Kürtaj ne zaman yapılır?

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj açısından gebelik haftası sınırı yasal olarak 10 hafta olarak belirlenmiştir. Fakat, istenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik sonlandırma zamanını geçirirler.

Sitemizde bulunan gebelik takvimi ile kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.

Yaşı 18 den yukarıdaki kadınlar istenmeyen gebeliklerinde 10.haftaya kadar yasal olarak yaptırabilir. 18 yaşının altındaki kızlar ebeveynlerinin imzası ile veya onayı ile istenmeyen gebelik kürtajını yaptırabilirler.

10.haftadan sonra yasal olarak kürtaj yapmak ve yaptırmak yasaklanmıştır. 10. haftadan sonra istenmeyen sağlıklı bir gebeliğin sonlandırılması işlemini yapan hekim ve yaptıran hasta ağır ceza mahkemelerinde yargılanır.

Eğer bebeğinizde herhangi bir sakatlık varsa veya herhangi bir hastalığınızdan dolayı gebeliğin sonlandırılması gerekiyorsa 26. haftaya kadar bu işlemin bitirilmesi gereklidir. Bu durumda mutlaka devlet hastanelerinde veya Üniversite hastanelerinde özel kurul kararları gerekmektedir.

Eğer perinatoloji konusunda bilgi sahibi bir hekim ve aminosentez yapabilen bir hekim ise aminosentez sonucunda kromozom anomalisi ispat edilebilirse kurul kararı gerekmeden yapılabilir.

İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz.

Bu konuda sorularınız varsa lütfen, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda verilen telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.