Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Kanı (Zedelenmesi) Kanaması

Kızlık Zarı Kanaması ve Rengi Nasıldır ?

kızlık zarı az kan damarı bulunduran çeşitli şekillerde olabilen bir mukoza kabartısı olup vajina girişindedir. Öncelikle şu bilinmelidir ki, her bayanın kızlık zarı ilk cinsel birleşme sırasında bozulacak diye bir kural yoktur. Aynı şekilde kızlık zarı bozulsa dahi kızlık zarı kanaması olacak diye bir kural da bulunmamaktadır.

Bu nedenle bekâreti ve masumiyeti bir damla kana bağlamak oldukça yanlıştır. İnsanlar kalıtsal olarak nasıl birbirinden farklı özellikler taşıyorsa kızlık zarı konusunda da pek çok farklılığı vardır. Kızlık zarı tipleri buna en önemli örnektir. Farklı yapıdaki kızlık zarları bozulduğunda kanama yapmakta ya da yapamayabilmektedir. Bunun sebebi çoğunlukla halk arasında elastiki kızlık zarı denilen kızlık zarının oluşturan halkanın ortasındaki boşluk biraz genişse buna duhule müsait kızlık zarı da denir ve cinsel ilişkide kanamayabilir Aynı şekilde kızlık zarı kanı miktarı hangi renk olur ?, süresi ve rengi de kişiden kişiye değişmektedir.

Özellikle kızlık zarı küçük yırtıklar içerip bu seviyede kalırsa kanama az olur. Ama kızlık zarındaki yırtık kaideye kadar uzanırsa kanama fazlaca olacaktır. Genellemelerle bazı düşüncelere dalmak oldukça yanlıştır. Bu nedenle şüphe duyulan durumlarda bilimsel veriler ışığında hareket eden uzman jinekologlara başvurulması, yapılan muayenenin sonucuna da güvenilmesi oldukça önemlidir.

Aksi takdirde bu konunun hala daha toplumda infiale neden olması ve çok önemsenerek insanların hayatını karartması büyük yanlıştır. Kızlık zarı sadece vajina girişinden ortalama 2 cm geride olan zar dokudur ve sadece cinsel ilişki ile bozulmaz. Kızlık zarı kaza, travma geçirildiğinde hatta bazı durumlarda spor yaparken bile yırtılabilen bir yapıdır. Bu gibi durumlarda da kızlık zarı kanaması meydana gelebilmektedir. bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarının yapısı farklı olabilir bu konuyu yukarıda anlattık halk arasında elastiki kızlık zarı yada geride kızlık zarı denilen oluşumda kanama görülmeyebilir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi

kızlık zarı zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarının yırtılması belirtileri arasında çok fazla fark olmaması bu iki kanama türünün birbiri ile karıştırılmasına neden olur. Kızlık zarı zedelenmesinde, hymen dokusu tahriş olur ve sıklıkla kanama oldukça az miktarda meydana gelir. Kızlık zarı zedelenmesinin tedavisi yoktur ve doku kısa süre içerisinde kendi kendini yenileyerek tahriş olan kısmı onarır. Kızlık zarı zedelenmesinde tam olarak cinsel birleşme yaşanmaz ve zedelenmeye neden olan sebepler sürtünme, mastürbasyon gibi yönelimlerden kaynaklanır.

Kızlık zarı yırtılmasında ise doku bütünlüğü tamamen ortadan kaybolur ve bozulan kızlık zarı kendisini yenileyemez. Ancak kızlık zarı ameliyatı ile dışarıdan bir cerrahi müdahale yapıldığında kızlık zarı geçici ya da kalıcı olarak yeniden edinilebilir. Kızlık zarı yırtıldığında kızlık zarı kanaması meydana gelir ve bu kanama kızlık zarı zedelenmesinden daha fazladır.

Kızlık zarının zedelenmesi sonrasında ilk gece kanaması yaşayamamaktan çekinen kadınların bu endişeleri çoğu zaman yersizdir ve kızlık zarının yapısına göre ilk cinsel birleşmede kanama yaşanır. Yani kızlık zarı zedelenmesi kızlık zarı kanaması yaşanmasına çoğunlukla engel olmaz.

Kızlık zarının zedelenmesi ile bozulması arasındaki fark belirgin bir fark olmadığından dolayı aklında soru işareti olan genç kadınlar, uzman bir jinekologdan yardım alarak bekaret durumları hakkında kesin bilgi sahibi olabilirler.

Kızlık Zarı Kanı Miktarı ve Süresi Nedir Kaç Gün Sürer

Kızlık zarı kanı doku bütünlüğünün herhangi bir nedenle bozulması durumunda genellikle bu dokuda yer alan kılcal damarlardan gelen kandır. Kızlık zarı kanaması genellikle sadece dakikalar sürmekte ve hafif pembe lekelenmeler şeklinde seyretmektedir. Lekelenmenin 1-3 gün arasında devam etmesi de normal kabul edilmektedir. Ancak kanama şiddeti fazla ve süresi de 3 günden fazla sürüyorsa partnerinizin sert davranmasından kaynaklı zar dışındaki dokularda da yırtılma olasılığı olacağından mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.Bazen vajinanın rahime ulaştığı yer olan fornik kısımında yıryıl olup buradan barsaklar vajinadan dışarı çıkabilir. Böyle durumlarda muayenede uzman doktor yırtıkları belirleyerek ciddi yırtıklara dikiş atmaktadır.

Kızlık Zarı Kanı Rengi

Kızlık zarı bozulduğunda meydana gelen kanamanın rengi de yine kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle açık renkli pembemsi bir kan gelmekle birlikte kalın zarlarda bu renk normal kan rengine yani kırmızıya dönüşebilmektedir. Ayrıca eğer cinsel ilişki sırasında ara verilmediyse ve kan içeride bir müddet biriktiyse kanın rengi kahverengine dönüşmekte, akan kanda pıhtılanma da görülebilmektedir.

Kızlık Zarı Kanı ve Adet Kanı Arasındaki Fark

Bu soru genellikle adet döneminde bazı şeyler yaşayıp kızlığının bozulup bozulmadığı konusunda şüphe duyanlar tarafından sorulmaktadır. Kızlık zarı kanı genellikle açık renkli ve parlak olup adet kanı ise daha pütürlü yapıdadır. Ayrıca kızlık kanı pıhtılaşmakta, adet kanı pıhtılaşmamaktadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı kanaması her zaman olmayabilir ve bu durum toplumda benimsenmemiş olsa da son derece normal kabul edilen bir durumdur. Kızlık zarı kanaması olmadan kızlık zarı yırtılabilir. Aynı zamanda kızlık zarı hamile kalmayı engelleyebilen bir yapı değildir ve bu nedenle de kızlık zarı zarar görmeden hamile kalmak son derece mümkündür. Bununla birlikte esnek kızlık zarı bulunan kadınlarda kızlık zarı kanaması görülmeyebilir.

Hamile kalmanın kızlık zarı ile yakından bir ilişkisi yoktur. Bunun nedeni sperm hücrelerinin vajina kanalından yüzerek rahim içine yerleşebilme özelliğine sahip olmasıdır. Sperm hücreleri, yumurta hücrelerini döllerse gebelik meydana gelecektir.

Kızlık zarı zedelenmesi sürtünme ile cinsel ilişki sonrası meydana geldiğinde gebelik şüphesi kadınların aklına gelebilmektedir. Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnektir ve kanama meydana gelmez. Vajina içine sperm girişi olması sonrasında döllenme meydana gelirse gebelik meydana gelebilir.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi Kahverengi Olur mu?

Kızlık zarı yırtıldığında çoğunlukla peçeteye silinir ve görünen kan sürüntüsü açık kırmızı ile pembe renk arasında değişen renklerdedir. Ancak bu kesin bir kanı değildir ve bazı kadınlarda kızlık zarı kalındır bu nedenle de kanama daha fazla ve koyu renk şeklinde görülür.

Kızlık kanamasını acı ya da ağrı anlamında da oldukça düşük yan etkilere sahiptir. Yaşanan acı anlıktır ve kısa süre de olsa genital bölgede ağrı hissedebilir. Ancak ağrı şiddetliyle ve kanama saatler geçmesine rağmen yoğun şekilde devam ediyorsa akla ilk gelen şey kızlık zarının arkasından yer alan bir damarının yırtılması olacaktır. Bu gibi bir durumda kadına acil müdahale edilmeli ve yırtılan damar en kısa sürede tespit edilerek dikiş atılarak kanamanın durdurulması sağlanmalıdır.

Kızlık zarı kanaması üreme organlarının içinden gelen bir kan değildir. Bu nedenle de rengi koyu kırmızı olmaz. Kızlık zarı kanamasında kan nereden gelir diye merak edenlere verebileceğin en net ve en basit cevap şudur ki; kızlık zarı damarlanmanı olduğu bir yapıdır. Zorlanma ile yırtıldığında yırtılma sonucu kılcal damarlarda kanama meydana gelir ve bu kanama dışarı akar. Yani kızlık zarı kanaması da tıpkı bir cilt kesiği gibidir ve kısa süreli bir kanama olduğundan genelde müdahale edilemez.

Bazı kadınlar ilk gece kanaması sonrası kahverengi akıntı yaşarlar. Bunun nedeni yırtılan kızlık zarı yüzeyinin normale göre daha fazla damarlanmaya sahip olmasıdır. Bu gibi durumlarda kanama uzun süre aralıklarla oluşur. Kan, vajina içinde bekledikçe koyu bir renk alır ve kadın bunu kahverengi akıntı olarak niteler.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer, Ne Kadar Olur, Nasıl Olur gibi sorulara yukarıda cevaplar verilmiştir. Daha detaylı bilgilendirme için uzman bir  kadın doğum hekimine danışmanızı tavsiye ederiz.

Kızlık zarı dikimi ve tedavisi

Kürtaj Fiyatları

Kimler Kürtaj Yaptırabilir? Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz. Tel:  +90 532 215 82 62 Mail:info@abacioglu.com.tr

İlginizi çekebilecek diğer konular:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı