Kadın SağlığıKürtaj

Kürtaj Kısırlık Yapar mı?

Kürtaj Kısırlık Yapar mı?
Kürtaj Kısırlık Yapar mı?

Kürtaj toplumda bilinen anlamıyla istenmeyen ya da sorunlu gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi işlemi tarif etmek için kullanılır. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması amacıyla yapılmaktadır. Ülkemizde 10 haftadan küçük olan gebeliklerin sonlandırılması yasaldır. Ancak 10 hafta ve üstü gebeliğin sonlandırılması kanunen yasaktır. Ayrıca 10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılması tıbben riskler taşıdığı için sakıncalıdır.

Eskiden kürtaj için rahim kazıma adı verilen yöntem kullanılırdı. Bu yöntem çok riskli ve acı veren bir işlemdi.  Ama günümüzde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan tek yöntem vakum aspirasyon yöntemdir. Bu yöntem ile işlemler yaklaşık 4 ile 5 dakika sürmekte ve hasta gündelik hayatına hemen devam edebilmektedir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan RU-486 isimli kürtaj hapı ülkemizde bulunmamakta ve satılmamaktadır. Bu ilacın uzun vadeli etkileri henüz bilinmemektedir.

Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı olarak yapılan bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak da ifade edilir.

Kürtaj olmak yeniden hamile kalmaya engel mi? 

Bu soru kürtaj yaptırmayı düşünen veya yaptırmış ancak yeniden bebek sahibi olmak isteyen kadınların aklını kurcalayan ilk sorudur. Kürtaj işlem öncesi gebelik haftasının tam olarak bilinmesi ve gerekli olan tüm testlerin yapılması büyük önem taşır. Son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanan gebelik tarihi bebeğin büyüklüğü ile hesaplanamaz. Kürtajın özellikle ilk hamileliği olan kadınlarda kısırlık yapacağı ve bir daha gebe kalınamayacağına dair inanış vardır, fakat bu inanış yanlıştır.

Çünkü uygun ve doğru şartlar altında, tecrübeli ve deneyimli bir ekiple gerektiği gibi yapılan işlem kısırlığa neden olmayacaktır.

Rahim kazıma tekniği ile yapılan işlemlerde rahim içerisinin hasar görme ihtimali yüksektir ancak günümüzde birçok hekim sadece vakumlu seçeneği kullanmaktadır.

Geçmiş yıllarda yapılan işlem yöntemi ve işlem sonrası etkili dezenfeksiyon ve antibiyotikler olmaması sebebiyle işlem sonrası enfeksiyon gelişme riski çok daha fazlaydı. Bu durum halk arasında kürtaj olan kadının bir daha gebe kalamaz inanışının yayılmasına neden olmuştu. Günümüzde kürtaj işlemi hijyenik ortamlarda, uygun teknikle, ekipmanla ve tecrübeli doktorlar eşliğinde yapıldığında kürtaj sonrası komplikasyon oluşma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır. Sorunsuz yapılan kürtaj işleminin sonraki gebelikler üzerinde herhangi bir olumsuz etki yapma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Kürtaj ile ilgili aklınıza takılan soruların cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir! Aile planlaması yöntemleri ile ilgili lütfen hekiminize başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı