Kürtaj

Kürtaj Kaç Saat Sürer?

İstenmeyen, planlanmayan, sağlık açısından tehlikede olan gebeliğin sonlandırılması için yapılan operasyona kürtaj denir. Diğer bir deyişle, rahmin içinde yer alan parçaların teknik olarak dışarı çıkartılmasıdır. Bebek kesesi rahim içinde en erken 5. Haftadan sonra görülebilir. Kürtaj işlemi de bu zamandan sonra uygulanabilir. Eğer hamileliğin çok başlarında operasyon yapılmışsa, operasyon sonrası hamileliğin devam etme riski olduğundan, 5 ya da 6. haftaları beklemek daha iyi olacaktır. Kürtaj işlemi ne kadar erken yapılırsa hastanın sağlığı açısından o kadar önemlidir. Hamileliğin 5 ile 9. Haftaları arasında yapılan kürtaj operasyonu, kazımaya gerek olmadan vakum işlemi ile yapılır.

Kürtaj öncesi mutlaka ultrasonografi muayene yapılmalıdır, gebelik kesesinin yeri ve haftası belirlenmelidir. Ve yine kürtaj sonrası da rahimde parça kalıp kalmadığı ultrason ile muayene edilerek kontrol edilmelidir. Kürtaj işlemi ortalanma 3-10 dakika sürer. Muayene, konuşma, gerekli testler, kürtaj işlemi ve sonrası takip ve dinlenme dönemi 45-60 dk sürer.

Bu Süreyi Oluşturan Nedenler

Hamilenin ultrason ile gebelik haftasının incelenmesi ve muayenesi 10 dk sürer.

Uzman doktor tarafından kürtaj işleminin nasıl yapılacağını ve sonrasında hastanın nelere dikkat etmesi gerektiği konuları anlatması 10 dk sürer.

Anestezi doktorunun gebeye bazı sorular sorması ve damar yolunun açılması 5-10 dk sürer.

Vakum aspirasyon ve ultrason ile birlikte kürtaj işleminin yapılması ve kontrol edilmesi 5-10 dk sürer.

Kürtaj işlemi sonrasında hastanın durumunu takip etme ve alınan anesteziyi atma süresi 15 dk

Ve taburcu edilme işlemleri süresi 5-10 dk sürer.

Eğer hasta daha önceden randevu alırsa bütün bu işlemler buna göre ayarlanıp hastanın kısa sürede işlemleri yapılıp daha kısa sürede taburcu olmasını sağlar.

Bazı sebeplerden dolayı kürtaj işlemi uzayabilir:

Hastanın rahim ağzının dar olmasından dolayı vakumun rahimin içine yerleştirilmemesi veya daha geç yerleştirilmesi (bu durun hiç doğum yapmamış ya da çok sık vajina enfeksiyonu olan kişilerde görülen bir durumdur)

Hastanın kürtajdan sonra kanamasının uzun sürmesi halinde takip etmek amaçlı olarak gebe olması gerekenden daha fazla takip edilmelidir.

Bazı hastaların bünyesi ilaçları daha yavaş kaldırır yani ilacı vücuttan atması normale göre daha uzun sürer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı