Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nerede Bulunur? Şekli Nasıldır?

Kızlık zarı nerede olur? Zar olarak tabir edilse de vajinal dokudan oluşmuş mukotik yapıda olan kızlık zarı (hymen) vajinanın giriş kısmında yer almaktadır. Bu doku parçasında kılcal damarlar bulunduğu için ilk cinsel birleşme sırasında yırtılmakta ve bu nedenle kanama gerçekleşmektedir. Esnek zar yapısında kanama görülmeyebilirken, kalın ve fazla damarlı olan zar tiplerinde kanama uzun süreli ve daha fazla olabilmektedir. Kızlık zarı nerede olur olduğuna göre de kanama miktarı, süresi ve ağrı durumu değişebilmektedir. Çoğu kişi kızlık zarının çok ileri kısımda olduğunu zannederek hemen yırtılmayacağını düşünse de aslında oldukça yüzeyde olduğu için sert sürtünmelerde dahi yırtılabildiği, esnek olduğu durumlarda cinsel birleşme olsa dahi yırtılmadığı görülebilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı hakkında çoğu bilgiler gerçeği yansıtmaya bilmektedir.

Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık zarı nerede olur sorusunun cevabı aslında kişiden kişiye değişmektedir. Bu mukoza yapısındaki doku genellikle çoğu bayanda vajina girişinin 1-2 cm gerisinde bulunmaktadır. Ancak bazı genetik durumlardan dolayı daha içeride oluşmuş kızlık zarı tipleri, hatta doğuştan kızlık zarının oluşmaması gibi vakalarla da karşılaşılmaktadır. Bayanın kilolu olması vajinadaki yağ dokusunu kalınlaştırdığından kızlık zarı 4-5 cm daha içeride olabilmektedir.

Kızlık Zarının Geride Olması

Kızlık zarının geride olması jinekolojik muayene ile anlaşılabilen bir durumdur. Genellikle kilolu bayanlarda vajinal dudakların daha kalın olmasından kaynaklanmaktadır. Vajinal dudağın boyutu normal 1-2 cm’in üzerine eklendiğinde kızlık zarı vajina girişinden otomatik olarak 4-5 cm içeride olmaktadır. Yani aslında konum aynıdır ancak dış kısımdaki doku daha kalın olduğundan derinde kalmaktadır. Bu durum bekâretin bozulmasını daha zor hale getirebilmektedir. Ancak penis boyu dikkate alındığında tam bir cinsel birleşme sırasında içeri cinsel organ gireceğinden yine de kızlık bozulması gerçekleşecektir.

Kızlık zarı nerede olur sorusunun cevabı bu anlamda kişiden kişiye farklı olmaktadır. Kızlık zarı geride olması kızlık zarının sürtünmeyle kolay bozulmasına karşı engeldir. Ancak bu durum esnek kızlık zarıyla karıştırılmamalıdır. Esnek olması sadece kanamanın olmamasına neden olmakta, bazen kızlık zarı uzun zamanlar yırtılmamaktadır. Kızlık zarının geride olması durumunda ise tam birleşmede zar yırtılmakta ancak penetrasyonun daha ilerilere ulaşması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Neden Vardır?

Genellikle kızlık zarının bir işlevi olmadığı düşünülse de bazı bilim adamları tarafından kızlık zarının bazı işlevleri olduğu düşünülmektedir. Buna göre 11-12 yaşlarına kadar olan dönem içerisinde vajina içine mikropların girmesinin önlenmesi ilk işlevidir. İkinci işlevi ise doğuştan idrar kanalı yokluğu halinde çıkartılıp kullanılarak idrar kanalı yapılmasıdır.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı