Kürtaj Nedir?

Kürtaj anlam olarak ‘vücudun boşlukları içinde bulunan istenmeyen dokuları kazıyıp alma’ amacıyla yapılan tıbbi işleme verilen genel addır. Kürtaj, genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Fakat, kürtaj toplumda bilinen anlamıyla istenmeyen ya da sorunlu gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi işlemi tarif etmek için kullanılır. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması amacıyla yapılmaktadır.

Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı olarak yapılan bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak da ifade edilir.

Halk arasında, kürtaj işlemi için , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , “çocuk aldırma” ve “bebek aldırma” tabirleri de kullanılmaktadır. Oysaki kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığında kürtaj denildiğinde birçok tanımlamayı içine almaktadır.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemi yıllarca kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Fakat, bu durum, gelişen teknolojiler ve kullanılan yeni metotlarla değişmektedir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.