Kürtaj Nedir? Neden Yapılır?

Kürtaj nedir Kürtaj Nedir? ‘vücudun boşlukları içinde bulunan istenmeyen dokuları kazıyıp alma’ amacıyla yapılan tıbbi işleme verilen genel addır. Kürtaj, genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Fakat kürtaj toplumda bilinen anlamıyla istenmeyen ya da sorunlu gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi işlemi tarif etmek için kullanılır. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması amacıyla yapılmaktadır. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biyopsi veya tedavi amaçlı olarak yapılan bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak da ifade edilir. Halk arasında, kürtaj işlemi için , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , “çocuk aldırma” , “bebek aldırma” , ”Full Küretaj”, “Retansiyon küretaj” tabirleri de kullanılmaktadır. Oysaki kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığında kürtaj denildiğinde birçok tanımlamayı içine almaktadır. Küretaj işlemini diş hekimleri de bazı diş hastalıklarında kullanmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemi yıllarca kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Fakat bu durum, gelişen teknolojiler ve kullanılan yeni metotlarla değişmektedir. Yıllar önce kullanılan kürtaj yöntemleri gerek kürtaj sonrası iyileşme sürecini uzatmakta gerekse de kürtaj risklerini kat be kat arttırmaktadır. İstenmeyen gebeliğin oluşmasını engellemek için kürtaj bir korunma yöntemi olarak kesinlikle tercih edilmemelidir. Gebelik oluşmadan önce koruyucu önlemlerin alınması en doğru karar olacaktır.

Kürtaj ne için yapılır?

Kürtaj ne için yapılır Kürtaj nedir sorusundan önce hangi durumlarda uygulandığını belirterek devam edelim.
  • Rahmin içindeki polip, miyom vs almak için
  • İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak
  • Düzensiz adet gören kadınlarda rahimden parça almak
  • Menopoz da kanaması olanlardan rahimden parça almak
  • Ölü bebekleri sonlandırmak
  • Düşük yaptıktan sonra içeride parça kaldığında parçayı almak için
En fazla istenmeyen gebeliklerde yapılan kürtaj işlemi kolay ama hem psikolojik hem maddi ve hem de zaman zaman gelişebilecek komplikasyonlar nedeni ile daha az sıklıkla başvurmamız gereklidir. Bunun içinde aile planlamasında yöntem almamız gereklidir. Aile planlaması konusunda yöntem almamızın asıl nedeni aslında istenmeyen gebelikler olmamalıdır. Aile planlaması konusunda yöntem almamızın asıl nedeni seksi bozan tüm yöntemlerden uzak yaşamamız gereklidir. Seksi ne bozar ?
  • Eşinizin dışarıya boşalması
  • Prezervatif kullanmak
  • Gebelik olacak ihtimali
Bu yüzden özgür bir seks için aile planlaması konusunda yöntem alınız. Prezervatif kullanmak konusunda kısa bir açıklama yapmamız gereklidir.Zira seksi bozan bir yöntem olarak maddelediğimiz prezervatif tabi ki tanımadığımız bir kişi ile ilişkide  kullanılmalıdır. Modern gebelikte korunma yöntemleri hakkında jinekoloğunuzdan ya da aile planlaması merkezlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Doğru şekilde gebelikten koruyucu önlemler alınmasına rağmen bazı durumlarda istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. Kürtaj bu gibi durumlarda başvurulabilecek yöntemlerden birisidir. Eş korunmasında gebelik oranı % 22,prezervatifte % 14, doğum kontrol hapların da % 1-4 ve spiralde de % 1 kadardır. Görüldüğü gibi aile planlaması konusunda yöntemlerde başarısızlık oranı mevcuttur. Sizler aile planlaması konusunda size uygun bir yöntemi seçmeniz ve bir başarısızlıkta ise kürtaj o zaman bir seçenek olarak uygulamanız daha doğrudur. Düşük veya doğum sonrası rahimde parça kalması gibi bir durumda da kürtaja başvurulur. Gebelikten kalan materyaller, düşükten sonra şiddetli kanamaya neden olur. Bu nedenle rahim tamamen gebelik kalıntılarından arındırılmalıdır. Bu işleme retansiyone küretaj denir. Kelime anlamı olarak kürtaj rahim içi temizliğidir. Rahim içi dokusunda meydana gelen kalınlaşma, kist, gebelik gibi birçok şeyin rahimden kazınarak ya da vakumla alınması işlemlerinin tümü kürtaj olarak adlandırılır. Rahim içi dokusunda saptanan bir anomali, kist, polip ya da miyom gibi parçaların patolojik incelemesi için çıkartılması işlemi probe kürtaj olarak bilinir. İşlem sırasında rahim yabancı dokulardan temizlenir ve çıkartılan parçalar olası hastalıkların araştırılması için incelenmeye gönderilir. Probe kürtaj hem tanı hem de tedavi amaçlı yapılır. Günümüzde kadınların iş hayatındaki etkinliklerinin artması, ekonomik sıkıntılar gebelik sınırlandırılmasını da beraberinde getirmiştir. Gebelik planlaması yaparak istenmeyen gebeliklerin ihtimalini büyük oranda azaltabilirsiniz. Günümüzde ailelerin sosyoekonomik durumlarının düşmesi istenmeyen gebeliklerin sınırlandırılması gereksinimini doğurmuştur. Ancak istenilen sayıda çocuk sahibi olmak kürtaj ile değil etkin aile planlaması yöntemleriyle gerçekleştirilmelidir.

Kürtaj Yasası Nedir?

Kürtaj Yasası Kürtaj, gebeliğin 10. Haftasına kadar yasal olarak yapılabilmektedir. Gebelik haftası hesaplama için son adet tarihinden itibaren gün sayımı başlanır. Son adet tarihinden kasıt son adetin başladığı ilk gündür. Eğer gebelik bu tarihten sonraki 10 haftanın üzerinde ise sonlandırılamaz. 10. Haftadan sonra gebeliğin sonlandırılması ancak fetüste ciddi gelişim bozukluğu olması ya da gebeliğin, annenin hayatını riske atan (anne karnında bebeğin ölmesi, kronik hastalıkların anneyi zorlaması ya da gebelikte oluşan hastalıkların anne hayatını tehlikeye sokması vs.) Bir sorun yaratması gibi durumlarda yapılabilir. Bu gibi durumlarda birkaç doktordan oluşan sağlık kurulu tarafından karar verilir.

Kürtaj Sonrası Neler Yapmalıyım?

Kürtaj cerrahi bir işlemdir bu nedenle de hastane ortamında ve tecrübeli bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Kürtaj sonrası enfeksiyon, kürtaj sonrası kanama gibi komplikasyonların gelişme riskini en aza indirmek için kürtaj, steril bir ortamda işinin ehli hekimler tarafından yapılmalıdır. Kürtaj öncesi gebelikten emin olmak için doktor hastaya gebelik testi yapar ve ultrasonla ile birlikte test sonucuna göre gebelik haftası belirlenir. Hamilelik haftası 10 hafta ve altında ise kürtaj için gerekli bilgiler detaylı olarak hastaya anlatılır. Hastanın bu aşamada kullandığı ilaçlar varsa doktora bildirmelidir. Hastanın süreç hakkında detaylıca bilgilendirilmesi hastanın kafasında oluşabilecek soru işaretlerini gidererek kürtaj psikolojisi açısından rahatlamasını sağlar. Kürtaj anestezi ile yapılan bir işlemdir. Bu nedenle kürtaj öncesi hastanın 4-5 saatlik açlık süresi gerekir. Eğer lokal anestezi ile kürtaj yapılacaksa açlık gerekmez. Kürtaj işlemi mikroptan arındırılmış ortamlarda (steril ortamda), genel (uyutularak) ve lokal (uyuşturularak) anesteziyle uygulanabilir.

Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj ne kadar sürer Kürtajın süresi gebelik haftası, anestezi türü gibi faktörlere göre değişir. Ancak kürtaj süresi her durumda 10-20 dakika kadar sürer. Hasta, işlemde sonra kısa bir süre dinlenme odasına alınır ve gerekli kanama vs. Kontrolleri yapılarak aynı gün içerisinde taburcu edilir. Son yıllar kürtaj için vakumlu kürtaj yöntemi kullanılır. Bu yöntem gerek kürtaj sonrası gerek kürtaj esnasında çok daha konforludur. Konu ile alakalı yabancı kaynak: https://www.familyplanning.org.nz/advice/abortion/what-is-abortion Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz. Tel:  +90 532 215 82 62 Mail:info@abacioglu.com.tr Şişli’de Kürtaj Kürtaj Fiyatları Kimler Kürtaj Yaptırabilir?
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı