Kürtaj

Kürtaj ile Çocuk Aldırma Şartları Nedir?

Kürtaj, gebeliğin isteyerek veya tıbbi zorunluluklar neticesinde sonlandırılmasına verilen işlemin adıdır. Halk arasında bebek aldırma, çocuk aldırma, küretaj, düşük yapma olarak da bilinen kürtaj cerrahi bir müdahaledir. Günümüzde iki farklı yol ile mümkün olan gebelik sonlandırma işlemi rahimde fetusun kazınması veya vakumla çekilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde gebeliğin sonlandırılması için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların başında gebeliğin onuncu haftasına kadar kişinin kendi isteğiyle, tıbbi bir zorunluluk aranmaksızın gebeliğinde sonlandırabilmesi gelmektedir.  Gebelik süresinin 10 haftayı geçmesi durumunda kişinin isteğine bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılmamaktadır. Ancak tıbbı bir zorunluluk neticesinde gebelik sonlandırma süresi esnetilebilmektedir. Ayrıca mağdur olduğu bir suçtan dolayı gebe kalmış olan bir kadının gebeliğinin 20 haftasında kadar hamileliğin sonlandırılması mümkündür. Bunun yanı sıra 18 yaşından büyük evli kadınların gebeliğinin sonlandırılması için eşlerinin onayı gereklidir.

Gebenin ve eşinin kimlik ibrazından sonra hamileliği sonlandırma işlemi ile ilgili bir onam belgesinin imzalanmasından sonra işleme başlanır. Kadının evli olması ve sevgilisinden hamile kalması durumunda izin, yasal olarak evli olduğu kişiden alınmaktadır.  Bir kadının on haftaya kadar olan gebeliğini bitirmek istiyor ve ilgili hastane bu talebini reddediyorsa gebenin bakanlığa ve savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekmektedir. 18 yaşından büyük ve eşi olmayan bir kadının gebeliğin sonlandırılması için eşinin onay şartı aranmamaktadır. 18 yaşından küçüklerin hamileliklerini sonlandırmak istemesi durumunda ebeveynlerinin onayı gereklidir. Kürtaj işleminin gerçekleşmesi için 18 yaşından küçük olan kadının ailesinin onam belgesini imzalaması gerekmektedir. Akli dengesi yerinde olmayan bir kadının gebeliğinin sonlandırılması için rızasına gerek yoktur. Aynı zamanda bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını yitirmesi durumunda 24 haftalık olana kadar gebeliğin tıbbi zorunluluklar neticesinde sonlandırılması mümkündür.

Ayrıca gebenin hayatı bir tehlikesi olması durumunda durumun resmi yollardan ilgili makamlara bildirilerek doktorun, gebenin izni olmaksızın hamileliği sonlandırması mümkündür. Ülkemizde 1983 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde yasak olmaktan çıkarılan kürtaj, yüz binlerce kadın tarafından uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Genel veya lokal anestezi yöntemi ile yapılabilen kürtaj işlemi tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı