Kürtaj

Kürtaj Sınıflandırması

Kürtaj yapılış şekillerine göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

1. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması: İstenmeyen gebeliklerin sonladırılmasında kullanılan en yaygın yöntem karman kanülü denilen bir enjektörün büyük şeklinin ucuna takılmış kanülün rahim içine yerleştirilerek negatif basınçla içerideki materyali emmekten ibarettir.Bu aletin biraz daha gelişmiş şekli olan ve elektrikli vakum ekstratör aletinin ucuna takılan kanülün aynı yöntemle negatif basınçla gebelik mahsülünü çekmekten ibarettir.

18 yaşından büyük kadınlarda kendi isteği ile evli olanlarda kocasının izni alınarak yapılır. İstenmeyen gebeliklerde 10. haftaya kadar kanunen gebeliğin sonlandırılması mümkündür. 18 yaşından küçük kızlarda ebeveynlerinin ve savcılığın izni ile yapılmalıdır. Yine diğer bir konu akli dengesi yerinde olmayana kadınlarda savcılık izni ile büyük gebeliklerin de sonlandırılması mümkündür.

2. Anembryonik gebelik, mol hidatiform, utero mortfeatalis gibi tam olmayan düşük gibi gebeliğin zarar görmüş mahsullerinin alınması aynı yöntemlerle yapılır.

3. Probe küretaj Kanama bozukluklarında teşhis ve tedavi amacıyla yapılan işlem olup kanamaya neden olan rahim içinin kalınlaşmış olan bölümünü kazıyarak almaktan ibarettir. Kalınlaşmaya bağlı oluşan kanama bozukluğu kazıma işlemi sırasında tedavi edilmiş olur ve çıkan materyal patolojik tanı için patoloji laboratuarına gönderilir.

4. Pipel ile parça alınması Menapozda ki, herhangi bir yaştaki düzensiz kanamalarda eğer kanama aşırı şiddetli değilse sadece patolojık tanı için pipel denilen aletle basitçe parça alınması işlemidir.

5. Fraksiyoneküretaj Belli yaşlardaki düzensiz kanamalarda gelen kanamanın rahim ağzındaki bir parçadan mı, yoksa rahim içindeki bir patolojik dokudan mı?, gelip gelmediğinin saptaması için önce rahim ağzı kanalından sonra rahim içinden parça alma işlemine fraksiyone kürtaj denilir. Özellikle düzensiz kanamalarda kanser şüphesi varsa,rahim ağzı kanalı ya da rahim içi kanseri olup olmadığının tespiti için yapılan müdahaledir.

6.Revizyoneküretaj (Restküretaj,RC) Spontan düşüklerden sonra içeride kalan parçanın alınmasıdır.Kalan parçalar bazen gelişen iltihaba bağlı olarak yapışmış olması nedeniyle kazımak gereklidir.Bu işlem için küret denilen metal aletler kullanılır.

7. Bumm küretaj Doğumdan sonra bebek eşinin bir kısmının ya da bebek eşinin zarlarının içeriden kalma şüphesinde yapılan kürtajdır. Yine büyük metal küret denilen aletlerle yapılır.

8. PC (Probe cüretage) Hormonal nedenlerle örneğin ovulasyon olup olmadığının saptanması amacıyla tek bir noktadan parça alınması işlemidir.Adet başlangıcından ilk 6 saatte yada kanamanın 21. gününden yapılır.

Rahim içi mukozasından alınan bir parçanın patolojik anatomik olarak araştırılması ile yumurtlama olup olmadığı tespit edilir. Bir çok hekim, olası bir gebelik ihtimali nedeniyle adetin ilk 6 saati içerisinde yapılması gerektiğini bildirmiştir. Son yıllarda yumurtlama olup olmadığı tespiti için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Probe kürtaj bu yüzden pratikte yapılmamaktadır.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı