Kürtaj

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

Kürtaj sonrası adet gecikmesi bayanları oldukça endişelendiren bir durumdur. Bu nedenle doktorumuza çok sık sorular gelmektedir. Adet gecikmesinin nedenlerinin ortaya koyulmasından önce ne kadar adet görmeyince bu gecikme olarak nitelendirilir bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Kürtaj uygulanmış kişilerde 20-40 gün içinde adet görülmektedir. Bu süre bazen çok daha kısa olmakla birlikte 40 günden sonra hala adet görülmemişse normal kabul edilmemekte ve doktora başvurulması önerilmektedir. Kürtajdan sonra geçecek 40 gün içinde vücut kendini toparlamakta ve eski döngüsüne dönerek adet görmeye başlanmaktadır. Ancak bu süre çok uzarsa bazı jinekolojik kontrollerin yapılması, vücutta gecikmeye neden olan şeyin bulunarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi Nedir?

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

 

Kürtaj sonrası adet gecikmesi olup olmadığının belirlenme yöntemi de oldukça önem taşımaktadır. Adet gecikmesinin kabul edilen bir sürede olup olmadığını belirlemek için kürtajın yapıldığı günün başlangıç günü olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Bu günden başlanarak hastanın kürtaj öncesinde kaç günde bir adet oluyorsa o kadar gün sayılır. Örneğin bugün kürtaj işlemi gerçekleşti ve hastanın normal adet döngüsü 30 gün ise bu sürenin geçmesinin ardından adet kanamasının olması beklenmektedir. Kürtaj nedeniyle bu normal süre daha kısa olabileceği gibi 40 güne kadar uzayabilmektedir. 40 günü geçmiş hala adet görülmüyorsa bunun doktorlar tarafından nedenlerinin ortaya koyulması  şarttır.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi Neden Olur?

Kürtaj sonrası adet gecikmesi probleminde nadir görülen nedenlerden bir tanesi kürtajın iyi yapılamaması sonucunda vücudun hamileliği devam ettirmesidir. Bunun belirlenmesi için ultrasonla kontrolün dışında jinekolojik muayene de yapılmaktadır. Yine muayeneler sonucunda belirlenebilecek bir durum da rahimde yapışıklıkların olması adet gecikmelerine neden olabilmektedir. Kürtaj sonrasında doktorun önerilerine uymadan hemen cinsel ilişkiye girilmesi tekrar hamile kalmanıza, dolayısıyla da adet gecikmesi problemi yaşamanıza sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor gerekli muayeneleri yaparak cerrahi tedaviye başvurabilmektedir. Ancak tüm tetkikler yapılmasına rağmen hormonal nedenlerden kaynaklı olarak adet gecikmesi yaşanıyorsa ilaçlı hormon tedavisiyle çok kısa sürede sorun ortadan kaldırılmaktadır. Son olarak kürtajda hastaya hasar verilmesi nadir de olsa adet gecikmesinin nedeni olabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı