Kürtaj nasıl yapılır?

Günümüzde, yaygın olarak kürtaj işlemi vakum aspirasyon küretaj adı verilen vakum yöntemi ile yapılır. Kurşun kalemden daha ince olan plastik enjektör (tek kullanımlık şırınga) ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde embriyo vakum ile emilerek çekilir ve gebelik sonlandırılır.

Plastik kanül uç rahim ağzından içeriye sokularak enjektörün oluşturduğu vakum sayesinde emilerek çekilir. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır. İşlem sıklıkla 5-10 dakikayı geçmez. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Kürtaj işlemi için kullanılan değişik teknikler bulunmaktadır. En yaygın kullanılan metod, küret adı verilen ve uçları keskin kaşıklara benzeyen aletlerle kürtaj yapılır ve rahmin için kazınarak gebelik sonlandırılmasıdır. Fakat, günümüzde yukarıda açıklanan vakum yöntemi çok yaygın şekilde kullanılır ve tercih edilir hale gelmiştir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.