Kürtaj

Kürtaj İle Bebek Aldırmak

Kürtaj halk arasında bebek aldırma olarak bilinir. Tıpta ise anne rahmindeki gelişmekte olan bebeğin veya rahim içindeki kalıntıların operasyonla alınması anlamına gelir. Kürtaj vakumla ya da kazıma yöntemiyle yapılır. Yasal kürtaj için belli şartların olması gereklidir. 10 haftayı geçmemiş gebelikler eş veya vasi onayıyla sonlandırılabilir. Kürtaj işlemi ülkemizde sadece özel hastanelerde yapılmakta olup, devlet hastanelerinde yasaklanmıştır.

Kürtaj sadece uzman doktorlar tarafından yapılabilir. Uzman doktorların yapmadığı kürtaj yasak ve suçtur. Kürtajı yapan ve yaptıran için cezai yaptırımları bulunmaktadır. Sadece donanımlı hastanelerde yapılan kürtaj işlemi için şartlar yerine getirildiği takdirde operasyon yapılır. Kürtaj işlemi başlamadan önce anne ve bebek tam teşekküllü bir kontrolden geçer. Kontrol sırasında herhangi bir hayati tehlike görülmüyorsa kürtaj işlemi için uygun görülen hasta anesteziye alınır. Anestezi lokal ya da genel anestezi olarak iki farklı şekilde uygulanır. Genel anestezinin maliyeti yüksektir ancak ağrısız bir operasyon süreci açısından daha etkili bir yöntemdir. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak için dezenfektan uygulanır ve ardından vajina girişine yerleştirilen plastik bir aletle lokal anestezi rahim içine enjekte edilir. Genel anestezi ise anestezi uzmanları tarafından prosedüre uygun bir şekilde yapılır. Daha sonra ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Genetik olarak bazı kadınların rahim ağzının sert olması ya da gebeliğin 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için “buji” adı verilen özel aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanül yardımıyla içine bir enjektör yerleştirilir. Enjektörde oluşan negatif basınç yardımı ile  rahimin içi boşaltılır.10. haftaya yakın olan gebeliklerde bazen vakum ile rahim içi tamamen temizlenmez ve rahim içine küret denilen metal aletler sokularak kazıma işlemi yapılır ve rahim içi tamamen boşaltılır.Bu durum çok nadir olmakla birlikte rahim içinde kalıntı olmasını önlemek için uygulanır. Rahmin içi tamamen boşaltıldıktan sonra kanül ve diğer aletler çıkarılır. Operasyon bittikten sonra hasta istirahate alınır. Hastanın yaklaşık 10 dakika istirahat etmesi önerilir.

Kürtaj süresi gebeliğin 6. haftasına kadar olan durumlara 3 dakika, 6-10 hafta arasında olan gebeliklerde ise 5-15 dakika arasındadır. Genel anestezi yapılan durumlarda ise uyuma süresi 10- 20 dakika arasında değişebilir. Gebeliği sonlandırılan hastanın yeterince dinlenmesi ve beklenmeyen bir durumla karşılaştıklarında acilen doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı