Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Kanaması

Doktorların da tanımladığı üzere kızlık zarı vajinal bölgenin 1-2 cm iç kısmında bulunan, kişiye göre değişen şekillerde olabilen ve adet kanının geçmesi için farklı delikçiklere sahip bir doku parçasıdır. Bu zarın dışarıdan bir müdahale ya da ilk cinsel ilişki sırasında yırtılması sonucunda içinde bulunan kılcal damarlarda meydana gelen kanama ise kızlık zarı kanaması olarak adlandırılmaktadır. Çoğu toplumda bu kanamaya büyük anlamlar yüklenmekte ve bakirelik göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Konu toplumsal değerler açısından değerlendirildiğinde oldukça hassas bir konu haline gelmekte ve çok fazla yanlış anlaşılmaya, yanlış değerlendirmeye açık hale gelmektedir. Bu nedenle kadın doğum uzmanlarından alınan doğru bilgilerle bu yanlışların telafi edilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Verdiğimiz doğru ve bilimsel verileri okuduktan sonra başka soruların olması durumunda doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Kanaması Nedenleri

Kanama nedenleri aşağıda sıralanmakla birlikte, kızlık zarı esnek olan kişilerin az bir oran olmakla birlikte ilk cinsel ilişki sırasında bu durumla karşılaşmadığı da bilinmelidir. Bu nedenle bekaretin simgesi olması bazı durumlarda yanlış değerlendirmelere sebebiyet vermemelidir.

  • Kızlık zarı kanaması olarak adlandırılan bu doğal sürecin en sık karşılaşılan nedeni cinsel ilişki sırasında penisin vajinadan döl yatağına doğru girmesidir.
  • Cerrahi müdahaleler ya da muayene sırasında vajinaya yapılan girişler zara zarar vererek kanamaya neden olmaktadır.
  • Klitoral masturbasyon kızlık zarına zarar vermezken, masturbasyon sırasında vajinaya yapılan parmak ya da aletli müdahale kanamaya neden olmaktadır.
  • Yaşanılan kazalar veya temizlik sırasında yapılan müdahaleler kızlık zarına zarar vererek yırtılmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Her spor zararlı olmamakla birlikte bisiklet, at binme ve bazı uzak doğu sporlarıyla kızlık zarının yırtıldığı vakalar bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi, Miktarı ve Süresi

Kızlık zarı kanaması olduğunda vajinadan gelen kanın rengi, miktarı ve süresi kişiden kişiye kızlık zarının da yapısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kanın rengi genellikle açık pembeden kırmızıya varan tonlarda olmakla birlikte cinsel ilişki şekline bağlı olarak kanın vajinal haznede bekleme ve toplanma süresi artarsa renkte kahverengiden siyaha doğru bir koyulaşma olabilmektedir. Yine aynı şekilde kanama miktarı kızlık zarının kalınlığına ve yapısına göre daha az ya da çok olabilmektedir. Bu durum zardaki damarlanma miktarına bağlıdır. Kanama cinsel ilişki sırasında olduğu gibi daha sonraki zaman dilimlerinde ya da daha sonraki cinsel birleşmeler sırasında da olabilmektedir. Son olarak kanama genellikle 3-4 dk sürmekle birlikte 1-2 saat ya da 1-2 gün süren kanamalar da görülmektedir. Kanamanın şiddetli ve uzun sürmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı