Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi genellikle kızlık bozulmasıyla karıştırıldığından bayanlar arasında oldukça endişe yaratmaktadır. Ancak bu iki durum birbirinden oldukça farklıdır. Zarın yırtılması ya da bozulması şeklinde tabir edilen olay gerçekleştiğinde oradaki doku bütünlüğü bozulduğundan bir daha bunun doğal yollarla onarımı mümkün olmamaktadır. Öte yandan, zedelenmede zar denilen doku üzerinde küçük çentikler oluşmakta, ayrıca şişlik benzeri oluşumlar meydana gelmektedir. Bazen de sadece doku tahrişi gerçekleşmektedir. Zedelenme sırasında birkaç damla kan gelmiş olsa dahi kızlık bozulmuş olmamakta, dokudaki bu hasarlar kısa süre içinde iyileşmekte ve büyük ihtimalle ilk cinsel birleşme sırasında kanama tekrar olmaktadır. Kısacası kızlık zarı bozulması hymenoplasti (kızlık zarı dikimi) gibi uygulamalar haricinde kendiliğinden iyileşemezken, zedelenmede bu durum tam tersidir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi problemiyle jinekolojik muayeneye gelen hastalarımızın çoğunluğunda mastürbasyon, sürtünmeyle cinsel ilişki, kaza ya da mantar enfeksiyonu nedeniyle aşırı kaşıma nedenli bu problemin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu nedenle birkaç damla kan eşliğinde duyulan hafif yanma hissi kişileri şüpheye sevk etmektedir. Yaptığımız muayenede vakaların çoğunluğunda durumun zedelenme değil kızlık bozulması olduğu saptanmaktadır. Bu nedenle bu tip konularda sorun yaşanmaması için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Ancak kendinizi kötü hissetmenize gerek olmadığı da bir gerçektir. Yapacağımız başarılı bir hymenoplasti ile oluşan yırtık ve zedelenmeler başarılı bir şekilde tamir edilmektedir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı zedelenmesi olduğunun saptanması için belirtilere bakmak oldukça yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü zedelenme belirtileri hemen hemen bekaret belirtisine benzemektedir. Dışarıdan uzman olmayan birinin vajinal muayene ile de durumu anlaması pek mümkün olmadığı için kesinlikle uzman bir doktor tarafından kızlık zarı muayenesi yapılması şarttır.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar Mı?

Zedelenen kızlık zarında küçük tahrişler ve çentikler meydana gelmektedir. Zarda yırtılma yoktur ve zar bütünlüğü bozulmamıştır. Bu çentikler zarın elastikiyetine de fazla zarar vermiyorsa ilk cinsel birleşmede kanama tekrar olmaktadır. Ancak hiç zedelenmemiş bazı zar tiplerinde dahi kanama olmayabildiği düşünüldüğünde aslında kızlık zarı kanamasının bekaret belirteci olmadığı çok net anlaşılmaktadır. Sorumuzun net cevabı zedelenen kızlık zarı genellikle tekrar kanamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı