Kürtaj İşlemi (Küretaj) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj (küretaj) gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilen tıbbi müdahaledir. Kürtaj genellikle istenmeyen gebelikleri sonlandırması için kullanılan bir yöntem olmasına rağmen düşük, olumsuz gebeliğin sonlandırılması, rahimden parça alınması ve anormal kanamalara bağlı olarak rahim içinin temizlenmesi gibi durumlarda da yapılan cerrahi bir operasyondur. Son adet gününün gecikmesi gibi erken hamilelik belirtileri varsa evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Fakat Hamile miyim? sorusuna en kesin cevap idrarda gebelik testi değil kandan gebelik testidir.

Kandan yapılan erken gebelik testinde sonuç pozitif ise hamilelik haftası rakamlara göre belirlenebilir. Ancak hamilelik haftasını kesin öğrenmek için bir jinekolog doktoruna danışmanız gereklidir. Hastadan gelen istemli kürtaj (gebelik aldırma) isteği üzerine yapılan jinekolojik muayene sonrasında doktorunuz gebeliğin tahliye edilmesine karar verebilir ve hastane koşulunda operasyonu vakumlu küretaj yöntemi ile gerçekleştirilir.

Neden Hastanede Yapılmalıdır?

3-5 dakika süren kolay bir cerrahi müdahaledir. Ancak her cerrahi müdahale gibi operasyon da riskler taşır ve kesinlikle steril bir ortamda gerçekleşmesi gereklidir. Hastane ortamı dışında (muayehane koşulunda) yapılan küretaj operasyonlarında hastanın sağlığı riske edilebilir.

Kürtaj öncesinde yapılması gereken testler ve önlemler şunlardır:

 1. Kan grubu testi (mutlaka gerekli)
 2. Kan sayımı testi
 3. Kan pıhtılaşması bozukluğuzunun olup olmadığını gösteren kan testi
 4. Anestezi işlemi sırasında kaşılaşılabilecek herhangi bir probleme karşı tedbir alınması

Hastane koşulunda yapılmayan küretaj sonrası, takip eden gece veya sonraki günlerde karşılacağınız problemlerde muayehanenin kapalı olması durumu hasta sağlığını büyük riske sokar. Bu gibi durumlar yaşamamak için Dr. Tuğrul ABACIOĞLU kesinlikle hastane koşullarında küretaj işlemi olmanızı önerir.

Kürtaj

Kürtaj Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj operasyonu günümüzde yaygın olarak kullanılan vakum aspirasyon küretaj yöntemi ile yapılmaktadır. Bir kurşun kalemin kalınlığından daha ince plastik bir enjektör ( tek kullanımlık şırınga) ve kanül denilen ince plastik boru şeklinde olan aletler sayesinde embriyo vakum ile emilerek çekilir ve gebelik sonlanmış olur. Küretaj süresi ortalama 3 ile 5 dakikadır.

Türkiye’de küretaj süresi yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılmaktadır. 10 haftalık gebelik onayı kadın vücudunu korumak için getirilmiştir. Çünkü hamilelik ilerledikçe yapılan gebelik sonlandırma işlemlerinin getirdiği riskler artabilmektedir.

Dr. Tuğrul ABACIOĞLU’na göre en uygun kürtaj haftası 5 – 7 haftalık gebeliklerdir. Kadınların küretaj konusunda eşleri ile beraber karar vermeleri önerilir. İşlem öncesinde kadına karar verebilmesi için bir süre tanınması gereklidir. Bu süreçte doktor işlem ile ilgili detaylar paylaşarak kadının karar vermesinde yardımcı olur.

 

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?

Vakumlu kürtaj yöntemi Türkiye’de ve Dünya’da yaklaşık olarak 10 yıldır kullanılmakta olan en yeni gebelik sonlandırma yöntemidir. Vakum aspirasyon yöntemi gebeliğin döl yatağından çekilerek vakum aracılığı ile dışarı çıkartılmasına dayanır. Hastanın bu yöntem sayesinde daha az anestezik ilaca maruz kalması sağlanır ve küretaj işleminin oluşturacağı risklerin %80 %90 oranında önüne geçilmektedir. Eskiden küretaj kazıma yöntemi ile yapılırken çok fazla riskli durum oluştururdu, fakat vakum aspirasyon yönteminde bu risklerin %80-90 kadar azalmasından kaynaklı en büyük tercih etkenlerden olmuştur.

Vakumlu Kürtaj

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri, bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, adet belirtilerinin azalması, adetten kesilme olarak tanımlanmaktadır. Gebeliğin tam olarak öğrenilmesi için hormon testinin idrar ya da kan yoluyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gebeliğin dışında bedende bu belirtilerin görülmesi ise hastalık habercisi olabilmektedir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testlerinin idrar ve kan üzerinden yapılan türleri mevcuttur. Her hangi bir eczaneden temin edebileceğiniz gebelik testini sabah ilk idrarınızı kullanarak yapabilir ve gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. “Hamile miyim” sorusunun cevabını net bir şekilde almanız için kanda gebelik testi yaptırmanız önerilir.

Evde yapılan gebelik testleri regl döneminin gecikmesi sonrasında uygulanır ve ancak bu şekilde kesin sonuç verir. Gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız adet görmeden 6 gün önce uygulanan yine idrar ile yapılan erken gebelik testi uygulamasını tercih edebilirsiniz. İdrar testlerinden kesin bir sonuç alamadıysanız ya da içiniz rahat etmediyse mutlaka bir hastaneye gidip kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

Kürtaj İşleminin Aşamaları Nelerdir?

 • Vip Hasta Servisi
 • VIP servis istediğiniz takdirde ekibimiz sizi bulunduğunuz yerden alır, kliniğe getirir.
 • %100 Hasta Gizlilik
 • Kayıt işleminiz tamamlanır. (Bilgileriniz Gizli Tutulur.)
 • Uzman Ekip
 • Uzman hekimlerimiz tarafından dört boyutlu ultrason eşliğinde tam bir muayene yapılır ve gebelik olup olmadığı bakılır.
 • Danışmanlık
 • Aile planlaması konusunda danışmanlığınız verilir. (Korunma Yöntemleri Anlatılır)
 • Başvuru Süreci
 • Kürtaj işleminize karar verildikten sonra onam formu ve kürtaj hakkında bilgilendirme broşürleriniz verilir.
 • Anestezi
 • Anestezistimiz ile görüşme sağlanır. Jinekolojik masada gerekli işlemler yapılır ve uyutulursunuz. Kürtaj işlemi yapılır işlemden sonra ultrason ile bakılarak içeride parça kalıp kalmadığı gözlenir.
 • Kürtaj İşlem Sonrası
 • Dinlenme sonrasında hekiminiz neler yapılacağı konusunda bilgilendirir. Reçeteniz düzenlenir.
 • Taburcu Olun
 • Tedaviniz bittikten sonra hemen taburcu olup günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer VİP servis ile kliniğimize geldiyseniz ulaşım elemanımız size yeniden evinize ulaştırır.

 

Kürtaj Aşamaları Nelerdir

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Kürtaj öncesi 5 saat su ve sigara dahil ağızdan hiçbir gıda alınmamalıdır. Operasyonun yapılacağı merkeze mümkünse yalnız gelinmemeli ve yanınızda işlem sonrası size eşlik edecek bir arkadaşınız ya da eşiniz olmalı.
 • Detaylı bir sorgulamanın ardından tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır.
 • Gebeliğin kaçıncı haftada olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.

Operasyon rahim ağzının uyuşturulması yani lokal anestezi ile ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem öncesi gerekli olan kan testleri yapılmış olmalıdır. Kürtaj yapılacak kadının genital bir enfeksiyon durumu kontrol edilmeli hekim tarafından gerek duyulursa antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Kürtaj işlemi mutlaka anestezi hekiminin eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Operasyon yaklaşık 10 dakika sürmekte ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Merdiven altı yapan yerler hastanın yaşamını tehdit eden sonuçlar doğurabilir. Yasadışı cerrahi operasyonların gerçekleştirildiği gizli yapan yerler toplum sağlığını da riske atar. Gebeliği güvenli ve yasal olarak sona erdirebilmek, kadını yasadışı ve evde yapılan yöntemlerden uzak tutarak sağlığını koruma altına almaktır.

 

 

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Küretaj işlemi sonrası bazı kadınlarda aşağıdaki gibi problemler ortaya çıkabilir:  ( Kürtaj Riskleri Nelerdir? Detaylı Anlatım )

 • Rahmin ağzında yırtık oluşması
 • Rahim delinmesi ( Perforasyon )
 • Gebeliğin devam etmesi
 • Rahimde yapışıklığın meydana gelmesi (Ashermann Sendromu)
 • Enfeksiyon
 • Rahim içinde parça kalması ( Rest Placenta)
 • Rahim içinde kan birikmesi ( Hematometra )
 • Kürtajın yapılamaması

 

Küretaj Sonrası Neler Yapılır?

İşlem sırasında size genel anestezi uygulandı ise hafif baş dönmeniz olabilir. Şiddetli olmayan mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif karın ağrıları beklenen sonuçlardır. bu ağrılar basit ağrı kesiciler kullanılarak önlenebilir. Kürtaj sonrası ilk adet ise 4-6 hafta sonrasında görülür. İşlem sonrasında kanama pek sık rastlanmasa da lekelenme tarzında kanamanın görülmesi de son derece normaldir.  Tamamen kendinize gelinceye kadar olası komplikasyonları önlemek için açısından mutlaka yanınızda birinin olması gerekmektedir.

Kürtaj sonrası için detaylı bilgi.

 

İşlem Sonrası İlaç Kullanımı ve Kontroller

Kürtaj işleminden sonra oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici ilaç kullanımı ve enfeksiyon için antibiyotik kullanımı başlanabilir.  Doktorun uygun görmesi halinde ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. İşlemden sonraki ilk hafta tekrar doktor kontrolünden geçmeniz ve içeride parça kalıp kalmadığı işlemin tam anlamıyla yapılıp yapılmadığının tespiti açısından önemlidir.

Bizim kliniğimizde işlemden sonra ultrason ile görerek içerde parça kalmadığında işleme son veririz. Çok nadir vakalarda işlem sonrası rahim ağzında gelişen spazma bağlı dışarıya akması gereken kan akamaz ve içeride toplanır, bu bir komplikasyon olup bazen hekimler içeride parça kalmış diye işlemi yapan hekimi suçlarlar.  Basitçe rahmi kasan ilaçlar kullanarak ya da rahmin ağzını açıp basitçe vakum yapılabilir.

Kürtaj Sonrası İlaç Kullanımı

İyileşme Süreci Nasıl Olur

Kürtaj işleminden sonra 10 -15 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanır ve sosyal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Bu operasyondan sonra herhangi bir enfeksiyon riski olmaması için 20 gün cinsel ilişki önerilmez. 20 günden sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

 

Kürtaj (Küretaj) Fiyatları Ne Kadardır?

Kürtaj fiyatları gebeliğin kaçıncı haftada olduğu, kullanılan ekipmanın kalitesi, hekimin tecrübesi gibi çeşitli etmenlere bağlı nedenlerden dolayı değişiklik göstermektedir. Hekimlerin, klinik ve hastanelerin rekabet kurumunun belirlediği kurallar gereği fiyat bildirmesi yasaktır.Bu kurallara uymayanlara son derece ciddi cezalar uygulanmaktadır. Bu nedenle hekim ile görüşerek muayene sonrasında doğru fiyat bilgisi ve merak ettiğiniz diğer tüm detayları öğrenebilirsiniz.

kürtaj fiyatları için tıklayınız.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bir kadın hayatında kaç defa kürtaj olabilir?

Bunun için bir sınır olmamasına rağmen jinekologlar olarak istediğimiz her kadının doğru ve düzenli korunma yöntemlerini kullanmasıdır. Unutulmamalıdır ki kürtaj hiçbir zaman bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Kürtaj sonrasında yeniden hamile kalmak mümkün müdür?

Küretaj yaptırmak, bir kadının anne olmasına engel değildir. Fakat işlemin cerrahi kurallara uygun yapılmalı, gerekli tüm dikkat ve özen gösterilmelidir.

Küretaj operasyonu geçiren bir kadının sonraki muayenelerinde bu durum anlaşılır mı?

Bu soru küretaj olan hemen hemen her kadının merak ettiği bir konudur. Küretaj geçiren bir kadını daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi küretaj yapıldığı kesinlikle anlaşılamaz.

Küretaj sonrasında günlük hayata ne zaman dönülebilir?

Kürtaj işlemi yaklaşık 10 dakika süren bir cerrahi operasyondur. Müdahale sonrası 1-2 saat gözlem altında tutulan hastalara bu süre zarfında vajinal kanama ve genel durum takibi yapılır. Takipleri stabil olan hasta gerekli tedavisi düzenlenir ve taburcu edilir. Cerrahi müdahale sonrasında adet sancısı benzeri bir ağrı dışında genelde ek bir probleme rastlanmaz. Buna yönelik hastalarımıza ağrı kesici önermekteyiz. Ve hastamız taburcu edildikten sonra normal yaşantısına kaldığı yerden devam eder.

Küretaj sonrası korunma nasıl olmalıdır?

Kürtaj sonrasında ilk bir hafta ilişki yasağı önerilmektedir.  Her kadın gebelikten korunma konusunda yeterince bilgilendirilmelidir. Spiral ile korunmak isteyen kadına işlem ardından spiral takılması da mümkündür.

Kısırlık yapar mı?

Küretaj işlemi kısırlık oluşturmaz.

Türkiye’de yasak mı?

Hayır değil. 10. Haftaya kadar yasal bir şekilde ülkemizde küretaj işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kimler yaptırabilir?

18 yaşını doldurmuş bekâr ya da evli her kadın küretaj yaptırabilir. Evli kadınların küretaj işlemi için eşlerinin onayının alması gerekirken bekâr kadınların her hangi bir onay almasına gerek yoktur.!8 yaşının altındakiler ebeveynlerinin onayı 16 yaşın altında adli mercilerin onayı ile küretaj yapılabilir.

Yapışık (asherman) sendromu nedir?

İşlemden sonraki dönemlerde ortaya çıkabilecek bir sorundur. Yapışık sendromu kazıma yöntemi le gerçekleştirilen küretaj işleminde görülmektedir. Adet görememe olarak ortaya çıkan bu durum ilaçla tedavi edilse de tedaviye yanıt vermez.  Sebebi ise küretaj işlemi sırasında rahim içinin çok fazla zedelenmiş olmasıdır.

işlem ne kadar sürer?

Küretaj işlemi gebelik haftasına hekimin deneyimine ve kullanılan aletlerin kalitesine göre değişen bir sürede yapılır.Ortalama 5 haftalık bir gebelik 3 dakika sürerken 10 haftalık bir gebeliğin küretajı 8-10 dakika sürebilir.
Kürtaj işlemi ne kadar sürer ile alakalı daha fazla bilgi için tıklayınız.

Küretaj sonrası ilk adet ne zaman olur?

Genel olarak işlemden 30 ile 40 gün sonra ilk adet kanaması görülebilmektedir.  Gecikme ya da erken gelme durumlarında mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Küretaj sırasında yaşanabilecek sorunlar nelerdir?

İiçerde parça kalması ve dölyatağının tam temizlenmemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anestezi işleminin riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Kanamanın fazla olması riski ile karşı karşıya kalınabilir.

10 haftadan büyük gebeliklerde yapılıyor mu?

Bazı şartların varlığı altında evet yapılıyor. Eğer bebekte bir anomali durumu söz konusu ise annenin sağlığı risk altında ise heyet raporu ile işlem gerçekleştirilmektedir.

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı