Kürtaj Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj nasıl yapılır? Yaygın olarak kürtaj işlemi vakum aspirasyon küretaj adı verilen vakum yöntemi ile yapılır. Plastik enjektör (tek kullanımlık şırınga) ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen 0.5 -1 cm kalınlığındaki aletlerden oluşan sistem sayesinde embriyo vakum ile emilerek çekilir ve gebelik sonlandırılır.

Plastik kanülün ucunu rahim ağzından içeriye sokularak enjektörün oluşturduğu negatif basınç  sayesin de emilerek çekilir. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır. İşlem sıklıkla 5-10 dakikayı geçmez. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Elektrikli vakum sistemi ise ucuna takılan plastik kanüllerin rahim içine sokulmasından sonra vakum aleti çalıştırılır aynı elektrik süpürgesi mantığında olduğu gibi negatif basınç ile rahim içindeki materyali vakum aletine bağlı bir şişenin içine püskürtür. Diğer yöntem ise kaşık şeklindeki küret denilen demir çubuğun rahim içine sokularak kazıma yöntemi ile rahim içindeki materyalin dışarıya alınmasıdır.

Kürtaj nasıl yapılır sorusundan önce günümüzde, Kürtaj işlemi 3 yöntem ile yapılır gelin bunları birlikte inceleyelim.

 • Elektrikli vakum aspirasyon yöntemi
 • Küret denilen demir kaşıklar ile kazıma yöntemi
 • Karmen kanülü denilen plastik enjektörler ile

Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj için gelen hastada geniş çaplı bir anamnez alınır, yaşı, evli olup olmadığı, geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, alerji olup olmadığı sorgulanır. Kürtaj için hastaya gerekli tahliller yapılır. Tahlillerin sonrasında hasta jinekoloji masasına yatırılarak ultrason ile jinekolojik muayenesi yapılır. Eğer genel anestezi ile kürtaj yapılacaksa anestezi uzmanı gerekli işlemleri yapar ve hastaya detaylı bilgilendirme yapılarak anestezi uygulanır.  Anestezi işlemini uygulamak için hastaya damar yolu açılır ve anestezi ilacı damardan uygulanır. Bu aşamada klasik bir iğne batması ile aynı acı duyulur ve bundan sonra hasta uyur. İşlem süresince duyulacak tek acı da budur. Sonrasında ilacın etkisi ile hasta uyutulur.

Kürtaj ne kadar sürede yapılır sorunun cevabı gebelik haftasına göre değişir. Gebelik haftası, kürtajda kullanılan anestezi türü gibi etmenlere göre kürtaj süresi değişkenlik gösterse de vakumlu kürtaj süresi 5 ila 10 dakika sürer.

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?

vakumlu kürtaj nasıl yapılır

Hastanın tam olarak uyuduğundan emin olunduktan sonra spekulum adı verilen alet vaginaya sokulur ve rahim ağzı görünür hale getirilir. Daha sonra vajina özel dezenfektanlar ile temizlenir. Teneculm ismi de verilen tek dişli denilen  aletle rahim ağzı üst dudaktan tutulur çekilir ve düz hale getirilir.

Gebelik haftası önceden belirlendiğinden uygun  buji denilen demir çubuklar ile rahim ağzı  plastik kanüllerin geçeceği şekilde genişletilir. Plastik kanül içeriye sokulduktan sonra  elektrikli vakum ile çalışıyorsak makine çalıştırılır karmen kanülü ile çalışıyorsak negatif basınç  yapıldıktan sonra enjektördeki tıpa açılır ve negatif basınç bitinceye  kadar materyal çekilir, yeniden negatif basınç yapılır yeniden çekme işlemi yapılarak içeride parça kalmayıncaya kadar işleme devam edilir bazen son dönemde karmen kanülü yetmeyebilir ve küret denilen demir çubuklar ile kısa süreli kazıma işlemi yapılabilir. İşlem bittikten sonra verilen anestezinin hafifliğinden dolayı hasta kısa sürede uyanır.

Merkezimizde çoğunlukla rahim ağzının açılmasında buji denilen demir çubuklar kullanılmamaktadır. Doğrudan plastik kanüller ile içeriye girilir ancak zorlanan vakalarda buji kullanılır.

Narkozsuz kürtaj nasıl yapılır?

Merkezimizde lokal anestezi ile kürtaj yapılmamaktadır. Ancak kısa süreli anestezi almaya engel bir hastalık durumu var yada hasta bizzat lokal anestezi isterse uygulamaktayız. Burada lokal anestezik alanlar rahim ağzına saat 3,9 ve 6 istikametinde enjekte edilir. Rahim ağzının uyuşması ile birlikte kürtaj işlemi için rahim ağzı genişletilir. Uyutularak kürtaj ile kıyaslandığında narkozsuz kürtajda ağrı duyulması görülebilir. Aynı zamanda hasta uyanık olduğunda işlem esnasında psikolojik olarak da etkilenebilir. Bu nedenle her iki anestezi türü hakkında hastaya detaylı bilgi verilerek anestezi türü hasta kararına bırakılmalıdır.

Kürtajın ne gibi riskleri vardır?

Kürtaj riskleri gebelik haftasına ve işlemi yapan doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılabilen kürtaj uygun koşullarda yapıldığı takdirde riskleri yok denecek kadar azdır. Fakat ne olursa olsun her cerrahi işlemde olduğu gibi kürtaj esnasında da sonrasında düşük de olsa olası riskler vardır.

Kürtaj esnasında;

 • Rahim ve bağırsak delinmesi
 • Kürtaj sonrası şiddetli kanama
 • Gebelik kesesinin alınamaması (daha çok erken hafta gebeliklerin kürtajında görülür)
 • Kürtaj sonrası rahimde parça kalması
 • Kürtaj sonrası rahim enfeksiyonu gelişmesi (endometrit)
 • Rahim yapışıklıkları, rahim içi dokusunun tahribi
 • Anestezi kaynaklı sağlık sorunları bağlı görülebilmektedir.
 • Rahim ağzının geçirilmiş iltihaplara bağlı açılamaması

Bu risklerin oluşama ihtimali son derece düşüktür ve hekiminiz sağlığınızı korumak için gerekli tüm tedbirleri alacaktır.

Rahimin anatomik olarak bazı anomalileri, gebeliğin tam olarak tahliye edilememesine neden olabilir. Adet gecikmesinden sonra gebelik kesinleşmiş ise en ideal kürtaj süresi adetten sonraki en az 7-10 gündür. Gebelik kesesinin rahimde ultrason ile tam olarak görülmesi ve dış gebelik riskinin ekarte edilmesi gerekir.

Kürtaj esnasında kanama meydana gelmesi çoğunlukla rahim içeriğinin boşaltılması sonrasında rahim kasının tam olarak kasılamamasından kaynaklanır. Büyük gebeliklerde kürtaj sonrası kanama daha fazla görülür. Damar yolundan verilen ilaçlar ve rahime uygulanan özel masajlar ile şiddetli kanama azaltılabilir. Rahim kası doğru kasılmaya başladığında kanama ciddi oranda azalacaktır.

Kürtajdan sonra rahimde parça kalması da rahim kasının doğru şekilde kasılmasını engeller ve kanamaya neden olur. Parça kalması durumunda kanama bazen hemen başlayabileceği gibi bazen de kürtajdan birkaç gün sonra kanama başlayabilmektedir.

Kürtaj eskiden nasıl yapılırdı?

Vakumlu kürtaj öncesinde kürtaj küret adı verilen kaşık benzeri aletler ile yapılırdı. Rahim içi dokusunun kazınması ile yapılan küretaj işleminde rahim içinden gebelik tahliye edilir. Aynı zamanda polip, kist gibi dokuların çıkartılması için de kürtaj yöntemi kullanılır. Rahim içi kazıma işlemi geçmiş yıllarda son derece tehlikeli ve geri dönüşü imkânsız komplikasyonlar ile sonuçlanmıştır. Bu nedenle de son yıllarda vakumlu kürtaj tercih edilmektedir.

Bekârete zarar vermeden kürtaj yapılabilir mi?

kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Sperm hücreleri yüzebilme yeteneğine sahiptir ve sürtünme ile birlikte vajen bölgesine bulaşan meniden nadiren de olsa gebe kalınabildiği bilinmektedir.
Sürtünme ile cinsel ilişki sonrası hamile kalma durumunda kadınların merak ettiği ilk şeylerden biri de kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılıp yapılmadığıdır. Bu sorunun cevabını net olarak vermek mümkün değildir. Bazı kızlık zarı türleri delikli bir yapıya sahiptir. Bu durum halk arasında esnek kızlık zarı olarak da bilinir. Kürtaj esnasında kızlık zarının bozulup bozulmayacağı konusunda hiçbir doktor garanti veremez.

Rahim ağzının açılamadığı durumlarda nasıl yapılır?

Geçirilmiş iltihaplara bağlı bazen rahim ağzını genişleterek plastik kanülün içeriye girmesini sağlayamayız. Bu durumlarda zorlanmamalıdır. Aksi takdirde rahim delinmesi gelişebilir. Tecrübeli hekim bu gibi durumlarda tabloyu nerede keseceğini, ne şekilde devam edeceğini iyi bilir. Bu durumda hasta uyandırılır kendisine uyandıktan sonra tablo anlatılır ve nasıl bir yol çizeceğimiz planlanır.

FİGO nun sınıflamasında belirtilen gebeliğin büyüklüğüne göre rahim ağzının açılarak kısmı düşük yaptıran cytotec gibi ilaçların dozu ayarlanır ve hastane koşullarında beklenerek kanama ve rahim ağzının açılması belirlendikten sonra yeniden hasta uyutularak işleme son verilir. Çok nadir vakada günler sürecek bir işlemdir bu Bazen sabırla beklemek gerekebilir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/vacuum-aspiration-abortion/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı