Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Yırtılması

İlk cinsel ilişki ya da farklı nedenlerle kızlık zarının dokusal bütünlüğünün bozulması genellikle kızlık zarı yırtılması olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı aslında doğal açıklıkları bulunan bir doku parçası olduğundan yırtılma, patlama ya da zarın bozulması tabirleri çok da doğru adlandırmalar değildir. Ancak genellikle yırtılma tabiri kullanıldığından biz de açıklamalarımızı yaparken bu ifadeyi kullanmayı uygun görüyoruz.

Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Olur?

Kızlık zarı genellikle ilk cinsel ilişki sırasında içeri erkek cinsel organının girmesiyle bozulmaktadır. Bunun dışında kızlık zarı yırtılması içeri mastürbasyon sırasında parmak ya da farklı bir cisim sokulması, kaza, düşme ve çarpma nedeniyle vajinanın darbe alması nedeniyle de olabilmektedir. Kızlık zarında bu sert etkiler nedeniyle mikroskobik yırtıklar oluşmakta ve kanama meydana gelmektedir.

Kızlık Zarı Zedelenmesiyle Bekâret Bozulur Mu?

Çoğu kez zarın yırtılması ve zedelenmesi durumları birbirine karışmaktadır. Vajinaya tam giren bir cisim olmadığı halde birkaç damla şeklinde hafif kanama oluyorsa bu genellikle kızlık zarı zedelenmesi olarak nitelendirilmektedir. Zedelenme zarın etrafında çentikler oluştururken, bekâret bozulmasında yırtık tabana kadar inmektedir. Bu nedenle zedelenme ile bekâret bozulmamaktadır. Oluşan durumun zedelenmemi ya da zarın yırtılması mı olduğu jinekolojik muayene ile açıkça ortaya koyulmaktadır.

Mastürbasyon Kızlık Zarını Bozar Mı?

Mastürbasyon ya da sürtünme ile cinsel ilişkiye girmek içeri herhangi bir cisim sokulmuyorsa kızlık zarına zarar vermemektedir. Ancak içeri cisim girmesi ya da sert bir şekilde mastürbasyon yapılmasının kızlık zarı yırtılması ile sonuçlandığı örnekler de olmaktadır. Bu nedenle bu tür tatmin yollarına gidilirken sert hareketlerden kaçınılmalı, dikkatli olunmalıdır.

Kızlık Zarı Yırtılması Sonrası Kanama Olur Mu?

Kızlık zarının herhangi bir nedenle yırtılması sonucunda bayanların çoğunda kanama olmaktadır. Bu kanamanın miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde 3-4 dk içinde geçmektedir. Ancak bazı kızlık zarı tiplerinde kanama görülmeyebilmektedir. Zarın esnek ve ince olması ya da yeterince kılcal damar içermemesi kanama olasılığını düşürürken, kalın ve daha kapalı kızlık zarı (yarım ay gibi) tiplerinde kanama daha şiddetli seyretmektedir. Bu nedenle bekareti gelecek bir iki damla kana bağlamak hiç doğru bir yaklaşım değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı