Sık Sorulan Sorular

Kürtaj İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Evli olmayan ve yaşı 18 den büyük bayanlar kendi istekleri ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük evli veya bekar bayanlar ebeveynlerin rızası ve imzası olmadan kürtaj olamazlar. Evli 18 yaşından büyük evli olana bayanların kocalarından kürtaj için onay almak gerekir. 15 yaşından küçük kızların gebelik sonlandırılması işleminde, öncelikle gebeliğin adli mercileri bildirilmesi gerekir. 10 haftadan büyük gebeliklerde ancak bebekte ciddi bir doğumsal özür varlığında veya anne hayatını tehlikeye sokacak ciddi bir hastalık varlığında hekimler kurulu kararı ile gebelik sonlandırılır.

Gebelik kesesi ultrason ile gözlendiği takdirde kürtaj yapılabilir.

Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir. Deneyimler göstermiştir ki ultrason ile görülebilen her gebelik kesesinde kürtaj işlemi yapılabilir.

Büyük gebelik kürtajlarında sadece vakum ile işlemi bitirmek zordur bazen küret ile kazıma yapmak gerekebilir. Küret ile kazıma ağrılı bir işlemdir. Bu durum hasta ile paylaşılmalı ve genel anestezi konusunda öncelik bildirilmelidir.

Kızlık zarının ortasındaki boşluğun geniş olmasına bağlı cinsel ilişkide kızlık zarında yırtık ve dolayısıyla kanama olmayabilir. Halk arasında kızlık zarı elastikmiş denilen durum aslında budur. Kürtaj işlemi sırasında küçük spekülüm denilen aletler kullanarak kızlık zarının yırtılmadan işlemi yapmak mümkündür ama hiçbir zaman kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir. Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir. Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

Ultrason ile yapılan muayenede rahim içi mukozasının kalınlığı gözlenir. İyi resolüsyonu olan ultrasonlar ile içeride parça kalıp kalmadığı gözlenebilir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmamalıdır.

Eskiden rahim ağzının buji ile açılması ve her defasında küret ile kazınmasına bağlı rahim ağzı yırtıkları ve delinme risklerinin artması nedeniyle problemler yaşanmakta idi. Ama vakumla ve karmen kanülü denilen plastik uçlarla rahim ağzının kolayca geçilmesi bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Hastalarımız için kürtaj olma riski yine de psikolojik olarak sıkıntılı bir durum olup kürtajlar sırasında hastalarımıza aile planlaması konusunda danışmanlık vermek gerekir.

Kürtaj adet düzensizliğine neden olmaz. Kürtaj, hormonları etkileyebilecek bir işlem değildir.

Sadece işlem sırasında rahim içi mukozasının incelmesine bağlı adetler ortalama 30-40 gün sonra olacaktır. Kürtajdan sonra ilk adet zamanını bilmek mümkün değildir ancak daha sonraki adetler kadının normal adet düzeni aynı günlerde olmasa bile bir düzene girecektir.

Kürtaj sırasında bir kanama bozukluğunuz varsa ya da kansız iseniz işlemi iptal etmek ve tedavi sonrası kürtaj olmanız gereklidir. Muayenelerde yapılan kürtaj işleminde kan testleri yapılmamaktadır. Mutlaka kürtaj hekiminize tam kan sayımı, kanama pıhtılaşma zamanı ve INR gibi testlerin yapılması konusunda uyarınız.

Genel anestezi istiyorsanız ve hastaneye tok geldi iseniz kürtaj işlemi iptal edilir yada ertelenir.

Genel anesteziyi etkileyen ateş, öksürük yada benzeri sorunlar varsa tedavinizden sonra işlem yapılır.

Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz. Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez. Kürtaj fiyatları için websitemizde verilen telefon numaralarından yada canlı destek hattımızdan bize ulaşınız.

Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır.

Şurası unutulmamalıdır ki, ultrason ile gebelik kesesini gördüğümüzde kürtaj yapılabilir. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınamama riski vardır.

Mutlak ve mutlak operasyon odasında ultrason ile işlemin sonuçlandığı gözlenmelidir. Daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.

Hastalarımıza önerimiz, gebe kaldıktan sonra bir an önce gebeliğin devam edip etmeyeceğine karar vermek ve gebeliğin sonlanmasını istiyorsak çelişkiye düşmeden kürtajı yaptıracağımız hekim yada hastaneyi tespit etmektir.

Kürtaj işlemini Avrupa Şafak Hastanesinde yapıyoruz. Merkezimizde toplamda bir saat kadar misafirimiz oluyorsunuz. Vakum sistemi ile çalışıyoruz. Vakum sistemi son tekniktir. Kürtaj işlemi vakum ile çalıştığımızdan bu yana daha kolay bir işlem haline gelmiştir. 4 – 10 haftalık kürtaj işlemi vakum sistemi ile ortalama 3-4 dakika sürer. Hastamızın olası bir komplikasyon için klinikte bekletilme süresi 45 dakikadır. Bu süreden sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer, Kürtaj ile ilgili  sorunlarınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından yada canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

VIP hizmeti Abacıoğlu’dan randevu aldığınızda evinizden yada işinizden kliniğe ulaşmak için sizlere sağlanan özel araç hizmetleridir. Bu konuda daha detaylı bilgiye  VIP hizmetleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hafta içi günler 09: 00 – 19: 00,

Cumartesi günleri 08: 00 – 19: 00’ e kadar açığız,

Hasta yoğunluğumuzdan dolayı pazar günleri saat 8.30 – 13.00 arası randevu koşuluyla çalışıyoruz. Mutlaka randevu almanız gerekmektedir. Web sitemizdeki telefon numaralarından, canlı destek hattımızdan randevu alabilirsiniz.

Gelmeden bir gün önce ya da aynı gün erken bir saatte randevu almanız gerekmektedir.

Abacıoğlu Sağlık Birimi, Avrupa Şafak Hastanesinin içinde özel bir merkez olarak çalışmaktadır.  Merkezimizde kürtaj işlemleri Dr Tuğrul Abacıoğlu tarafından yapılmaktadır

Kürtaj operasyonlarında işlemin ağrılı hele de uterus ile barsaklar arasında yapışıklıklar varsa daha fazla ağrı olması nedeniyle anestezi mutlaka yapılmalıdır. Anestezi şekli lokal yada sedo anestezi dediğimiz kısa  süreli anestezidir. Bunu hekiminizle birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Ben kürtaj işleminde hastada sedo anesteziye mani bir şey yoksa lokal anesteziyi hiç tercih etmiyorum. Bu nedenle genel anestezi ile gerçekleşen kürtaj operasyonları hem doktoru, hem de hastayı rahatlatan bir durumdur.

Kürtaj işleminden sonra adet kanamasını 30-40 gün sonra göreceksiniz. Eğer 40 günde adet görmezseniz durumunuzu hekiminizle değerlendirmeniz gerekir. Kürtaj işleminden 15 gün sonra yumurtlama başlayıp yeni bir gebelik meydana gelebilir. Çok nadir özellikle küçük gebeliklerde yeterince parça gelmesine rağmen gebelik devam edebilir.

Küret ile yapılan kürtaj işleminde ağrı oluşabilir. Vakum ile yapılan kürtaj işleminde ağrı kesici kullanılacak düzeyde ağrı oluşmamaktadır. Çok gerekli ise ağrı kesici iğne yapılabilir.

İşlemden sonra ayakta duş serbesttir. Küvete oturmak,deniz ve havuza girmek 1 hafta süre ile yasaktır.

Kürtaj olduktan sonra, hasta başka bir hekim tarafından muayenesi yapıldığında hastanın kürtaj olduğunu anlayamaz. Ancak dikkatli bir muayene ile rahim ağzının sabitleştirmek amacıyla rahim ağzının üst dudağından tuttuğumuz tek dişli denilen aletin izi gözlenebilir. Bu iz 2-3 gün içinde kayıp olur.

İşlemden 2-3 hafta içinde kandan veya idrardan yapılacak gebelik testi pozitif olabilir. Kürtaj sonrası kasık ağrısı için bir hastaneye gittiğinizde hekim dış gebelikten şüphe edip kandan gebelik testi isteyebilir. Bu durum aldatıcı olabilir ve bu konuda dikkatli olmak gereklidir.

Eğer kısa süreli etkili olacak bir anestezi uygulansa bile, kesinlikle hiçbir şey duymaz ve hissetmezsiniz.

Anestezi Uzmanımız Dr. Berjan Oğuz, yıllardır Avrupa Şafak hastanesinde çalışan işin uzmanı bir hekimdir. Kendinizi o’nun uzman ellerine bırakın ve sakin olunuz lütfen.

Bulatın ve kusma hissi, kürtaj sırasında veya kürtaj işlemi bittikten hemen sonra çok nadiren görülen şikayetlerdir.

Daha sonraki saatlerde ve günlerde görülmez normalde, bu nedenle bulantı, kusma gibi şikayetler olduğunda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kürtaj işlemi lokal anestezi ile yapılacaksa, işleme hastanın aç karnına alınmaması bu tür şikayetleri önleyebilir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği, kürtajdan sonra ilk adet genellikle 30-40 gün sonra görülür. Daha sonraki adetler kişinin kürtajdan önceki adet düzenine göre değişen sıklıkla görülür.

Kürtaj işlemi adet düzensizliğine neden olmaz. Hastanın kürtajdan önceki adetleri nasılsa kürtajdan sonra da aynı şekilde görmeye devam eder.

Akıntı, kaşıntı ve koku, kürtaj sonrasında nadiren görülen şikayetlerdir.

Kürtaj işlemi sırasında vajinanın ve rahim ağzının antiseptik solüsyonla temizlenmesi vajina florasını bozabilir ve akıntıya (vajinit) neden olabilir. Bu durumda hasta sarı, yeşil, kahverengi, kötü kokulu akıntıdan ve bazen kaşıntıdan şikayet eder.

Kürtajdan sonraki kontrolünüzde muayenede akıntı izlenirse tablet veya vajinal ovül şeklinde verilen ilaçlarla bu şikayet düzelecektir.

Bazen her ilişikiden sonra vaginasının içini yıkayan kadınlarda vaginal flora bozukluğu meydana gelmiş olabilir. Kürtajdan sonra alınan bir antibiotik bozulmuş vaginal floraya sahip olan hastada kaşıntı ve kokulu akıntıya neden olur. Hastalar,bunu kürtaja bağlı enfeksiyon diye düşünürler.

Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık rastlanır ancak genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlar. Burada hastanın dikkat etmesi gereken nokta kürtajın yapıldığı günden sonra en fazla 40 gün geçmesine rağmen hala adet kanaması başlamamışsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Kürtajdan 15 gün sonra yumurtlama meydana gelebilir. Bu durumda tekrar hamile kalmış bile olabilirsiniz. Nadir görülen bir komplikasyon da gebeliğin alınamamış olması ve gebeliğin devam etmesinden dolayı adet görülememesidir. Çok nadir görülen bir komplikasyon kürtajdan sonra rahim içerisinde yapışıklık oluşması ve bu nedenle adet görülmemesidir, ancak bu çok nadir bir durumdur.

10. haftadan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekmektedir. Bir çok bilim adamı her düşük veya kürtajdan sonra kan uyuşmazlığını önermektedir. 10. haftadan sonra daha düşük dozlu iğnelerin yapılması gerekmektedir.

İnternet ortamını kürtaj videoları normal yapılan kürtaj işleminden çok farklıdır. Vahşete giden görüntü kirliliğini seyretmek hastalarımızın endişe ve korkularını arttırırlar. Vakumla birlikte kürtaj olayının çok komplike bir olay olmadığını, çok kısa sürede sonuçlandığını bilmekte ve doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır. Enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum yaratarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.

Kürtaj, normalde kadın sağlığı açısından ve bir doğum kontrol yöntemi olarak önermediğimiz bir işlemdir. Ancak memleketimizde ve tüm dünyada sıklıkla yapılan bir operasyondur. Ben tüm kürtaj olan hastalarıma aile planlaması konusunda danışmanlık vermekteyim. Kürtaj işleminde ileride bebek sahibi olmaya çalışan çiftler bu durum detaylı incelenmeli ve bu konuda hastaya danışmanlık verilmelidir.

 • 34 ve daha büyük yaştaysanız ve bebek sahibi değilseniz,
 • Yumurta sayınız azalmış ise,
 • Operasyon oldunuz ve tek yumurtalığınız kaldı ise,
 • Çikolata hastalığınız varsa,
 • Sigara içiyorsanız,
 • Birden fazla yumurtalık operasyonu geçirdiyseniz,
 • Ailenizde erken menopoz öyküsü varsa

Bu durumlarda istemediğiniz bir gebeliğiniz varsa hekiminiz bu konuda size danışmanlık vermeli ve ileride bebek sahibi olamama konusunda tabloları size anlatmalıdır.

Tıbbi olarak vücut dokularında olmaması gereken doku parçalarının temizlenme işine de kürtaj ismi verlir. Diş hekimliğinde, kemik ameliyatlarında da kürtaj ismi kullanılmaktadır.

Kadın-doğum hekimliğinde rahmin içinden bir dokunun alınması ya da düzensiz kanamalarda yada menopozdaki kanamalarda parça alma işleminin adı kürtajdır.

Kürtaj olduktan sonra bir hafta süre ile küvete oturmak ve havuza girmek yasaktır. İşlemden hemen sonra ayakta duş almanızda bir sakınca yoktur. Duş suyu aşırı soğuk olmamalıdır.

Küçük gebelik sonlandırılmasında rahim içi ultrason ile gözlendikten sonra içeride parça kalmadığına inanırsak hemen spiral takılabilir. Büyük gebeliklerde işlemden bir hafta sonra takmak daha uygundur.

Âdetiniz bir gün geciktiğinde 4 haftalık, bir hafta geciktiğinde 5 haftalık gebelik oluşur. Gebelik haftasının hesaplamaları  son adet tarihinizin ilk gününden itibaren yapılır. Maalesef  bazı genç hekimler ilişki gününü düşünerek hastalara 3 haftalık gebeliğiniz var demekte, 5 haftalık gebeliği olan hastalarımız gereksiz yere bizimle çatışmaktadır.

Adet günleri gecikmeli olan kadınlara son adet tarihi gebelik haftasının hesaplanmasında önemli olmayabilir, ultrason ile embryo boyutları ölçülerek gebelik haftası hesaplanır.

Kürtaj sonrası normalde ateş yükselmesi olmaz ancak endometrit veya başka bir enfeksiyon gelişirse işlemden 1-2 gün sonra ateş yükselmesi gelişebilir. Bunların dışında ishal, kabızlık, baş ağrısı, böğür ağrısı, mide ağrısı gibi şikayetler kürtaj işlemi ile ilgili değildir.

Kürtaj işleminden sonra hastanede yatmak gerekmez. Ama hastanemizde sizler için ayrılmış odalarda kendinize gelinceye kadar dinlenebilirsiniz. İşlemden 1-2 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Kanama kürtaj işlemi sırasında ve hemen sonrasında bir miktar (adet kanaması kadar) olacaktır. Kürtajın üzerinden saatler geçtikçe azalacaktır ve ilk günden sonra adetten daha az veya lekelenme şeklinde kanama görülür. Kanama toplam 3-5 gün en fazla 1 haftada biter. Bazı hastalarda kürtaj gününden sonra hiç kanama görülmez, bu da normal bir durumdur. Kanamayı azaltmak için herhangi bir ilaç gerekmez, kendiliğinden azalacaktır. Eğer günler geçtikçe kanamanızda azalma olmuyor veya artıyorsa mutlaka doktorunuza tekrar başvurun. Kanama 1 haftada kesilmemişse mutlaka doktorunuza başvurun. Aşırı kanama olması parça kalması belirtisi olabilir, bu durumda mutlaka hekiminize haber veriniz.

Cinsel ilişkiye girmek için, düşük yada kürtaj yaptıktan sonra  4-7 gün beklemek en iyisidir. Zira işlemden sonra rahim ağzı ( serviks) nispeten açık olur, ve bu sürede cinsel ilişkiye girmeniz durumunda ciddi bir enfeksiyon riski vardır.

Medikal kürtajdan sonra, on gün kadar (bazen daha da uzun süre) düzensiz ara kanamalar meydana gelebilir. Kanamanız hala devam etse de, cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bununla birlikte, eğer hamile kalmak istemiyorsanız her cinsel ilişkinizde korunmanız oldukça önemlidir. Zira kürtaj işleminden 15 gün sonra yumurtlama başlayabilir. Kürtajdan bir hafta sonra başlayacağınız doğum kontrol hapı hem düzensiz kanamalarınız önler hemde olası bir gebelikten sizi korur.

Kürtaj işlemi sırasında içeride parça kalması yada gebeliğin devam etmesi gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak adına, işlemi 4 boyutlu ultrason eşliğinde gerçekleştiriyoruz.

Size, işlem öncesi gebelik kesenizi , işlem sonrası rahminizin içinde parça kalmadığını ve gebeliğin devam etmediğini gösteren ultrason görüntülerini rapor olarak sunuyoruz.

İşlemden sonra siz uyanmadan ultrasonda içeride parça kalıp kalmadığına bakıyoruz. Parça kalmadığına inandığımızda işleme son veriyoruz.Bazen işlemden 2-3 gün sonra rahim ağzında spazma bağlı kapanma olur ve dışarıya akması gereken kan akamaz ve içeride toplanır. Bir kaç gün sonra kasık ağrısı ve parçalı kanama başlar. Bu sırada gideceğiniz bir başka hekim içeride parça bırakmış diyebilir. Oysa ki, bu bir komplikasyondur, parça kalmamıştır. Bazen bir kaç gün sonra şikayetler kayıp olur, bazen de toplanma çoktur ve hematom dediğimiz boyutlara gelebilir. Bu durumda küçük bir negatif basınç ile içerideki kanı boşaltmak gerekebilir.

Dr Tuğrul Abacıoğlu,  laboratuar ve anestezi açısından tüm şartları oluşturmadan hiç bir yerde kürtaj yapılmasını onaylamaz. Muayehanede kürtaj illemi, Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmasına rağmen halen bir çok hekim muayehane koşulunda kürtaj yapmaktadır. Hem de bu koşullarda bir teknisyen veya bir anestezi hekimi tarafından hiç bir yoğun bakım aleti olmadan genel anestezi işlemi uygulanmaktadır.

Düşünün:

Kan grubunu bilmiyorsunuz ve muayehanede laboratuar yok, nasıl olacak?

Gerekli olursa kan sayımı veya olası bir pıhtılaşma bozukluğunuzu gösteren kan testleri yapılacak, muayehanede laboratuar yok, ne olacak ?

Muayehanede anestezi oldunuz,problem çıktı, nasıl olacak?

Muayehanede kürtaj oldunuz ama gece problem çıktı, hekiminizi bulamadınız veya gece muayehane kapalı, bir hastaneye gidecek kontrol olacak ve yeniden ücretler vereceksiniz.

Lütfen Muayehane ortamında kürtaj olmayınız.

İstenmeyen gebelik sonlandırılması işlemi için ülkemizde kanunlar 10 haftalık gebeliklere kadar müsaade etmektedir. Burada hamilelik haftası hesaplanırken son adetin başladığı tarihten itibaren hesaplanır ve ultrason muayenesi ile gebelik mahsülünün kaç haftalık olduğu tespit edilerek hasta ile bu sonuçlar tartışılır.

Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır. Hekim hiç bir koşulda tercihini bildirmemeli ve hastasına bu konuda danışmanlık vermelidir.

Size merkezimizde bu işlemin nasıl yapıldığını anlatayım:

 • VIP servis istediğiniz takdirde ekibimiz sizi bulunduğunuz yerden alır, kliniğe getirir.
 • Kayıt işleminiz tamamlanır (bilgileriniz gizli tutulur),
 • Uzman hekimlerimiz tarafından dört boyutlu ultrason eşliğinde tam bir muayene yapılır ve gebelik olup olmadığı var ise kaç haftalık olduğu belirlenir. Anestezi seçimi yapılır.
 • Aile planlaması konusunda danışmanlık verilir (korunma yöntemleri anlatılır),
 • Sonra onay formunuz ve ilgili broşür verilir.
 • Anestezistimiz ile görüşme sağlanır. Anestezi hekimi yada hekiminiz anamnez (tıbben hikaye anlamında olup,bir doktorun hastayla ilk karşılaştığında hastaya sorduğu tüm soruların bütünüdür) aldıktan sonra gerekli testler varsa istenir.
 • İşleminiz gerçekleşir. Özel odanıza dinlenmek üzere alınırsınız.
 • Dinlenme sonrasında hekiminiz neler yapılacağı konusunda bilgilendirir.
 • Taburcu işlemleriniz yapılır.
 • VIP Servisimiz ile geldiyseniz dilediğiniz takdirde ekibimiz sizi evinize kadar bırakır.

Normal hayatınıza döndüğünüzde sizi aşan bir problemde danışmanlarımız 7/24 size yardımcı olacaktır.

Reşit olmuş (18 yaşını doldurmuş) bir bayan gebeliği 10 haftadan küçük olmak şartı ile sadece kendi imzası ile kürtaj olabilir. Evli olan bir bayan eşinin rızası olmadan kürtaj yapılamaz. Eğer yapılırsa tek celsede boşanma söz konusu olabilir ve boşanma sırasında kadın tarafı kanunlara göre suçlu olması nedeniyle herhangi biz tazminat alamaz

İşlemi yapan hekime para cezası verilir. Yaşı 18 den küçük bir bayan ise ebeveynlerinin imzası ile kürtaj olabilir. Yaşı 15 yaşın altında ise savcılık izni gereklidir. İşlem yapılacak yere mutlaka TC Kimlik numaranızın olduğu bir kimlik kart ile gitmeniz gereklidir.

Kürtaj kısırlık yapmaz. Rahim delinmesi yada enfeksiyon olmadığı sürece kısırlık gelişmeyecektir. Eskiden İşlem sırasında şuan kullanılan tek kullanımlık vakum aspirasyon kanülleri yerine metal ve birçok kişide defalarca kullanılan aletlerle işlem yapılırmış. Dolayısıyla hem aletlerin metal olması hem de defalarca kullanılması nedeniyle kişilerde “kısırlık” ya da bunun gibi birçok rahatsızlık oluşurmuş. Ama artık merkezimiz gibi birçok kurumda tek kullanımlık vakum aspirasyon uygulanıyor

Resim 1: Tek Kullanımlık Karmen Kanülü

İşlem sırasında kullanılan kanüller tek kullanımlıktır.Bazı hastanelerde tek kullanımlık kanüller bir cam kavanozun içinde steril eden bir sıvı içinde tutulmakta ve farklı hastalarda tekrar tekrar kullanılmaktadır.Lütfen hekiminizde tek kullanımlık kanülü sizin önünüzde açmasını isteyiniz.

Resim 2: Kürtaj yaptırdığınız yerde böyle bir kavanoz var ve içinde kanüller varsa orada kürtaj olmayınız.

Kürtaj için geldiğinizde, merkezimizde toplamda bir saat kadar misafirimiz oluyorsunuz

. Vakum sistemi ile çalışıyoruz. Vakum sistemi son tekniktir.Bu silikon ince borularla rahmin içine girilerek negatif basınç etkisi ile gebelik mahsulünün emilmesini sağlar.

Kürtaj işlemi vakum ile çalıştığımızdan bu yana daha kolay bir işlem haline gelmiştir. 4 – 10 haftalık kürtaj işlemi vakum sistemi ile ortalama 3-4 dakika sürer. Hastamızın olası bir komplikasyon için klinikte bekletilme süresi 45 dakikadır. Bu süreden sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Eğer kısa süreli anestezi uygulanırsa; kesinlikle hiçbir şey duymaz ve hissetmezsiniz.

Resim 1.Karmen kanül Uçları ve Karmen enjektörün negatif basınç yapılarak işleme hazırlanması

Resim 2: Elektrikli vakum kürtaj cihazı.

Kürtajın yasak olup olmadığı en çok sorulardan biri.

Kürtaj Türkiye’de yasak değil ancak belli şartları var. Bu konuda detaylı bilgi için Kürtaj Yasası sayfasını ziyaret edin.

1-18 yaşından büyük iseniz kendi isteğinizle kürtaj olabilirsiniz

2-Evli iseniz eşinizin imzası gereklidir.

3-18 yaşından küçük seniz anne veya babanızın imzası eğer

anne ve babanız ayrı ise velayet kimde ise onun imzası gereklidir.

4-15 yaşından küçük iseniz savcılık izni gereklidir.

Tıbbi olarak vücut dokularında olmaması gereken doku parçalarının temizlenme işine de kürtaj ismi verlir..Diş hekimliğinde ,kemik ameliyatlarında da kürtaj ismi kullanılmaktadır.

Kadın-doğum hekimliğinde rahmin içinden bir dokunun alınması ya da düzensiz kanamalarda yada menopozdaki kanamalarda parça alma işleminin adı kürtajdır.

Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz.Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez.Kürtaj fiyatları için bize ulaşınız.

Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.Kürtaj olacağınız merkezdeki uzmanın deneyimi, merkezdeki gerekli aletler ( ultrason özellikle kürtaj yapılan ameliyat masasının yanında ultrason aletinin olması kürtaj işlemin bittikten sonra hasta uyanmadan içeride parça kalıp kalmadığının kontrolü açısından önemlidir,dolu oksigen tüpleri,ambu cihazı,yedekte vakum aspirasyon sistemi,defibrilatör vs), sterilizasyon açısından gerekli aletlerin bulunup bulunmadığı önemlidir.

Dr Tuğrul Abacıoğlu,  laboratuar ve anestezi açısından tüm şartları oluşturmadan hiç bir yerde kürtaj yapılmasını onaylamaz. Muayehanede kürtaj Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmasına rağmen halen bir çok hekim muayehane koşulunda kürtaj yapmaktadır.Hem de bu koşullarda bir teknisyen veya bir anestezi hekimi tarafından hiç bir yoğun bakım aleti olmadan genel anestezi işlemi uygulanmaktadır.

Düşünün:

Kan grubunu bilmiyorsunuz ve muayehanede laboratuar yok ,nasıl olacak?

Gerekli olursa kan sayımı veya olası bir pıhtılaşma bozukluğunuzu gösteren kan testleri yapılacak, muayehanede laboratuar yok,ne olacak ?

Muayehanede anestezi oldunuz,problem çıktı,nasıl olacak?

Muayehanede kürtaj oldunuz ama gece problem çıktı,hekiminizi bulamadınız veya gece muayehane kapalı ,bir hastaneye gidecek kontrol olacak ve yeniden ücretler vereceksiniz.

Lütfen Muayehane koşulunda kürtaj olmayınız.

Ultrason ile yapılan muayenede rahim içi mukozasının kalınlığı gözlenir. İyi resolüsyonu olan ultrasonlar ile içeride parça kalıp kalmadığı gözlenebilir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmamalıdır.

Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık rastlanır ancak genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlar.Burada hastanın dikkat etmesi gereken nokta kürtajın yapıldığı günden sonra en fazla 40 gün geçmesine rağmen hala adet kanaması başlamamışsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır.Kürtajdan 15 gün sonra yumurtlama meydana gelebilir. Bu durumda tekrar hamile kalmış bile olabilirsiniz. Nadir görülen bir komplikasyon da gebeliğin alınamamış olması ve gebeliğin devam etmesinden dolayı adet görülememesidir. Çok nadir görülen bir komplikasyon kürtajdan sonra rahim içerisinde yapışıklık oluşması ve bu nedenle adet görülmemesini ancak bu çok nadir bir durumdur.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı