Kürtaj Ne Zaman (Kaçıncı Haftaya Kadar) Yapılır?

Kürtaj ne zaman yapılır

Kürtaj ne zaman yapılır? İstenmeyen gebeliklerde kürtaj açısından gebelik haftası sınırı yasal olarak 10 hafta olarak belirlenmiştir. Fakat istenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik sonlandırma zamanını geçirirler.

Çiftlerdeki asıl problem cinsel ilişkiye girdikleri dönemi gebeliğin başlangıç dönemi olarak kabul etmeleridir. Hastalarımıza bu konuda verdiğim örnek: son adet tarihiniz 1.Şubat, evlendiğiniz ya da ilişkiye girdiğiniz tarih 14 Şubat ve siz bana 3 Martta geldiğinizde gebesiniz ve ben size diyorum ki 1 aylık gebesiniz, siz olamaz daha iki hafta önce evlendik ya da iki hafta önce birlikte olduk diyorsunuz. Unutmayın gebeliğinizin başlangıcı son âdetinizin ilk günüdür.

Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.

  • Yaşı 18’den yukarıdaki kadınlar istenmeyen gebeliklerinde 10.haftaya kadar yasal olarak yaptırabilir. Kimsenin rızasına gerek yoktur
  • 18 yaşının altındaki kızlar ebeveynlerinin imzası ile veya onayı ile istenmeyen gebelik kürtajını yaptırabilirler.
  • 16-17 yaşındaki genç kızlar yine ebeveynlerim imzası ile kürtaj yaptırabilirler
  • 15 yaşındaki kızlar savcılı izni ve ailenin izni ile kürtaj yaptırabilirler
  • Evli olanlar eş izni alarak kürtaj olabilirler

10.haftadan sonra yasal olarak kürtaj yapmak ve yaptırmak yasaklanmıştır. 10. haftadan sonra istenmeyen sağlıklı bir gebeliğin sonlandırılması işlemini yapan hekim ve yaptıran hasta ağır ceza mahkemelerinde yargılanır.

Eğer bebeğinizde herhangi bir sakatlık varsa veya herhangi bir hastalığınızdan dolayı gebeliğin sonlandırılması gerekiyorsa 26. haftaya kadar bu işlemin bitirilmesi gereklidir. Bu durumda mutlaka devlet hastanelerinde veya Üniversite hastanelerinde özel kurul kararları gerekmektedir.

Eğer perinatoloji konusunda bilgi sahibi bir hekim ve aminosentez yapabilen bir hekim ise aminosentez sonucunda kromozom anomalisi ispat edilebilirse kurul kararı gerekmeden yapılabilir.

İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz. Gebelik testinin pozitif çıkması ile birlikte eğer gebeliği sonlandırmak istiyorsanız uzman bir jinekoloğa giderek muayene olmalı ve ardında gerekli işlemleri yaptırmalısınız.

Kürtaj en erken kaçıncı ne zaman yapılır?

Kürtaj en erken kaçıncı haftada yapılır ya da kürtaj en geç kaçıncı haftada yapılır gibi sorular kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği konulardandır. Kürtaj için son ana kadar beklememek gerekir. Kürtaj için en uygun hafta gebeliğin 6. haftasından sonrasıdır. Bu zaman diliminde embriyo henüz çok küçüktür ve hamilelik kesesi henüz ultrason ile görünmez. Bu nedenle de hamileliğin 4. haftasından önce kürtaj yapılması durumunda bazı aksaklıklar meydana gelebilir ve bu durumda da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Hasta gebeliği kesinleştikten sonra eğer henüz 6 haftaya gelmemiş ise doktor tarafından yönlendirilir ve uygun tarihe kadar beklenilir. Bu süreçte hasta düzenli aralıklarla kontrol muayenesine çağırılabilir. Muayene esnasında fetüsün ve fetüsün içinde bulunduğu gebelik kesesinin tam olarak alınabilecek büyüklüğe gelip gelmediği kontrol edilir. Gerekli büyüklük sağlandığında kürtaj için gerekli hazırlıklar başlar.

Muayene sırasında gebelik kesesinin rahim içinde görülmediği durumlarda hastalarımıza mutlaka dış gebelikten bahsetmeli olası meydana gelebilecek durumlar hakkında bilgi verilmelidir. Merkezimizde gebelik kesesinin rahim içinde görmezsek mutlaka kandan gebelik testi istiyoruz. Sonuç 1000 nin altında ise küçük gebelik 3-4 gün daha beklenmeli diyoruz, eğer gebelik testi 1000 nin üzerinde ise olası bir dış gebelikten bahsediyoruz.

Kürtaj en geç kaçıncı haftada yapılır?

Kürtaj ne zaman yapılır sorusunun bir cevabı gebelik kesesi görünmeden kürtaj yapılamaz olduğu gibi kürtajın yasal süresi olan 10. haftadan sonra da kürtaj işleminin yapılması yukarıda da saydığımız bazı özel nedenlerin dışında mümkün değildir. Vakumla kürtaj ya da klasik kürtaj gibi yöntemler her ne kadar dikkatli olunursa olunsun bazı riskler taşır.

Gebelik sonlandırılması her ne şekilde yapılırsa yapılsın risk tam olarak ortadan kalkmaz. Ancak uzman bir hekim tarafından doğru koşullarda yapılan kürtaj risklerin azaltılmasında büyük öneme sahiptir. Kürtaj sonrası rahimde parça kalması durumu nadiren de olsa karşılaştığımız bir durumdur. Gebelik kesesi tam olarak alınamayabilir, rahim içinde parça kalabilir ya da rahim duvarına yapışan parçalar kürtaj sonrası aşırı kanamaya neden olabilir.

Bu gibi durumlarda kadın kürtaj sonrası şiddetli ağrı duyar ve kanama fazla miktardadır. Rahim içinde kan toplanması denen hematom ya da kürtaj sonrası enfeksiyon, kürtaj sonrası rahim delinmesi gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu gibi istenmeyen etkilerin yaşanma riskini en aza indirmek için kürtaj için en az gebeliğin 6 haftasını beklenmesi gerekir. Kürtajın sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için gebelik haftası oldukça önemlidir.

Kadının daha önce doğum yapmamış olması ya da doğum yaptıysa kaç kere doğum yaptığı, daha önce kürtaj olup olmadığı gibi bilgiler önemlidir. Bu bilgilerin hekim ile doğru paylaşılması işlemin sağlıklı yapılması için gereklidir. Doğum ya da kürtaj sayısı arttıkça kürtaj riski de artar.

Kürtaj riskleri nelerdir?

Hormonal sıkıntılar, kadının yaşı, kronik hastalıkları gibi birçok faktör kürtajın zararları konusunda artış yaşanmasına neden olur. Gebelik haftasının ilerlemesi ile birlikte de risk artışına sebep olan bir diğer etmenlerdendir.

10 haftayı geçen hamileliklerde yasal olarak kürtaj yapılması mümkün değildir. Kürtaj ne zaman yapılır sorusu sıkça merak edilir. Kürtaj zamanı 10. haftadan sonra sona ermektedir. 10 haftadan sonra kürtaj yapılması, gerek işlemi yapan doktor gerekse de kürtaj yaptıran kadın için suçtur ve adli yargılama yapılır.

Kürtaj haftası geçmiş olsa da bazen büyük gebeliklerde kürtaj yapılması durumu da yaşanmaktadır. Gebeliğin anne hayatına zarar vermesi, bebekte yaşamını idame ettirebilmesine engel olan anomali saptanması gibi durumlarda sağlık kurulu kararı ile kürtaj kararı alınabilmektedir. 10 haftanın üzerindeki gebeliklerde aile kararı ile sağlık kurulu kararı şarttır.

Kürtaj yapılması için en uygun haftayı doktorunuz yapacağı tahliller ve ultrason muayenesi ile belirleyecektir. Vajinal ultrason ile fetüsün rahim içinde yerleşimi, durumu net olarak belirlenecektir. Kürtajın komplikasyonlarından en öenmlisi hematomdur. Bu durum kürtaj yapılan vakaların % 5’inde gözlenir. Merkezimizde işlemden sonra hasta uyanmadan işlemin yapıldığı jinekolojik masada ultarson ile bakarak içeride parça kalıp kalmadığını gözlüyoruz. Eğer parça kalmadığına inanıyorsak işleme son veriyoruz parça kaldığını düşünüyorsak işleme devam ediyoruz. Ultrason ile muayene edilmesine ve içeride parça kalmadığına inanmamıza rağmen bazen rahim ağzında spazma bağlı dışarıya akması gereken kan dışarıya akamaz ve içeride toplanır, bir dönem sonra parçalar halinde kasık ağrıları ile dışarıya atılır.

Bu dönemde gittiğiniz hekim içeride parça bırakmışlar diyerek kürtaj yapılan teri başarısızlıkla suçlayabilir. Böyle bir durumda yapılacak şey vaginal ultrason ile bakarak toplanan kan miktarını tespit etmektir. Eğer fazla miktarda kan toplanması varsa hastamızı uyutarak vakum ile toplanan kan alınır. Ya da spazmı çözen ya da rahimde kasılmaya yol açacak ve toplanan kanın atılmasını sağlayacak ilaçlar kullanılır.

Bu konuda sorularınız varsa lütfen, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda verilen telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

 

Kürtaj nedir nasıl yapılır ?

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.healthline.com/health/types-of-abortion#vacuum-aspiration

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı