Kürtaj

Kürtaj Şartları

Kürtaj Yasak mı?

Ülkemizde kürtaj yasak değildir. Peki bu konu ile ilgili yasa ne diyor?

27/05/1983 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2827 nolu Nüfus Planlaması Hakkında Kanunun 5. Maddesi olan gebeliğin sona erdirilmesi: Gebeliğin 10. Haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi bir sakınca olmadığı taktirde istek üzerine rahim tahliye edilir.”

2827 no’lu kanunun hala yürürlükte olan bu maddesine göre, kamu ve özel hastaneler kadınların isteği üzerine 10 haftaya kadar olan gebeliklerin sonlandırmakla yükümlüdür.

 

Kürtaj Şartları Nedir?
Kürtaj Şartları Nedir?

 

Peki kürtaj şartları nelerdir?

  1. Yasada da yazdığı üzere maximum 10. Haftaya kadar olan gebelikler sonlandırılabilir. 10+1 hafta artık 11. Hafta olarak tabir edildiğinden kürtaj işlemi uygulanamaz.
  2. Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadın evli ise, kürtaj işlemi için eşinin onayı gerekmektedir. Eğer evli değilse kendi rızası ile kürtaj yaptırabilir.
  3. Eğer evli bir hasta acil kanamalı bir şekilde hastaneye başvurmuş ise eş onayı gerekmeksizin kürtaj işlemi yapılabilmektedir.
  4. 10 haftayı geçen gebeliklerde embriyonun ölü olması veya sakat olması durumlarından hekim kurulundan çıkacak onay ile hasta kürtaj olabilir.
  5. 18 yaşından küçük hastalar için anne-baba onayı gerekmektedir.
  6. 16 yaşından küçük hastalar için anne-baba onayı yeterli değildir. 16 yaşından küçük hastalar ancak mahkeme kararı ile kürtaj olabilirler.

Ayrıca kürtaj olmak isteyen kadının en çok dikkat etmesi gereken şey kan uyuşmazlığı olup olmadığıdır. Kürtaj olmadan önce hekimiz ile kan uyuşmazlığı hakkında konuşmayı ihmal etmeyiniz.

Ve kürtaj öncesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Sağlık bakanlığının muayenehane de kürtaj yapılması konusunda ciddi kısıtlamaları bulunmaktadır ve muayenehanelerde de kürtaj yapılması yasaklanmıştır.Kanuni zorunluluklar bir kenara, kürtaj işlemi riskli ve steril bir ortam gerektiren cerrahi bir müdehaledir. Kadın sağlığı açısından ve riskleri minimuma indirmek amacıyla, kürtajın muayenehane ve küçük klinikler yerine, tam teşekküllü hastane ve cerrahi tıp merkezlerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından steril şartlarda yapılması kadının sağlığı açısından çok önemlidir.

İstenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için tek yol KÜRTAJ’dır. Halk arasında gebeliği sonlandırmak için bağzı hap veya iğnelerden bahsedilir fakat, bu iğne veya hapların düşük yaptırma özelliği yoktur. Bu ilaçların kullanımından sonra çekilme kanaması dediğimiz kanamaya sebep olur. Hatta bağzı durumlarda ölüm ile sonuçlanabilir. Lütfen gebeliğinizi sonlandırmayı düşünüyorsanız hastane koşullarında ve işini iyi bilen doktorlar ile görüşünüz.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı