Kolposkopi

Kolposkopi

Kolposkopi

Kolposkopi; rahimağzı, vulva ve vajinanın detaylı ve yakından muayene edilmesidir. Kolposkop adı verilen ışıklı alet ile rahim ağzının görüntüsü büyütülür ve daha iyi bir şekilde muayene edilebilmesi sağlanır.

Kolposkopi ile jinekolojik muayene yapılırken genital bölgede bulunan serviks kanserleri, vajen kanserleri ve vulva kanserleri gibi hastalıkla, kanser öncesi hastalıklar ağrısız bir şekilde tespit edilebilmektedir.Kolposkopik inceleme esnasında gözle görülemeyen küçük patolojiler tespit edilebilir ve tedavilerine başlanabilir.

Çeşitli asit ve solüsyonlar sürülerek gözlemlenen alanlarda eğer beyaz dokular oluşmuşsa bu beyaz bölgelerden parça alınarak biyopsi uygulaması yapılır ve bu şüpheli parçaların incelemesi yapılarak rahatsızlığın neden kaynaklandığı kanser olup olmadığı gibi soruların cevapları bulunur.

Kolposkopiyi kısaca özetleyecek olursak; rahim ağzındaki hücre değişimlerine ve şüpheli durumlara bakarak kanser ve kanser riskini araştıran, mikroskop benzeri fakat dürbün görevi yapan bir alet kullanılarak yapılan bir muayene şeklidir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi göz ile yapılan bir muayene şeklidir ancak bu muayene esnasında kolposkop adı verilen ışıklı bir alet kullanılır. Bu alet rahimağzı, vajina ve vulvanın görüntüsünü büyüterek gösteren bir cihazdır.

Muayene esnasında hasta acı, ağrı hissetmez ve anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

Muayene olacak olan hasta normal muayenelerdeki gibi jinekolojik masaya yatar ve spekulum adı verilen her jinekolojik muayenede kullanılan plastik alet vajinaya yerleştirilerek rahim ağzının rahat görülmesi sağlanır.

Rahim içi serum fizyolojik kullanılarak akıntılardan ve salgılardan temizlenir bu sayede kaliteli ve temiz bir görüş elde edilir.

Bu işlemlerden sonra inceleme yapan hekim ilk olarak serviksde oluşan renk değişimlerine dikkat eder, değişiklikler gözlemleniyorsa bu bölgelere çeşitli asit ve solüsyonla sürülerek tekrar renk değişimlerine dikkat edilir. Renk değişimi olup olmamasına bağlı olarak gerekirse bu bölgelerden biyopsi örneği alınabilir.

Kolposkopi muayenesi esnasında hastanın uyutulmasına veya lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Biyopsi alınması esnasında bile çoğu hastaya lokal anestezi uygulaması yapılmasına gerek yoktur.

Bu yöntem ile rahim ağzı kanserleri erken teşhis edilebilir ve tedavisine başlanabilir.Kolposkopi öncesinde bağırsak ve idrar kesesi boşaltılmalı, 24 saat öncesine kadar duş alınmamalı, cinsel ilişkiye girilmemeli ve tampon kullanılmamalıdır.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı