Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Muayenesi

Literatürde hymen adı verilen kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içinde yer alan kişiden kişiye değişen farklı türlerde adet kanının akmasına imkân verecek şekilde açıklığı bulunan bir dokudur. Bu doku işlev olarak herhangi bir göreve sahip olmamakla birlikte özellikle bizim gibi toplumlarda bekâretin simgesi haline gelmiştir. Hymen kılcal damarlarla zengin bir doku olduğu için genellikle ilk cinsel ilişki, cerrahi müdahale, içeri cisim sokulması ya da kaza ile bozulmakta ve bir kanama meydana gelmektedir. Böyle bir bozulmanın olup olmamasının jinekolojik olarak kontrol edilmesine ise kızlık zarı muayenesi ya da bekâret testi denilmektedir. Bekâret testi genellikle evlenecek kadının bakire olup olmadığını anlamak için talep edilmekle birlikte bazen adli vakalarda ya da zarın türünün belirlenmesinde de yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi kişilerin bakire olup olmadığının anlaşılması için sıklıkla başvurulan bir yöntem olsa da bu amaç dışında da yapılabilmektedir. Bu amaçlar ve durumlar aşağıdaki gibidir;

  • En yaygın olarak hymen muayenesi için ebeveynler, evlenilecek eşin ailesi ya da evlenilecek kişi tarafından istenmektedir. Buradaki amaç evlenilecek kişinin bekaretinin ortaya koyulmasıdır.
  • Bazen çiftler evlenmeden cinsel deneyim yaşayıp korkuyla kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için başvurmaktadır.
  • Adli vakalarda bu muayene resmi olarak istenebilmektedir.
  • Geçirilen kazalar sonucunda kızlık zarının durumunu öğrenmek için muayene istenebilmektedir.
  • İlk gecede kanama yaşamayan çiftler durumu öğrenmek için başvurmaktadır.
  • Mastürbasyon sırasında kanama olan bayanlar yine zarın yırtılıp yırtılmadığının değerlendirmesi için başvurmaktadır.
  • Adet kanaması yaşamamış olan ergenler ya da ilk cinsel birleşmesini çok ağrılı olması nedeniyle zorluklarla yaşayanlar kızlık zarı türünü öğrenmek için bu muayeneyi yaptırmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi oldukça basit sadece 3-4 dakika süren bir jinekolojik muayenedir. Jinekolog sizi normal masaya alır ve eliyle dış dudakları yana çekerek kızlık zarınızı kolayca gözle kontrol etmektedir. Bu işlem sırasında herhangi bir acı duyulmamaktadır. Tamamen görsel olmakla birlikte bazen zarın yırtılma şeklinin de belirlenmesi gerekmektedir. Bu durumda büyütme yapan özel bir cihazla yırtık tipleri incelenmektedir. Hymen muayenesi kesinlikle kızlık zarına zarar verecek bir uygulama değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı