Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Öncesi ve Sonrası

Kızlık zarı ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kızlık zarı öncesi ve sonrası nasıl olduğudur. Hem şekilsel olarak hem de kanama gibi farklı değişiklikler meydana gelmektedir. Vajinanın 1-2 cm kadar iç kısmında bulunan kişiden kişiye değişen şekillerde olan hymen dokusu herhangi bir nedenle bozulduğunda önce dokuda hafif bir kanamayla birlikte yırtıklar oluşmaktadır. Zamanla bu zar deforme ola ola tamamen yok olmaktadır. Kadın doğum uzmanlarının kontrollerinde net bir şekilde kızlık zarının bozulduğu görülebilmekte, öncesi ve sonrası nitelendirmesi bazen zarın dikim işleminden sonra yapılan kontrolleri de ifade edebilmektedir.

Kızlık Zarı Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

Kızlık zarı kişiden kişiye şekli değişen yapıdadır. Bu şekilsel değişiklik doku ortasında bulunan adet çıkışına izin veren açıklıktan kaynaklanmaktadır. Kızlık zarı öncesi ve sonrası nasıl olur bilmek için resimlerden şekillerini incelemek gerekmektedir. İlişki veya herhangi bir nedenle doku bütünlüğü bozulduğunda zarda tek veya bazen birden fazla yırtık oluşmaktadır. Ancak bu yırtıklar ince olduğu için çoğu kez sadece jinekolojik muayenede görülmektedir. İlk cinsel ilişki sırasında yüksek ihtimalle görülen kanama da bu dokunun bozulması nedeniyle kılcal damarlardan kaynaklanmaktadır.

Hymenoplasti Nedeniyle Kızlık Zarı Öncesi ve Sonrası

Hymenoplasti çeşitli teknikler kullanılarak bozulan kızlık zarının dikilmesi ve dikimden sonraki ilk cinsel ilişkide kanamasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Dikim işlemi sonrasında ister geçici yöntem olsun isterse de flep ya da lazerli kalıcı yöntem olsun dokuların birleştiği noktalardaki birleşme yöntemleri belirgin olmaktadır. Ancak bu dikiş yerleri sadece uzman bir jinekolog tarafından yapılan muayenede anlaşılmakta, dışarıdan uzman olmayan kişiler tarafından bakıldığında fark edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu belirgin dikiş çizgileri bir müddet sonra iyileşme sürecine girerek tamamen yok olmaktadır. Çizgilerin görülmeyecek şekilde yok olması için 1-2 haftalık bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir.

Kızlık zarı öncesi ve sonrası hakkında bilmeniz gerekenler bu kadar olup daha detaylı bilgi almak istediğinizde bizimle ve doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca geçici ya da kalıcı yöntemler kullanılarak kızlık zarı dikim işlemi yaptırmak istiyor ya da kızlık zarı muayenesine ihtiyaç duyuyorsanız doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı