Kürtaj

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılır?

Kürtaj tıbbi bir işlem olmasına rağmen yasalarla korunan bazı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallardan bir tanesi de belli bir gebelik haftasından sonra yapılamamasıdır. Nedeni ise ileri gebeliklerde bebeği ve anneyi korumaktır. Buna göre yasal olarak 10. haftadan sonraki dönemlerde yasal olarak kürtaj yapılamamaktadır. Örneğin gebelik dönemizin 10 hafta 1. günündeyseniz isteğe bağlı olarak bu işlemi yaptırmanız yasaktır. Ancak acil durumlarda, bebekte ciddi anormallik varsa ya da bebek anneye zarar veriyorsa 10. haftadan sonra da kürtaj ile gebelik sonlandırılabilmektedir. Sözü edilen 10. hafta ay olarak 2.5 aya denk gelmektedir. Kürtaj kaç aya kadar yapılır sorusunun yasal cevabı 2.5 aylık gebelik dönemidir.

İleri Gebelik Döneminde Kürtajın Riskleri

Yasal süreç 10 hafta olsa da erken gebelik dönemlerinde kürtaj daha risksiz şekilde yapılabilmektedir. Uzmanlarca tercih edilen süre bu anlamda 5-6 haftalık gebeliklerdir. Ancak uygun alet ekipman olması, doktorun konusunda uzman olması ve gerekli şartların sağlanması durumunda 10 haftalığa kadar olan gebeliklerde kürtaj başarıyla uygulanabilmektedir. 10 haftadan sonrasında herhangi bir ters duruma ya da riske bağlı olarak yapılan işlemlerde kürtaj yapılması mümkün olmakla birlikte, doktorun konunun uzmanı olması olası riskleri en aza indirmek konusunda oldukça önemlidir.

10. Haftadan Sonra Kürtaj Yapılabilen Durumlar

İleri gebelik olmasına rağmen bazı durumlarda kürtaj zorunlu olmakta ve bu durumu yasalar da güvence altına alarak ileri gebelik kürtajı meselesini yasal hale getirmektedir. 10 haftalıktan daha büyük gebeliklerde yasal olarak kürtaja izin verilen durumların başında doğum ve kadın hastalıkları gelmektedir. Bu hastalıklar yasanın ilgili maddesinde sezeryan ameliyatı, major uterin hasarı ve harabiyeti, uterus rüptürü, miyomektomi, önceden yapılmış vajinal plastik operasyonlar, geniş perforasyon, izoimmunizasyon, rekürren preeklampsi eklampsi ve mole hidatidiform şeklinde sıralanmaktadır.

Kürtaj Kaç aya Kadar Yapılır?

 

Diğer ileri gebelik kürtajı yapılabilecek durumlar annenin doğumu güçleştiren ortopedik rahatsızlıkları ya da kan hastalıkları olmasıdır. Bunların dışında bazı kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, diyabete bağlı göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, gebeliğin devam etmesini riske atan sindirim sistemi, endokrin ve metabolik hastalıklar, ruh ve sinir hastalıkları ve bazı enfeksiyon hastalıkları yasalarda kürtaj olunabilecek durumlar olarak belirtilmiştir. Ayrıca konjenital ve nörolojik nedenler de bu listeye eklenmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı