Kürtaj

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Daha önce kürtaj yaptırmamış olan kadınlar bu tıbbi müdahale hakkında her türlü detayı öğrenmek isteyebiliyor. Plansız gerçekleşen ve istenmeyen gebeliği sonlandırmaya yönelik olarak yapılan kürtaj işleminde pek çok farklı teknik kullanılabiliyor. Elbette kürtaj ne kadar sürer sorusunun yanıtı da hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak bakıldığında kürtajın kısa sürede tamamlanan bir işlem olduğunu da belirtebiliriz.

Öncelikle günümüzde kürtaj işleminin en sık vakumlu aspirasyon yöntemiyle yapıldığı bilgisini aktaralım. Bu teknik tercih edildiğinde özel olarak tasarlanan ve negatif basınç yaratan bir alet kullanılıyor. Kürtaj işleminin en kısa sürede tamamlandığı teknik vakumlu kürtajdır. Bebeğin vücuttan tahliyesinin 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor olduğu bilgisini de aktaralım. Ancak anestezi altında gerçekleştirilen bir işlem olması ve hazırlık aşamaları ile beraber toplam süre 20 dakika ile 25 dakikayı bulabiliyor.

Vakumlu aspirasyon yöntemi ilerlemiş olan gebeliklerde kullanılabilen bir teknik değildir. Zira Türkiye’de kürtaj işleminin yapılabilmesi için gebeliğin 10. haftasını geçmemiş olmak gerekiyor. Aksi halde yasalar devreye giriyor ve bu işlemin yasalar kapsamında yapılmasına müsaade edilmiyor. Sadece ender durumlarda bu işlem yapılabilir. Anne adayının hayatının tehlikeye girdiği, bebeğin doğumdan sonra yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde bir anomaliye sahip olması gibi durumlarda, hekim heyetinin de izni ile kürtaj yapılabilir. Bu durumda daha farklı kürtaj teknikleri kullanılır ve kürtajın süresi de daha uzun olacaktır.

Kürtaj Hamile Kalmayı Önler mi?

Kürtaj işlemiyle ilgili sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de ilerleyen dönemlerde hamile kalmayı engelleyip engellemediği oluyor. Kürtaj yaptırmış olmanız ilerleyen süreçte hamile kalamayacağınız anlamına asla gelmez. Bu işlem kişinin gebe kalma olasılığını düşürmez ya da yükseltmez. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde hamileliğin düşükle sonuçlanmasına da yol açan bir müdahale olmadığının altını çizelim.

Kürtaj işleminden sonra iyileşmenin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için doktorun önerilerine ve uyarılarına harfiyen dikkat etmek gerekiyor. Enfeksiyon riski en önemli unsurdur ve bu nedenle söz konusu riske karşın doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması da büyük önem taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı