Kadın SağlığıKürtaj

Kürtaj Nedir?

Kürtaj; halk arasında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan işlem olarak adlandırılır, tıbbi literatürde rahim içinin cerrahi müdahale ile temizlenmesi anlamını taşımaktadır. Her zaman istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması anlamını taşımayan bu işlem rahim içinde bazı oluşumlar ve düzensiz adet durumlarında da uygulanmaktadır.

Kürtaj Nedir ? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rahim kalınlaşması rahatsızlığının çözümü çoğu zaman kürtaj uygulaması ile olmaktadır. Bu açıklamalarımızdan da net bir şekilde anlaşılmaktadır ki, kürtaj nedir sorusunun cevabı oldukça geniş bir terminolojiyi içinde barındırmaktadır.

Öncelikle bu cerrahi müdahale olduğu için hasta jinekolog masasına yatırılarak damar yolundan anestezi uygulanmaktadır. Hastanın uyumasının ardından gerekli muayene jinekolog doktor ve ekibi tarafından sağlanmaktadır. Ardından vajenden gerekli aletler ve cihazlarla rahim içine girilmekte ve buradaki hastalığa veya gebeliğe neden olan doku kazınarak alınmaktadır. Arda kalan doku parçalarının temizlenmesi amacıyla vakum enjektör kullanılarak doku çekilip tam temizlik sağlanmaktadır. Bu işlem ne kadar sürer merak edenlere verilen cevap sadece birkaç dakika olup geri kalan bekleme süresi hastanın anesteziden uyanması içen geçen süredir.

Gebelik Sonlandırma Amaçlı Kürtajın Yasal Boyutu?

Eğer gebelik sonlandırma amacıyla bu işlem yapılacaksa bazı yasal durumların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eğer gebelik sonlandırma işlemi yapılacak kişi 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi rızasıyla bu işleme karar verebilirken, evli bayanlar eşlerinin rızasını da almak zorundadır. Bu işlemin yasal olarak yapılabilmesi için gebeliğin en fazla 10. haftasında olması gerekmektedir. Daha ileri gebeliklerde yasal olarak bu işlem anne, baba ve eşin rızası olsa dahi yapılamamaktadır. 18 yaşından küçük ve evli olmayan bayanlarda gebelik sonlandırma işlemi anne ve babanın rızasıyla yapılırken, kişinin 15 yaşından küçük olması durumunda kurumlar adli mercilere yasal bilgilendirme yapmakla yükümlüdür.

 

 Kürtaj Nasıl Yapılır İzle Öğren ( Videolu Anlatım )

Kürtaj Hakkında Az Bilinenler

  1. Kürtaj bir gebelikten korunma yöntemi değildir. Bu nedenle en son çare olarak başvurulmalıdır.
  2. Gebelik sonlandırma işlemi bebekte anormalilik ve hastalık, annede gebelik nedeniyle sağlık problemleri olması durumunda 10. Haftadan sonra da yapılabilmektedir.
  3. Uzman hekimler ve doğru kurumlar tarafından yapıldığında kürtajın riskleri tamamen ortadan kalkmaktadır.
  4. Kızlık zarının durumuna göre zara zarar vermeden de kürtaj yapılabilmektedir.
  5. Bu işlem sadece gebelik sonlandırma amacıyla değil rahim kalınlaşması gibi hastalıkların tedavisinde, rahim hastalıklarında ve dış gebeliğin sonlandırılmasında da kullanılmaktadır.
  6. 4, 5, 6, 7, 8 haftalık kürtaj nasıl gibi bilgiler yukarıda verilmiştir.

Şişli’de Kürtaj

Kürtaj Fiyatları

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı