Kürtaj

Kürtaj İşlemi Kaç Aya Kadar Yasaldır?

Kürtaj işlemi kaç aya kadar yasaldır? Cerrahi bir müdahale olan kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılmaktadır. İstenilmeyen gebeliklerin sonlandırılması, gebelik sırasında annenin hayatını tehlikeye atacak durumun oluşması ile kürtaj operasyonu yapılabilir. Kürtaj operasyonu cerrahi bir işlem olduğu için hastane ortamında yapılmalıdır. Yani kürtaj için steril bir ortam gereklidir. Steril olmayan ortamlarda yapılan kürtaj işlemi sonrası kadınlar enfeksiyon kapabilir. Bu durumda tehlike yaratmaktadır.

Kürtaj operasyonu uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Kısa süreli bir operasyon olsa da bu işin uzmanları tarafından yapılması oldukça önem taşımaktadır. Abacıoğlu Kliniğimizde uzman hekim rafından kürtaj operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj İşlemi Yasaldır

Kürtaj işlemi yasaldır

Kürtaj operasyonu ülkemizde yasal süre içerisinde kanuni olarak yapılmaktadır. Yasal sürenin aşılması ile bu operasyonu gerçekleştirilmez. Kürtaj operasyonu için yasal süre on haftadır. Gebelikte doktorlar tarafından süre hafta olarak hesaplanmaktadır. Bu sürede ortalama 2 buçuk aya denk gelmektedir. On haftalık süreyi aşmış olan gebeliklerde kürtaj operasyonu yapılmaz. Bu durumun aşılması ile beraber işleminin yapılması suç teşkil etmektedir. Gebeliğin ilk onuncu haftayı aşmış olduğu halde size kürtaj yapabileceğini söyleyen bir takım yerler merdiven altı çalışmaktadır ve genellikle böyle yani ruhsatı da bulunmamaktadır. Bu gibi yerlerde hayatınızı tehlikeye atmayın.

Abacıoğlu Kliniğimizde kürtaj operasyonu onuncu haftaya kadar yapılmaktadır. Onuncu haftayı aşmış olan gebelikleriniz için kürtaj operasyonu yapılmayacaktır.

Türkiye’de Kürtaj İçin Yasal Süre?

Türkiye de çocuk aldırmak için yasal süre 10 hafta olarak belirlenmiştir. Son adet döneminin ilk gününden itibaren haftalar sayılarak gebelik haftası belirlenir. Kadın doğum  uzmanı ultrason muayenesi ile de gebelik haftasını kontrol eder ve daha doğru bir sonuç ortaya çıkarır. Sonuca göre işlem yapılır ve operasyon için aranan en önemli şartların başında gebeliğin, kürtaj için yasal süre içinde devam ediyor olmasıdır.

Eğer gebelik haftası 10 haftayı geçmemiş ve yukarıdaki şartlar uygunsa kürtaj yapılabilir. Ancak  devlet hastaneleri isteğe bağlı kürtajı yasal olmasına rağmen yapmamaktadır. Bu konu ülkemizde oldukça tartışmalı bir konudur ve çocuk sahibi olmaya karar vermek kadar kürtaj için yasal süre içerisinde kürtaj olmak da her kadının hakkıdır.

Devlet hastanelerinde yalnızca zorunlu kürtajlar yapılabilir. Zorunlu kürtajlar ise ancak anne sağlığını tehdit eden gebeliklerde sakat, gelişim sorunu olan, anne karnında ölen ve kalp atışı alınamayan ceninler için yapılabilir. Bu tarz durumlarda gebelik haftası gözetilmez. Ayrıca devlet hastanelerinin diğer handikabı ise uzun randevu tarihleridir. Uzak zamana verilen randevular hem hastayı psikolojik açıdan yorar hem de yasal süreç olan 10 haftanın kaçırılmasına sebep olur. Özel hastahane  ve kliniklerde ise isteğe bağlı kürtaj yasal süreç içerisinde yapılmakla birlikte zorunlu kürtajlar gebelik haftasına bakılmadan gerekli görüldüğü vakitte yapılır.

Türkiye’de kürtaj yasal süre olan 10 hafta içerisinde yapıldığı sürece yasak değildir. 10 haftayı geçen gebeliklerde ise sadece zorunlu durumlarda kürtaj yapılabilir.

Evlilik Dışı Kürtaj Yasal mı?

Evlilik dışı kürtaj yasal mı

Evli olmayan kadınların kürtaj yaptırmasında kürtaj için yasal süre içerisinde hiçbir sorun yaşanmaz. Evlilik dışı kürtaj olmak isteyen kadınların, istenmeyen gebeliği kendi rızaları ile sonlandırmak istediklerine dair bir onam formu imzalamaları gerekir.

Bekar kadınların kürtaj yaptırabilmesi için aranan tek şart kürtaj için yasal süre şartıdır. Bunun için hamilelik 10 haftayı doldurmuş ve 11. haftadan gün almış ise kürtaj yapılması kanunen yasaktır. Bu konuda bazı kadınlar ısrarcı davransa da kürtaj için yasal süre kadının sağlığını korumak için belirlenmiş bir süredir.

Kürtajın yasal süreyi aşması durumunda kadın ile birlikte operasyonu yapan hekimler de ağır ceza mahkemelerinde ‘Kasten adam öldürme’ suçundan yargılanır ve gerekli cezayı alırlar.

Bir kadının aktif cinsel yaşamı var ise kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak görmemeli ve partneri ile birlikte kendileri için en doğru gebelikten korunma yöntemleri arasından en uygun olanı seçmelidir. Bu konuda bir kadın doğum uzmanında danışmak da çiftin en doğru korunma yöntemini bulmasına yardımcı olacaktır. Örneğin bazı kadınlar spiral ile hamilelikten korunmak isterler ancak spiral sık sık genital enfeksiyon geçiren kadınlarda tercih edilmeyen bir korunma yöntemidir. Kimi kadınlar ise doğum kontrol hapı kullanarak gebelikten korunmak ister. Doğum kontrol hapları oldukça fazla türü olan bir ilaç grubudur ve her bir farklı doğum kontrol ilacı değişik oranlarda hormon içerir. Bu nedenle doğum kontrol hapı seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler oldukça önem alır ve hangi ilacın sizin için doğru olup olmadığını sadece hekiminiz belirleyebilir.

10 Haftadan Büyük Kürtaj Şartları

Bir takım istisnai durumlar söz konusu olduğunda yasal süre aşılmış olsa dahi kürtaj işlemi yapılabilir. Bu istisnayı durumlar genellikle hayati önem taşıyan durumlardır. Ve pek çoğu mahkeme kararı ile onaylanması da gereklidir. Bu istisnai durumlar dışında yasal süre aşıldığında kürtaj işlemi gerçekleştirilmez.

 1. Gebelik sırasında kaçıncı hafta olursa olsun annenin hayatını tehlikeye atacak bir durum ortaya çıktığında kürtaj işlemi yapılmaktadır. Anne karnında bebeğin ölmesi anneyi zehirlenme olayına neden olacağı için beklemeden yasal süre dışında da kürtaj yapılır.
 2. Bebeğin doğmadan hastalıkları öğrenilebilmektedir. Eğer hayatına devam etmekte zorluk yaşayacağı bir hastalık durumu var ise kürtaj işlemi yapılabilir.
 3. Kadın tecavüzden dolayı hamile kalmış ve bebeği olmuşsa mahkeme kararı ile yasal süre dışında kürtaj yaptırabilir.

Kürtajın Şartları Nedir?

 1. Ülkemizde çocuk aldırmak için yasal süre gebeliğin başlangıcından itibaren 10 haftadır. 10 hafta üzerinde özel şartlar dışında kürtaj işlemi yapılamaz. Gebelik  haftası 10+1 dahi olsa hem kürtaj yapmak hem de yaptırmak yasaktır ve cezai işlem uygulanır. Gebeliğin başlangıcı birçok kişinin düşündüğü gibi ilişkinin yapıldığı gün değil  son adetinin başladığı ilk gündür. Bu yanlış bilgi hamilelik belirtileri olsa dahi yakın zamanda bir çocuk sahibi olmak istemeyen bazı kadınlarda kürtaj için yasal süre aşımına neden olur. Bu nedenle hamile kalma tarihi hesaplaması iyi yapılmalıdır.
 2. Evli bir kadın çocuk aldırmak istiyorsa eşinin onayı ve imzası gerekmektedir. Ancak bu şartla kürtaj yapılabilir.
 3. Bekar ve reşit bir kadın kendi rızasıyla istediği hastaneye gidip kürtaj yaptırabilir.
 4. Reşit olmayan kadın yalnızca anne baba rızası ve imzasıyla kürtaj olabilir.
 5. 16-17 yaş açısından belirtelim kesin anne ve baba izni
 6. 16 yaş altı gebeliklerde mutlaka adli makamların izni gereklidir.
 7. Boşanmış bir kadın boşanma tarihinden ancak 3 ay sonra kendi isteği üzerine kürtaj yaptırabilir
 8.  TCK 99/6 maddesi aşağıdaki gibidir: “Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması hâlinde, süresi yirmi haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla, gebeliği sona erdirene ceza verilmez. Ancak, bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekir.”

Buradaki asıl problem kadının mağduru olduğu bir suçtan dolayı gebe kaldığı kararını kim verecek doğrudan hekim mi yoksa adli makamlar mı? Bu sorunun cevabı başka makalelerin konusu olacaktır. Tüm bu şartlar kürtaj için yasal süre devam ediyorsa geçerlidir ve kürtajın yasal süresi dolarsa operasyon yapılamaz. Ancak 8. Madde ki durum çok farklıdır ve bu konu başlı başına bir makale konusudur

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:

Kürtaj sonrası neler yaşanır?
Kürtaj ne zaman kaçıncı haftaya kadar yaptırılır?
Kürtaj fiyatları ne kadar?

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail: info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı