Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur Patlaması ve Delinmesi

Kızlık zarı nasıl bozulur? Toplumumuzdaki bekâret algısının kızlık zarından ibaret olması ilk cinsel birleşmeyi çok daha özel kılmaktadır. Özelden ziyade bazen psikolojik tabanlı jinekolojik problemlere de sebebiyet vermektedir. Genç bayanlar hiç cinsel birleşme yaşamamış olmalarına rağmen ya ilk gece kızlık zarı kanaması olmazsa diye endişelenmekten kendilerini sevdikleri insanla yaşadıkları birleşmenin zevkine verememektedir. Hatta çoğu kez vajinusmus problemi bu yüzden meydana gelmektedir.

Bunun bir nedeni de ilk cinsel birleşme sırasında ağrı olacağı korkusudur. Öte yandan, kızlık zarı tipi nedeniyle ilk cinsel birleşme sırasında kanama olmadığı durumlarda genç bayanlar bakire olmamakla suçlanmaktadır. Bu durumların aşılabilmesi için kızlık zarı nasıl bozulur konusunda toplumda bulunan yanlış bilgilerin giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Cehaletin mutluluğunuzu bozmaması için detaylı bilgilerin doğru kişilerden elde edilmesi gerekmektedir.

Kızlık Zarı Bozulma Nedenleri

Bilinenin aksine kızlık zarı nasıl bozulur  ve bozulma belirtileri sorusunun aslında tek bir cevabı yoktur. Bu nedenle kızlık zarı bozulduysa bu kişi kesin önceden cinsel birleşme yaşamış algısı yanlıştır. Kızlık zarı cinsel birleşme dışında sert mastürbasyon, jinekolojik problemler, kaza sonucu vajinaya darbe alınması, vajinaya sert bir cisim sokulması durumlarında da bozulmaktadır. Örneğin mantar enfeksiyonu nedeniyle vajinal bölgeye yapılan sert kaşıma işlemleri dahi 1-2 cm içerde olan zara zarar verebilmektedir. Bazen de zarın esnek olması nedeniyle defalarca cinsel ilişki yaşanmış olmasına rağmen kızlık zarı bozulmayıp dokunun bütünlüğünü yitirmesi doğumla olmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Gerçekleşir? Belirtileri Ve Şekilleri Neler?

Herhangi bir nedenle (cinsel ilişki, sert mastürbasyon, kaza vb.) vajinaya müdahale olduğunda kızlık zarı bir ya da birkaç yerinden yırtılarak bütünlüğünü kaybetmektedir. Bu sırada kızlık zarı tipine ve kişisel bazı özelliklere göre hafif miktarlı kanama meydana gelmektedir. Sözü edilen kanama kısa süreli olup bunu hafif yanmayla birlikte ağrı ve kasıklarda çekilme hissi izleyebilmektedir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi bu durumların hepsi kişiden kişiye değişen belirtilerdir.

Kızlık Zarının Patlaması ve Kızlığın Bozulması

Kızlık zarı içi boş (delik) olan ve vajina girişinde yerleşmiş olan bir membrandır. İçi boş olduğu için kızlık zarının yırtılması, patlaması, delinmesi gibi ifadelerin kullanılması aslında yanlış bir ifadedir.

Bekaretin (Kızlık zarının) gitmesi, kızlık zarının yırtılması, kızlığın bozulması, halk arasındaki tabirleri ile bekaretin kaybı, kızlık zarının patlaması gibi ifadeler yerine durumu tarif etmek için “kızlık zarının açılması, anatomik bütünlüğünün bozulması, kızlığın esnemesi” gibi ifadelerle isimlendirmek daha doğru olacaktır.  Bu bölümde halk arasında en çok geçtiği şekli ile “kızlık zarı yırtılması” terimi kullanılacaktır.

Kızlık Zarı Patlar Mı?

Kızlık zarı bozulması sonrasında konusunda yanlış bilinen bir diğer şey da doku bütünlüğünün bozulmasının patlama olarak nitelendirilmesidir. Bu mümkün değildir. Kızlık zarı bozulurken patlama olmamakta sadece doku küçük yırtıklar nedeniyle normal yapısını kaybetmektedir.

 

Kızlık zarı patlaması, bozulması, belirtileri, şekilleri, yırtılması, gibi sorulara bilgiler verilmiştir.  kızlık zarı zedelenmesi ile bozulması arasındaki fark  ve daha detaylı ve kesin bilgi içeren bir sonuç için mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz.

 

Kızlık zarı zedelenmesi ve kan rengi

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı