Estetik

KOLLAJENİN CİLT İÇİN FAYDALARI

Kollajenin Cilt Üzerindeki Etkisi Nedir, Nasıl Artar?

Kollajen vücuttaki en bol proteinlerden biridir ve cildimizin, saçlarımızın ve tırnaklarımızın büyük bir bölümünü oluşturur. Teknik olarak bir polipeptid olan kollajen, vücuttaki tüm bağ dokusunda (hayati organlar da dahil) bulunan prolin ve glisin gibi bir amino asit karışımını içerir. Kollajen uzun zincirli bir amino asittir ve vücutta en bol proteindir. Tekli amino asitler Glisin, Prolin, Hidroksiprolin ve Arginin’den oluşur ve doğada sadece hayvan dokusunda, özellikle kemiklerde ve bağ dokusunda bulunur. Cildin esnekliğini, saçın gücü ve bağ dokusunu her şeyi yerinde tutma kabiliyetinden sorumludur. Aslında, kollajen protein vücudun toplam proteininin %30’unu ve cildin içindeki proteinin %70’ini oluşturur. Vücudun doğal kolajen üretimi yaşla birlikte azalır ve birçok modern yaşam tarzı faktörü (stres, sağlıksız diyet, bağırsakta sağlık dengesizlikleri gibi) vücudun bunu yapma kabiliyetini de düşürebilir.

KOLLEJENİN CİLT İÇİN FAYDALARI

Kollajen vücudun tamamına yararlı olsa da, cilt için belirgin bir faydası vardır. Çünkü bir kişi yaşlanırken epiderminin (cildin dış tabakası) elastikiyetini kaybeder. Böyle bir durumda, kişi yaşlanma belirtileri göstermeye ve daha fazla kırışıkla mücadele etmeye başlar.  İyi haber şu ki bu değişiklikler kalıcı ya da geri dönüşü olmayan değişiklikler olarak görünse de aslında bazı estetik uygulamalarla beraber ciltteki kollajen miktarı arttırılarak yaşlanmanın önüne geçilebilmektedir. Hemen farkedilebilir olmasa da, kollajenin vücut için birçok faydası daha bulunmaktadır. Onlardan bazıları ise şu şekildedir;

Kemik Sağlığı – Kolajen, kemiğe ve eklemlere cilde yararlı olduğu kadar yararlı olabilir. Kollajen vücudun doğal olarak üretilmesine yardım ederek ve bu amino asitlerin biyolojik olarak erişilebilir bir kaynağını temin ederek, kemik ve eklem sağlığını zamanla iyileştirebilir.

Hormon  Dengesi – Gelişmekte olan araştırmalar, kollajendeki spesifik amino asitlerin vücuttaki amino asit dengesini iyileştirmeye ve vücudun doğal hormon üretimini destekleyebileceğini gösteriyor.

Sindirim – Kollajen, sindirim sistemini iyileştirebilir.

Kolajen, tüm proteinler gibi amino asitlerden oluşur.  Kollajen oluşumunu destekleyen diğer besin maddeleri şunlardır;

Prolin: Yumurta akı, et, peynir, soya ve lahana

Anthocyanidins: Böğürtlen, yaban mersini, kiraz ve ahududu

C vitamini: Portakal, çilek, biber ve brokoli

Bakır: Kabuklu deniz hayvanları, fındık ve kırmızı et

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı