Kürtaj

Kürtaj Ne Demektir?

Kürtaj ne demek sorusu sıklıkla karşımıza çıkan bir sorudur. Kürtaj ne demek denilince halk arasında çocuk aldırma ya da bebek aldırma cevabı verilse de asıl cevap rahim içine tutunarak, büyümeye başlayan cenininin tıbbi yöntemler kullanılarak gebeliğin sonlandırılması işlemidir.

Kürtaj ne demek sorusu kadar merak edilen bir başka konu daha vardır ki o da gizli kürtaj işlemidir. Gizli kürtaj ne demek hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için de gizli kürtaj ne demek, gizli kürtaj nasıl olur gibi soruların yanıtlarını bu yazının içinde bulabilirsiniz.

Gizli Kürtaj Nedir?

Kürtaj yaptıran kişilerin kimliği kliniğimizce gizli tutulur. Tüm kimlik ve işlem bilgileriniz T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği’nde yer alan RG.,01.08.1998 ve de  23420 maddeleri gereğince bir başkası ile kesinlikle paylaşılamaz. Gizli kürtaj ne demek sorusu için bilinmesi gereken sadece kimlik bilgilerinin gizli tutulmasıdır. Evlilik dışı kürtaj için de kürtajın yasal süresi olan 10. Haftanın geçilmemesi gereklidir. Bu ikisi arasındaki ayrımın çok iyi bilmesi son derece önemlidir.

Kürtaj sadece istenemeyen bebeğin alınması olarak algılanmamalıdır. Kürtaj ne demek olduğu kadar kürtaj ne demek değildir de bilinmelidir. Kürtaj her zaman istenmeyen gebeliğin sonlandırılması değildir bazı durumlar gebelik istense de kürtaj yapılması anneyi kurtarmak ve sağlığını korumak için yapılması gereken bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Aniden sonlanan hamilelikler çoğu zaman düşük olarak tabir eden sonucu da beraberinde getirir. Ancak düşük sonrası rahim içerisinde kalan parça ya da parçalar olması durumunda kürtaj yapılarak parçalar çıkartılır. Kürtaj ne demek kelime anlamı olarak küreme işlemi yapılarak karın boşluklarında ya da organlarda istenmeyen dokuların kazınarak çıkarılmasıdır. Anne karnında bebek ölümü, boş gebelik gibi sağlık sorunlarında da kürtaj ne demek cevaplarını oluşturan faktörlerdendir. Kürtaj sicile işlenir mi diye oluşan korku halk arasında bir söylentiden fazlası değildir.

Kürtaj ne demek olgusu yalnızca rahim içinden bebeğin alınması için yapılan işlemi değil, aynı zamanda uterus içerisinde gelişmiş ya da yerleşmiş parça, kist ya da polip gibi farklı materyallerin de küretaj ile çıkartılmasıdır. Birçok kadında meydana gelen rahim kalınlaşması, miyom ya da daha birçok sağlık problemleri için de kürtaj ne demek, kürtaj ne için yapılır için örnek verilebilecek örnek arasında yer almaktadır.

Kürtaj Nerede Yaptırılmalıdır?

Kürtaj yapan yerler araştırması yaparken karşınıza mutlaka ucuz kürtaj, güvenli kürtaj yaptığını iddia eden kürtaj yapan doktorlar ya da kürtaj yapan klinikler gibi yerler çıkacaktır. Çoğu zaman merdiven altı kürtaj yapan yerler olan bu kişi ve sözde kurumlar küretaj adı altında sizi canınızdan dahi edebilecek yasa dışı kürtaj yapan yerler olabileceği ihtimali unutulmamalıdır. Kürtaj ne demek olduğunu dahi bilmeyen bu sözde doktor ya da kliniklere kesinlikle itibar etmemeli ve mutlaka ama mutlaka her zaman en iyi kürtaj yapan hastaneler ilk tercihiniz olmalıdır.

Kürtaj her ne kadar küçük bir işlem gibi algılansa da insan sağlığını yakından ilgilendiren bir operasyondur ve bu nedenle de kesinlikle kürtaj nerede yapılır ise yapılsın düşüncesi son derece yanlıştır. Kürtaj yapan hastaneler dikkatli seçilmeli ve kürtaj yapan doktor da bu konuda tecrübeli olmalıdır.

Kürtaj Yasal mıdır?

Kürtaj Türkiye’de 1983 yılında onaylanan kanun ile yasallaşmıştır. İsteğe bağlı kürtaj yapan devlet hastaneleri de özel hastaneler de kürtaj için belli şartlar ararlar. Evli kadınlar kürtaj yaptırmak istediğinde eş onayı ve imzası gerekirken 18 yaş üstü bekar kadınlarda kürtaj için partner rızası aranmaz.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj süresi gebeliğin maksimum 10. haftasına kadardır.

Reşit Olmayan Kız Çocuklarında Kürtaj Yasal mıdır?

Henüz 18 yaşını doldurmamış olan bir kız çocuğu için cezai ehliyetten bahsedilmesi mümkün değildir. 18 yaşından önce hamile kalmak çocuğun kendi sorumluluğunda sayılmamakta ve döllenmenin karşı taraf yani erkeğin sorumluluğunda olduğu kabul edilir. Bu nedenle, bu kız çocuğunun gebe kalmasının, kendi sorumluluğunda olmadığı ve döllenmenin karşı tarafın (erkek partnerin) sorumluluğu altında olduğu kabul edilir.

Çocuğun kişisel dokunulmazlığı hakkındaki kanunlar 16 yaşını doldurmuş kız çocuklarının henüz 18’den gün almamış olmaması koşulu sağlanmışsa karşı taraf hakkında isteğe bağlı şikayette bulunabilmek mümkündür. Fakat çocuk 16 yaşının altında ve hamile ise şikayetçi olunmasa dahi erkek hakkında cinsel istismar suçlaması ile işlem yapılır.

16 yaşını dolduran kız çocukları açık konuşmak gerekirse kürtaj ne demek diye sorulsa bunu cevaplamakta oldukça güçlük çekeceklerdir. Kürtaj ne demek bilmeyen bir çocuğun kendisi karar veremeyeceğinden anne ve baba onayı verilirse ve gebelik 10 haftayı aşmamışsa kürtaj yapılabilir. Ne yazık ki bazı durumlarda 16 yaşından da küçük kız çocuklarının hamile kalabilmektedir. Her çocuk gibi hamilelik nedir, kürtaj ne demek cevaplarından bir haberdir. 16 yaşından küçük hamileliklerde kürtaj mahkeme kararına bağlı olarak yapılabilmektedir.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri kürtaj ne demek kadar merak edilen konulardandır. Kürtaj lokal anestezi ile yapılabildiği gibi daha çok sedasyonla kürtaj yani uyutularak kürtaj tercih edilmektedir. Uyutarak kürtaj yapan doktorlar bu anestezi uygulaması ile kadına hem psikolojik destek sağlamış olurlar hem de işlemin daha konforlu geçerek kürtaj sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlarlar.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj ne demek, kürtaj ne kadar sürede yapılır, vakumlu kürtaj kaç dk sürer gibi sorular sıklıkla hastaların kafasını karıştırmaktadır. Kürtaj işlemi ortalama 10-20 dakika sürer. Hastanın kendine gelip, klinikten ayrılması için de yaklaşık 30 dakikaya ihtiyacı vardır.

Kürtaj Yapıldığı Sonraki Muayenelerde Belli Olur mu?

Kürtaj ne demek konusu net anlaşıldığında kürtajın, sonraki muayenelerde belli olup olmayacağı kolay anlaşılabilmektedir. Kürtaj işlemi üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra kadının kürtaj olduğunuz anlaşılamaz.

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:
Kürtaj fiyatları ne kadar?
Kürtaj nasıl yapılır?
Kürtaj nedir?
Kürtaj sonrası neler yaşanır?

Kürtaj hakkında daha fazla bilgi almak bize ulaşabilirsiniz
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail: info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı