Kürtaj Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Kürtaj öncesi

Kürtaj öncesi yapılması gereken şeyler çok önemlidir. Gebe kaldığını düşünen kişi öncelikle bu olayı paylaşabileceği bir kişi varsa ona danışır ya da internet yolu ile kürtaj yaptıracağı hekimi bulmaya çalışır. Onlara ait web sayfalarını ziyaret ederler, çalışan hekimlere bakarlar, hekimlerin CV’sini incelerler, fiyat araştırırlar. Bu araştırma günlerce sürebilir. Kürtajın yapılacağı merkeze mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla veya eşinizle geliniz.

Kürtaj Öncesi Aşamaları

 • İşlemden 5 saat öncesinden ağızdan bir şey almayınız. Buna su da dâhildir.
 • Kürtaj öncesi, etraflı bir sorgulama sonrası tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır.
 • Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, neden gebeliği istemediği, bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacağı vs., iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tıbbi danışmanlık verilmelidir
 • Kaç haftalık gebelik olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.
 • Hastanın son adet tarihi mutlaka yazılmalıdır.
 • İşlem odasına alınmadan önce mutlaka tuvalete giderek mesanenizi boşaltınız.
 • Kan gurubunuzdan mutlaka emin olunuz. Devamlı kullandığınız ilaçlar ve kronik bir hastalığınız var ise hekimi 1 gün önceden bilgilendiriniz.
 • Kürtaj işlemi kanamalı bir operasyon olup, hastada pıhtılaşma bozukluğu şüphesi bu işlemden önce araştırılmalı ve gerekirse testler yapılarak özel durumlarda önlemler alınarak kürtaj işlemi yapılmalıdır.
 • Gebelik haftanızı son adet tarihinize göre hesaplayın. Eğer son adet tarihinizi bilmiyor iseniz veya tam olarak emin değil iseniz doktorunuz zaten kürtaj öncesi ultrasonografi ile gebeliğin büyüklüğünü tespit edecektir.
 • Ülkemizde 10. gebelik haftasına kadar olan kürtajlar yasaldır. Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anemnez alınmalıdır (tıp dilinde hasta ile ilgili detaylı bilgi toplamak anlamında kullanılmaktadır.)
 • Herhangi bir şüpheli duruma karşı hastanın dosyasına ultrasonografi resmi iliştiril melidir.
 • İşlem yapılacak hastada genital yol enfeksiyon taraması yapılmalı, yapılamıyorsa özellikle chlamydia enfeksiyonu açısından etkili antibiyotik tedavisi işlemden sonra uygulanması gereklidir.
 • Yüksek riskli gruplarda hepatit ve AIDS testi mutlaka yapılmalıdır.
 • Vaginal smear alınması mutlaka tüm hastalarda olduğu gibi önerilmelidir.

 

Kürtaj Öncesi Verilen İlaçlar

Kürtaj öncesinde hasta eğer anestezi türü olarak genel anesteziyi tercih etmişse damar yolundan anestezi ilacı verilerek işlem sırasında hastanın uyutulması sağlanır. Kürtaj esnasında hastanın uyuması için verilen ilaçlar büyük cerrahi operasyonlarda kullanılan narkoz ile aynı değildir. Bu ilaç grubuna sedatif adı verilir, genel anestezide olduğu gibi boğaza bir hortum sokulmaz ve hasta işlem esnasında ağrı, acı duymaz ve kürtajdan birkaç dakika sonra kendisine gelir. Bu uyutma şekline sedo anestezi denilir. Narkozsuz kürtaj olarak adlandırılan bir diğer anestezi türü de lokal anestezi ile kürtaj işlemidir. Bu işlem için rahim ağzına iğne ile anestezi ilaç enjekte edilir. Uyuşma sonrası rahim ağzı genişletilerek kürtaja başlanır.

 

Kürtaj Öncesi Verilen Dilaltı Hapı

Kürtaj öncesi verilen dilaltı ilaçlar kürtaj süresini geçmiş ancak belli anomaliler saptanmış ya da anne ciddi oranda riske etmeye başlamış büyük gebeliklerde kullanılan bir ilaçtır. Kürtajdan önce dilaltı ilaç verildiğinde 4 ila 72 saat içinde etki göstermesi beklenir. Kürtaj ile alınması mümkün olmayan büyük gebelikler için kullanılabilen dilaltı ilaç ile suni doğum sancısı şeklinde etki gösterir.

Kadına kürtaj için fitil uygulaması yapılır vajinal fitilden sonra ikişer saat aralıklarla dilaltı hapı yarım doz şeklinde hastaya verilir. Kürtajdan önce verilen dilaltı ilaç, rahim kasılmalarını başlatarak gebeliğin sonlandırılmasını sağlar. Bu ilaç aynı zamanda rahim ağzının genişlemesine de yardımcı olur. Piyasa da bu ilaçlar satılmaz. Sağlık bakanlığı tarafından bu ilaçların eczanelerde satılması yasaklanmıştır. Hastaneler, Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanları İl Sağlık Müdürlüklerinden alırlar ve hastalarına kullanırlar. Gerçek anlamda bu ilaçlarla işlem çok uzun sürer.Bu yüzden dolayı  dil altı hapları rutinde kullanıma girmemiştir.Dil altı denilen ilaçlar cytotec ( misoprostol ) ve RU480( Mifepristo ) adıl altında dünya piyasasında satışta bulunmaktadır.Bunlarda RU480 Türkiye’ye ithali yasaktır ama Cytotec ithal edilmiş ve İlçe Sağlık müdürlükleri tarafından sadece hekimlerin kullanımına sunulmuştur.

Bu ilaçlar özellikle ölü gebeliklerde anomalili gebeliklerde kullanılmakta ve spontan düşüklerin oluşması sağlanır. Spontan düşük meydana geldikten sonra ultrason ile kontrol edilir ve içeride parça kaldı ise kürtaj yapılır eğer spontan düşük tam olarak oluşmuş ve içeride ratansiyon olmadı ise hastamıza gerekli ilaçlar verildikten sonra taburcu edilir.

Bu dil altı ilaçlarının kullanıldığı diğer bir alan ise rahim ağzının hasta uyutulduktan sonra açılmadığı durumlardır.İsteğe bağlı bir kürtaj için gelen hastada kürtaj işlemine başlarken rahim ağzı açılmaz ve rahim içine karmen kanülü sokularak işleme başlanamaz.Bu takdirde işlemi zorlamamak gereklidir zira genelde rahim ağzındaki geçirilmiş iltihaplara bağlı olan yapışıklıklar nedeniyle oluşur.Bu durumda hasta uyandırılır tablo kendinse anlatılır.Sonra FİGO denilen uluslar arası organizasyonun oluşturmuş olduğu protokole göre bu ilaçlara başlanır Hastanın rahim ağzının açılarak düşüğün olması sağlanır.İşlem bittikten sonra ultrason ile bakılarak eğer içer de parça kalmış ise karmen kanülü açılmış olan rahim ağzından içine sokulur ve kürtaj işlemine son verilir.

 

Kürtaj Öncesi Testler

Kürtaj öncesi tahlil ve test yapılarak hastanın sağlık durumu hakkında detaylı bilgi edilir. Kürtaj öncesi yapılan testler hemen hemen her cerrahi işlem öncesi istenen testlerdir. Hastanın kronik hastalığı varsa ya da düzenli kullandığı ilaçlar varsa hekim ile detaylıca paylaşmalıdır. Kan testleri ile kan pıhtılaşması süresi, kan değerleri, kan grubu gibi parametreler ölçülür. Kürtajda kan uyuşmazlığı saptanırsa çiftlere kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir. Kan uyuşmazlığı kadının kan grubu faktörünün RH (-), partnerin ise RH (+) olması anlamına gelir.

Kürtaj Öncesi Sigara İçilir mi?

Kürtaj işleminden 5 saat yeme içme kesilmelidir. Gıda ya da sıvı alımı işlem esnasında mide içeriğinin akciğere kaçmasına neden olabilir ve bu ciddi bir komplikasyondur. İşlemden önce gıda ve sıvı alımı ile birlikte sigara kullanımına da ara verilmelidir. Sigara kullanımı işlem sırasında anestezinin etkisini azaltabilmekte,  tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.

Kürtaj İçin Neler Gerekli

Kürtaj işlemi için hastanın onayı olması gerekir. Kürtaj olacak kadın 18 yaşını geçmiş ve bekâr ise kendi kararı yeterlidir. Hasta evli ise eş onayı da kürtaj gereklilikleri arasındadır. 18 yaşının altında kürtaj için çocuğun ebeveynlerinin izni gerekir. 16 yaş altı kürtaj için ise mahkeme kararı gereklidir.

Bunlarla birlikte kürtajın bir cerrahi müdahale olması nedeniyle yanınızda size eşlik edebilecek bir refakatçinizin olması da tavsiye edilir. İşlem öncesi konusunda doktorunuz size yeterli bilgi verecektir. Kürtaj merkezine gelmeden önce doktorunuzun size söylediği tüm gereklilikleri yerine getirmiş olmalısınız.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://everywomanshealthcentre.ca/before-your-appointment/

 

Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.
Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı