Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Ergenlik çağına kadar vajeni enfeksiyon riskinden koruduğu düşünülen kızlık zarı, ilk cinsel birleşmeyle birlikte bozulmakta ve bunun en bilinen belirtisi de kanama olmaktadır. Genellikle kanama en önemli belirti olmakla birlikte bayanların az bir kısmında zar yapısının esnek ve ince olması nedeniyle kanama görülmeye bilmektedir. Aynı şekilde nadir de olsa bazı bayanlarda doğuştan kızlık zarı bulunmadığı için kanama olmayabilir. Kızlık zarının bu açıkladığımız nedenlerden dolayı bekaretin göstergesi olmadığını vurguladıktan sonra toplumsal tabuların yıkılması en büyük dileğimizdir. İlk birleşme sırasında kızlık zarı kanaması ne kadar sürer konusu çiftlerimiz tarafından en sık sorulan sorulardandır. Çünkü zaman zaman bu kanamanın fazla ve şiddetli olması endişe yaratmakta ve bir jinekolojik problemin göstergesi olabilmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Miktarı ve Süresi

Kızlık zarı kanaması genellikle açık renkli lekelenmeler şeklinde birkaç damla olarak gelmekte ve dakikalar sonra ise geçmektedir. Ancak kızlık zarının kalın olması, fazla damarlı olması ya da esnek olmaması nedeniyle bu kanama azar azar birkaç gün devam edebilmektedir. Bazı durumlarda cinsel ilişki sırasında kanın içeride hapsolması nedeniyle pıhtılaşma ya da kanın renginde koyulaşma görülebilmektedir. Bunlar normal kabul edilmektedir. Çünkü kanama kişiden kişiye değişecek bir durumdur. Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer merak edenler için de yine normal kabul edilen sınır lekelenme ve hafif şekilde 1-3 gün devam eden kanamanın normal olduğu söylenebilmektedir. Ancak 3 günden fazla süren ve şiddeti de lekelenmeden fazla olan durumlarda mutlaka muayene için doktora başvurmak gerekmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Neden 3 Günden Fazla Sürer?

İlk cinsel birleşme sırasında partnerlerin aceleci davranması nedeniyle bazen vajinada kızlık zarı yırtılması dışında doku yırtılmaları olabilmekte ya da ödem oluşabilmektedir. Böyle durumlarda kanama normalden uzun yani 3 günden fazla ve normalden daha şiddetli şekilde seyretmektedir. Eğer fazla süren kanamanız varsa doktora başvurmak şart olmaktadır. Uzman doktor gerekli kontrolleri yaptıktan sonra gerekli durumlarda yırtılan dokulara dikiş atmakta ve bu şekilde kanamayı durdurmaktadır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer konusunda daha bireysel ve size özel sorularınız varsa bizlere ulaşabilir, muayene ve tedavi için doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı