Kürtaj Sırasında Neler Yapılır? Kanama Olur mu?

Kürtaj sırasında

Kürtaj sırasında neler yapılır? seçtiğiniz merkezde öncelikle karar vereceğiniz şey anestezi yapılabilir bir ruhsatı var mıdır? Muayenehanelerde ve ameliyathanesi olmayan kliniklerde genel anestezi yapmak doğru değildir. Genel anestezi hastane koşullarında yapılmalıdır.

Sedo anestezi hastanın ağrı ve huzursuzluğunu azaltmak için kullanılan bir anestezi şeklidir. Kelime anlamı olarak ‘sedatif’ bir ilaç ve ‘analjezik’ bir ilacın yani sakinleştirici ve ağrı kesici bir ilacın birlikte verildiği anestezi tekniğini tanımlar. Eğer operasyon geçirecek kişinin ağrı eşiği düşük ve aşırı bir şekilde korkuyorsa sedo anestezi en uygun yöntemdir. Damar yolu ile sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilerek hastada hafif bir uyku hali oluşturulur ve operasyon rahatlıkla yapılabilir. Burada kullanılan anestezide genel anestezide olduğu gibi boğaza hortum sokma (entübasyon) olmamaktadır. Sedo anestezi istemeyen ya da bazı hastalıklar nedeniyle sedasyon düşünmediğimiz ya da hastanın tok olduğu durumlarda Lokal anestezi işlemi uygulanır. Vajinaya Spekülüm yerleştirilerek rahim ağzı görülür hale getirilir. Antiseptik solüsyon ile vagina temizlenir ve rahim ağzı üst dudağından tek dişli ile tutulduktan sonra rahim ağzının iki tarafına lokal anestezik maddeler 1 cc verilip beş dakika beklenerek lokal anestezi yapılır.

 Kürtaj öncesi neler yapılır?

  • Kürtaj işleminden sonra mutlaka ultrasonografi ile gebeliğin haftası ve canlılığı kontrol edilir. İstenmeyen bir gebelik için geldi ise merkezimizde katiyetler kalp sesine bakılmaz ve hastaya canlılığı konusunda bilgi verilmez.
  • Küretaj işlemine başlarken hasta jinekolojik muayene masasına alınır.
  • Spekulum denilen muayene aleti vajina içerisine yerleştirilir. Vajina içerisi antiseptik solüsyon ile temizlenir. Bu aşamaya kadar herhangi bir ağrı hissedilmez.
  • Daha sonra hastanın isteğine göre genel veya lokal anestezi uygulanır. Genel anestezi için hastanın kolundan serum ve damar aracılığıyla ilaçlar verilir, bunu anestezi uzmanları yapar. Hasta derin bir uyku halinde gibi olur ve hiçbir şey hissetmez. Hasta uyuduktan sonra rahim ağzı üst dudağından tek dişli ile tutulur ve bujiler ile rahim ağzı genişletilir.
  • Eğer hastamız Lokal anestezi istenmişse önce vajinal temizlik yapılır sonra rahim ağzı üst dudağından tek dişli ile tutulur ve rahim ağzının iki tarafına lokal anestezik maddeler uygulanır. Daha sonra vakum yöntemi ile gebelik alınır. Spekulum çıkarılır ve genel anestezi uygulanmışsa hasta uyandırılır. Hastanın uyanması 5-10 dakika sürer.
  • Lokal anestezi uygulanmış ise 5 dakika dinlendikten sonra ayağa kalkabilir. Ardından ultrason ile rahim içerisi tekrar kontrol edilir, temiz olduğundan emin olunur.
  • Hasta kürtaj işleminden sonra kısa süre (10-20 dakika) dinlenerek günlük yaşamına dönebilir. Günlük her işini rahatlıkla yapabilir. İşlemden sonra hafif kasık ağrısı ve az miktarda kanama olabilir.

Kürtaj sırasında kanama olur mu?

Kürtaj sırasında kanama riski her zaman vardır. Kürtaj öncesi ultrasonla gebelik kesesinin durumu kontrol edilir. Kese, rahimde kanama riskinin fazla olduğu bir bölgede olup olmadığına karar verilir. Kürtaj esnasında kanama riskini belirleyen en büyük etmen gebelik haftası ve doktorun uzmanlığıdır. Kürtaj sırasında rahimde parça kalması kanamaya neden olacaktır hekiminiz bu riski en aza indirmek için ultrasın eşliğinde kürtaj işlemi yaparak sık sık rahim içini kontrol ederler.

Kürtaj öncesinde yapılan testler ile hastanın kanama ve pıhtılaşma süresi belirlenir. İşlem öncesi tedbir alınacağından dolayı kanamanın şiddetli olması nadiren karşılaşılan bir durumdur.

 

Kürtaj sırasında tüpler bağlanır mı?

Kürtaj sırasında tüpler bağlanır mı?

Merkezimizde kürtaj işlemine başlamadan evvel hastanın bilgileri alınıp muayenesi bitirildikten sonra verilen danışmanlıkta mutlaka aile planlaması konusunda bilgiler verilir. Spiral, aylık iğne, üç aylık iğne ve doğum kontrol haplarından bahsedilir. Hastanın yeterince bebeği var ve yaşı 32 nin üzerinde ise tüplerin bağlanmasından bahsederiz. Gebelikten korunma yöntemi olarak bazı kadınlar tüplerin bağlanmasını seçer. Tüplerin bağlanması kürtaj esnasında yapılabilen bir işlem değildir ve açık ya da kapalı cerrahi gerektirir. Eğer hastaya daha önce danışmanlık verilirse hastanın kürtajını ameliyathanede yaparız, işlem bittikten sonrada kapalı yöntem(laporoskopi) ile tüplerin bağlanması işlemini yapabiliriz.

Tüp bağlatma ameliyatı 35 yaşını geçmiş ve doğum yapmış artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlar için yapılabilen bir işlemdir. Sezaryen ameliyatı esnasında tüp bağlama operasyonu da yapılabilir. Tüplerin bağlanması kalıcı bir gebelikten korunma yöntemidir bu nedenle de işlem öncesinde iyi düşünülmelidir. Tüplerin yeniden açılması için kadının yeniden operasyon geçirmesi gerekir. Ya da ancak tüp bebek yolu ile gebelik oluşabilir bu yüzden dolayı bu konudaki danışmanlığın iyi verilmesi gereklidir.

Kürtaj sırasında acı duyulur mu?

Kürtaj, bir cerrahi müdahaledir ve anestezi altında yapılır. Hastanın tercihine göre anestezi türü değişebilir. Genel anestezi ile kürtaj ya da lokal anestezi ile kürtaj arasında seçim yapan hastaya, tercih ettiği anesteziye göre kürtaj esnasında ve sonrasında yaşanabilecekler anlatılır. Narkozsuz kürtaj da denen lokal anestezi ile kürtaj sırasında ağrı ya da acı duyulabilir. Vajina girişine uyuşturucu iğne yapılır ve uyuşma sonrası rahim ağzı genişletilir. Rahim genişletilmesi anında hasta acı duyabilmektedir. Genel anestezi ile kürtaj sırasında ise hasta uyutulur. Bu nedenle işlem esnasında hasta ağrı, acı duymaz. Verilen anestezi, hastanın işlemden çok kısa bir süre sonra uyanmasını ve kendisine gelmesini sağlayacak kadar hafif bir anestezidir.

Kürtaj olurken ne giyilir?

Kürtaj işlemine giderken rahat kıyafetler giymeniz çok uygun olacaktır tercihen etek giyilmesi uygundur. Kürtaj işlemine başlamadan önce sizde sadece alt kıyafetleriniz çıkartılması istenecektir. Sonra ameliyat önlüğü giydirilir. Ameliyat önlüğü işlem sırasında konfor sağlar. Bazı hastalar kürtaj sırasında ne giyileceğine merak ederler ve işleme günlük kıyafetleri ile girmek isterler. Ancak kürtajın cerrahi bir işlem olmasından dolayı önlük giyilmesi zorunludur. Kürtaja giderken rahat kıyafetler giyilmesi de, taburculuk dan sonra eve dönerken de rahat etmenizi sağlayacaktır.

Hastane koşulunda işlemin yapılmasının diğer bir avantajı kürtaj sonrası uyandıktan sonra işlem masasından bir araba ile sizin özel bir odaya götürülmeniz ve orada kendinize gelinceye kadar kendinize ait özel odada dinlenmeniz dir.

Kürtaj olurken spiral takılır mı?

Kürtaj olurken spiral takılır mı

Spiral taktırma ülkemizde en çok kullanılan hamilelikten korunma yöntemidir. Kürtaj takılması için kadının adetli olması gerekir. Adetli iken takılmasının en önemli nedeni bu dönemde rahim ağzının açık olması ve spiral uygulamasında ağrı olmayacağıdır. Adetli iken takılmasının bir nedeni ise olası bir gebelik korunmasız bir ilişki yapsa bile bu dönemde gebelik olmayacağı içindir. Düzenli adet gören ve adet süresi çok uzun sürmeyen kadınlar için uygun bir gebelikten korunma yöntemi olan spiral takılması işlemi doğum yapan kadınlarda olduğu gibi doğum yapmayan kadınlarda doğum kontrolü için de kullanılabilen bir yöntemdir.

Spiral türleri değişkendir ve en çok kullanılan spiral bakır içerikli 10 yıllık spiraller kullanılmaktadır. Adet kanaması uzun süren kadınlarda kanamayı azaltmak için hormonlu spiral kullanılır.

Kürtaj sırasında spiral takılabilir ve hasta için bu durum son derece konforludur. Çünkü spiral taktırırken ağrı duyulması çok sık karşılaşılan bir durumdur ve kürtaj için sedasyonla uyutulma yapıldığından hasta ağrı hissetmez.

Kürtaj sonrası enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanımı spiral sonrası enfeksiyon riskini de azaltır. Hem kürtaj sonrasını hem de spiralin kayması durumunu ultrasonla kontrol etmek için doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır. Kontrole verilen tarihte gitmeniz sağlınız açısından önemlidir.

 

VİP Ulaşım Nedir

Merkezimizde yıllardır kürtaja gelirken sizi evinizden alan işlemden sonra da evinize bırakan VİP ulaşım sistemimiz vardır. Bu işlem için, ücret almıyoruz. VİP ulaşım elemanımız sizi ulaşmadan evvel size telefon eder, nerede oturduğunuz sorar sonra eğer whatsapp kullanıyorsanız konum ister. Yaklaştığında size yeniden telefon ederek 5 dakikada oradayım lütfen hazırlanın der. Bu sistem sayesinde stressiz işlem yapılacak hastaneye ulaşırsınız. Ekibimiz siz kapıda karşılıyor olacaktır. İşlemden sonrada yine aynı VİP ulaşım elemanımız sizi evinize bırakacaktır.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.webmd.com/women/abortion-procedures#1

Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.
Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı