Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi ve kanaması nasıl olur? Kızlık zarı bozulması sonrası kan gelmesi normal karşıladığımız bir durumdur. Kızlık zarının bozulmasının en önemli belirteci kanama olduğu için kanamanın özellikleri ve rengi en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar uzman doktorumuz sizler için en doğru bilgileri ayrıntılarıyla veriyor olsa da bazı durumların kişiden kişiye değişebileceği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle kızlık zarı zedelenmesi kan rengi ile ilgili verdiğimiz bilgilerin genel doğrular olduğunu bilerek, eğer sizde anormal bir durum gerçekleştiyse doktora gidip jinekolojik muayene istemekten kesinlikle çekinmemeniz gerekmektedir. Örneğin kanama miktarının fazla olması ve uzun sürmesi bazen bir jinekolojik problemin olduğunun göstergesi olabilmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi Nasıldır?

Kızlık zarı zedelenmesi kan rengi kişisel duruma göre değişmekle birlikte genellikle açık pembe bir renkte ve birkaç damla olacak şekilde gelmektedir. Ancak bu renk illa ki açık pembe olacak diye bir kural bulunmamakta bazı kişilerde koyu kan rengine kadar değişen tonlarda olabilmektedir. Nadir olmakla birlikte eğer kişide kan hastalığı ya da kronik karaciğer rahatsızlıkları bulunuyorsa kızlık zarı kanamasının rengi koyu kahverengiye dönüşmektedir. Aynı şekilde ilişki sırasında kanın çok içeri de hapsolması da kanın pıhtılaşarak koyu renk almasına neden olabilmektedir.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Kızlık zarı zedelendiğinde kişi de tahrişler meydana gelebilir. Oluşan bu tahriş sonrası kızlık zarının zedelenmesi ve tahriş olması sonucu az miktarda bir kanama görülebilmektedir. Oluşan bu tahrişler dokuda çentik şeklinde gözle görünmeyecek kadar küçük yaralanmalara neden olur. Çentik şeklinde oluşan yaralanmalar kızlık zarının esnekliğine zarar vermez ise ilk cinsel ilişkide kan gelmesi mümkün olur.

Kızlık zarının çeşitleri oldukça fazladır. Kızlık zarının esnek olması, zarın anatomisinin farklı olması gibi durumlar cinsel ilişki sonrası kızlık zarının kanamaması gibi bir durum da görülebilir. Bu nedenle de kızlık zarı zedelenmesi sonucu ya da ilk gece kanaması olmaması bekaretin kanıtı olarak görülmemelidir. Ancak bekaret konusu toplumumuzda oldukça önem taşıyan bir konudur. Zedelenen kızlık zarı yeniden kanama olabilmesi beklenen bir durum olabilmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması genellikle dakikalar içerisinde duran bir kanama türüdür. Bazen lekelenme şeklindeki kanamalar ara ara gelerek birkaç gün sürebilmektedir. Ancak eğer kanama şiddetliyse ve ilk cinsel birleşme üzerinden 30-45 dk geçmesine rağmen geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bu yoğun ve uzun süren kanama jinekolojik bir problemdir. Problemin adına coit yırtığı denilmektedir.

Coit Yırtığı Nedir? Tedavisi

Kızlık zarı kanaması rengi bizlere her ne kadar bir ipucu vermese de bu kanamanın miktar ve süresi bazı jinekolojik sorunların habercisi olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de coit yırtığıdır. Cinsel ilişki sırasında tam ıslanma gerçekleşmeden sert hareketlerle ve aceleci bir tavırla hareket eden erkekler partnerlerinde cinsel ilişkiye bağlı coit yırtığına sebebiyet verebilmektedir. Bu yırtık tipinde sadece kızlık zarı değil vajinal dokularda da derin yırtıklar oluşmaktadır. Hal böyle olunca da kanama miktarı artmakta, süresi uzamaktadır. Bu yırtığın tek tedavisi ise uzman doktorlar tarafından yapılan dikiş atılma işlemidir.

 

Kızlık zarı dikimi ve tedavisi nasıl olur?

 

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı