Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı herhangi bir nedenle bozulduğunda bunun kendiliğinden iyileşmesi ve ilaç kullanarak onarılması söz konusu bir durum değildir. Ancak kızlık zarı dikimi adı verilen tıbbi tekniklerle kızlık zarı eski durumuna getirilebilmektedir. Bu operasyona hymenoplasti denilmekte, istenen durumlarda kanama yanında vajinanın da ilk halinde olması için vajina sıkılaştırma tedavisiyle birlikte uygulanmaktadır. Hymenoplasti ile cinsel ilişki sırasında kanama olması amaçlanmakta ancak her zaman garanti verilememektedir. Alanında tecrübeli doktorlar ileri teknikler kullanarak kanama olma olasılığını maksimum düzeye çekerek başarıyı arttırmaktadır. Kızlık zarı nasıl dikilir anlatımına geçmeden önce şu bilinmelidir ki, tüm kızlık zarı tiplerinin tamiri mümkün olmakla birlikte esnek zarların onarımı yapılarak kanaması dahi sağlanabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Aşamaları

Kızlık zarı dikimi farklı yöntemlerle yapılamaktadır. Bu nedenle kızlık zarı nasıl dikilir sorusunun cevabı yönteme göre değişmektedir. Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikiminden her ikisinde de lokal anesteji uygulanmakta ve işlem 15 ila 30 dakika içerisinde kolayca gerçekleşmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi dokuların birleştirilip mikroskobik dikişlerle dikilmesi işlemidir. Eğer evleneceğiniz tarih yakınsa 3 gün iyileşme süreci olan bu yöntem çok daha uygundur. Ancak 3 günden sonra bu yöntemle onarılan kızlık zarının kanama olasılığı düşmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan ilki flep yöntemi olup vajina duvarında yer alan dokular alınmakta ve dokulardan kızlık zarı yapılarak olması gereken bölgeye dikilmektedir. Flep dışında mikrocerrahi ile ve lazerle de kalıcı kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikildikten sonra ilk cinsel ilişki 1 ay sonra olmalıdır. Cinsel ilişki süresinin uzaması kanama olmama gibi bir durumu ortaya çıkarmamakta, 1 yıl sonra dahi büyük ihtimalle kanama yaşanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Mıdır? Kanama Olur Mu?

Kızlık zarı nasıl dikilir sorusu dışında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de ağrı ve kanama olup olmadığıdır. Kesinlikle şiddetli ağrı olmamakla birlikte vajinada çok hafif bir gerginlik hissi olmakta, hafif lekelenme şeklinde kanama olması normal kabul edilmektedir. Bunlar çok kısa sürede geçer, ayrıca operasyon geçiren kişinin günlük faaliyetlerinde kısıtlanma yaşanmamaktadır. Doktorlar banyo yapmayı ve yolculuk yapmayı kesinlikle kısıtlamamaktadır. Kızlık zarı dikimi sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken konu hijyen ve pamuklu iç çamaşırı giymektir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı