Kürtaj

Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaj hakkında merak edilenler: Kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılması basta olmak üzere rahimden parça alınması, miyom, polip ve kist gibi kitlelerin çıkarılması için de kullanılan bir cerrahi müdahaledir. Düşük sonrası rahim parça kalması ve sağlıksız gebeliğin sonlandırılması için de küretaj işlemi en sık uygulanan yöntemdir.

Kürtaj işlemi hakkında merak edilen sorular ise oldukça fazladır. Abacıoğlu kadın sağlığı merkezi olarak sizin için kürtaj hakkında en sık sorulan sorular ve cevaplarını derledik.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik belirtileri ve hamilelik şüphesi olan bazı kadınlar kendilerini bir gebeliği ve bir çocuk doğurmaya hazır hissetmezler. Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması gereken bir durum değildir ancak bazı durumlar gebelikten korunma yöntemleri uygulanmasına ya da farklı birçok nedenden dolayı cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Hamilelik belirtileri sonrası gebelik testi yapan kadınlar bazen beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirler. Gebelik sonlandırılması için küretaj yapılması en doğru karardır halk arasında düşük hapı olarak bilinen ilaçların kullanımı ise kesinlikle tercih edilmemelidir.

Gebelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir

  • Adet gecikmesi. Adet gecikmesi gebelik belirtilerinin ilk işaretidir; ancak her adet gecikmesi de gebeliğe işaret etmez. …
  • Meme hassasiyeti ve meme uçlarında ağrı
  • Yerleşme kanaması da denen implantasyon kanaması (alışıldığın dışında kanama ya da koyu akıntı şeklindedir)
  • Halsizlik ve sık sık uyuma isteği,
  • Baş dönmesi
  • Son günlerde artan koku hassasiyeti
  • Mide bulantısı ve kusma (özellikle sabah bulantıları)
  • Sık sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasında en sık görülenlerdir. Bu belirtiler bazı kadınlar için heyecan verici olsa da bazı kadınlar için istenmeyen, planlanmayan bir zamanda meydana geldiğinde birçok soruna neden olabilmektedir.

Kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır?

Kürtaj süresi en sık merak edilen sorularından biridir. Yasal kürtaj süresi gebeliğin 10. Haftasına kadar olan süredir.

  1. Hamilelik haftasına kadar yasal olarak yapılabilen kürtaj için kadın evli ise eş izni talep edilmektedir. Evlilik dışı kürtaj yaptırmak isteyen kadınların ise 18 yaşının üzerinde olması ve akli melekelerinin yerinde olması yeterlidir.

Bekarların kürtaj yaptırması için eş izni aranmasa da 18 yaşının altında kürtaj yaptırmak için mutlaka ebeveyn izni gerekmektedir.

10 haftanın üzerinde ki gebeliğin sonlandırılması içinse gebeliğin annenin hayatını tehdit etmesi, bebeğin anne karnında ölmesi ya da fetüste geri dönüşü imkansız ciddi sakatlıkların saptanması şartları aranır. 10. Haftadan sonra kürtaj için ebeveyn kararı ve birkaç doktorun vereceği sağlık kurulu onayı alınmak zorundadır.

Kürtajda anestezi verilir mi?

Kürtaj ağrılı bir cerrahi müdahaledir. Ağrı hissi işlem sırasında rahim ağzının genişletilmesi esnasında hissedilir. Her hastanın ağrı eşiği aynı değildir. Bu nedenle her basta aynı ağrıyı hissetmeyebilir. Bundan dolayı ağrıya karşı daha dayanıklı olan hastalara, kürtaj için genel anestezi yerine (sedasyon) yerine lokal anestezi uygulanarak sadece rahim ağzı uyuşturulması ile işlem yapılabilir.

Ağrı eşiği düşük olan hastalara, lokal anestezi ile işlem sırasında oluşabilecek strese karşı dayanıksız olan hastaların uyutularak kürtaj yapılması çok daha doru ver yerinde bir karardır. Endişelerinizi hekiminizle paylaşarak kürtaj için anestezi türünü doktorunuz ile birlikte belirleyebilirsiniz.

Kürtaj riskli bir işlem midir?

Kürtajın riskleri de her cerrahi işlemde olduğu kadardır. Kürtaj riskleri gebelik haftası ilerledikçe artmaktadır. Bunun sebebi ceninin hızla büyümesi sonucu rahim içinde işlem yapılacak alanın daralmasıdır. Kürtaj sırasında rahim delinmesi meydana gelebilmekte bu da karın içi kanamaya neden olabilmektedir.

Kürtaj riskleri arasında rahim duvarında yapışıklık meydana gelebilmektedir. Bu da ilerleyen zamanlarda kısırlığa neden olabilen bir sorundur ve ek tedavi gerektirir.

Kürtajdan sonra rahimde parça kalması da nadiren de olsa yaşanabilen ve ikinci bir işlem ile sorun giderilebilmektedir.

Kürtajdan sonra günlük işlerime ne zaman dönebilirim?

Kürtaj kısa süren bir işlemdir. Bu nedenle kürtaj sonrası kanama ve hafif bir ağrı duyulur. Kürtaj sonrası iyileşme süresi de oldukça kısadır.  Kürtaj sonrası ağrı genelde basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek şiddette bir ağrıdır. Bu nedenle de işlem sonrası kısa süreli bir dinlenmenin ardından taburcu edilir.

Kürtajda bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir mi?

Vakumla kürtaj ile yapılan işlem sırasında rahim içinden vakumla çekilen fetüsün cinsiyeti tespit edilemez.

Kürtajdan ne kadar sonra korunmaya başlamalıyım?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı vardır. İlişki yasağı sona erdikten sonra kürtajdan hemen sonra hamile kalma durumundan korunmak için cinsel ilişkiye başlar başlamaz korunmalısınız. Kürtajdan sonra hamile kalma ihtimali olduğunuz için doktorunuzdan kürtaj sonrası gebelikten korunma hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman başlayabilirim?

Kürtajdan sonra kanama, olması gereken bir durumdur. Kanama devam ettiği sürece genital enfeksiyon riski devam ediyor demektir. Kanama süresi genelde 5-10 gün kadar devam eder. İşlem sonrası kontrole çağırıldığınızda doktorunuzu size cinsel ilişkiye devam edip edemeyeceğinizi söyleyecektir.

Kürtajdan ne kadar sonra tekrar gebelik planlayabilirim?

Kürtajdan sonra ilk adet tarihinizin başlaması ile birlikte yeniden gebelik planı yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak kürtajdan sonra rahim kendini ne zaman toparlar sorusunun cevabı herkeste aynı değildir bu nedenle rahim toparlanma süreci için belli bir süre beklemeniz doktorunuzun önerileri arasındadır.

Kürtajdan ne kadar sonra adet görmeye başlayabilirim?

Kürtaj sonrası adet görme tarihiniz genelde işlemden 4-6 hafta sonraya denk gelmektedir.

Kürtajdan sonra spor yapabilir miyim?

Kürtajdan sonra spor yapma engeli yoktur. Ancak ilk birkaç gün spora ara vermeniz, kürtaj sonrası halsizlik yaşama ihtimalinizden dolayı tavsiye edilmez. Ayrıca yüzme sporu ile ilgileniyorsanız ilk  hafta havuza ya da denize girmeniz enfeksiyon riskinden dolayı önerilmez.

 

Kürtaj fiyatları için tıklayınız

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı