Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nedir?

Özellikle Türkiye gibi kültürel olarak kızlık zarına bekâret anlamı yükleyen toplumlarda ayıp algısı yüzünden yanlış bilinen çok fazla durum ortaya çıkmaktadır. Merak edilen konulardan bir tanesi de kızlık zarı nedir sorusudur. Sorunun cevabı herkes tarafından bilinse de zarın yapısı hakkında yanlış bilgiler toplumda üst seviyededir. Vajinal bir doku olan kızlık zarının aslında vajinanın 1-2 cm iç kısmındaki alanı tamamen kapladığı ve sadece ilk cinsel ilişkide yırtıldığı bilgileri tamamen yanlıştır. Bu yanlış bilgiler nedeniyle hala toplumumuzda genç kızlar masum olmamakla suçlanabilmektedir. Kadın doğum uzmanımız bu nedenle kızlık zarıyla ilgili tüm sorulara yanıt vererek bu yazıyı hazırlamıştır. Daha fazla soru sormaya ihtiyacınız olursa detaylı bilgiyi merkezimize ulaşarak edinebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir? Yapısı

Kızlık zarı vajinal dokudan oluşan vajinanın 1-2 cm iç kısmında oluşan, adet kanının dışarı atılması için açıklıkları bulunan çeşitli yapılarda bir doku parçasıdır. Bu zarın yapısı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde esnek olurken bazı kişilerde daha sert olabilmekte bu durum da kanamanın miktarını belirlemektedir. Ayrıca kızlık zarında bulunan açıklık şekline göre zar yapısı farklı olabilmektedir.

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Kızlık zarı nedir, yapısı konusunda araştırma yapıldıktan sonra en çok merak edilen bir diğer konu kızlık zarının görevidir. Bu doku bir organ olmadığı için fonksiyonel bir görevi de dolayısıyla bulunmamaktadır. Bazı araştırmalara göre ergenlik dönemine kadar vajinadan mikropların girip yukarılara taşınmasını engellemek olarak işlev gördüğü düşünülmektedir. Ancak bunun kesin olduğuna dair de bir bulgu bulunmamaktadır.

Kızlık Zarının Dışarıdan Görülmesi Mümkün Mü?

Kızlık zarının kişi tarafından dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Görülebilmesi için vajinal dudakların elle yana çekilmesi ve oradaki dokunun tamamen aralanması gerekmektedir. Bu nedenle bunu ancak bir kadın doğum uzmanı vajinal muayene ile anlayabilmektedir.

Kızlık Zarı Bozulurken Ağrır Mı?

Kızlık zarı nedir sorusunun yanıtı bir doku parçası olduğu için ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmadan kaynaklı hafif ağrı yaşanması normal kabul edilmektedir. Ancak bu ağrı esnek kızlık zarlarında hiç görülmemektedir. Öte yandan ön sevişme uzun tutulup o bölgedeki ıslaklık tam sağlandığında duyulacak ağrı azalmakta hatta yok olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı