Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı her bayanda bulunmakla birlikte herkeste farklı yapıdadır. Bunun en önemli nedeni genetik farklılıktır. Nasıl ki herkesin göz rengi, şekli ve daha pek çok organında farklılık varsa farklı yapıda hymen dokusunun olması da oldukça normaldir. Kızlık zarı çeşitleri kişilerin ilk cinsel ilişki sırasında yaşayacağı kanama miktarı, kanama süresi ve daha pek çok durumu etkileyecektir. Bu nedenle hymen (kızlık zarı) türlerinin bilinmesinde fayda bulunmaktadır. Kızlık zarı hakkında daha detaylı bilgi almak, jinekolojik muayene yaptırmak gerekebilir.Eğer adet kanınız gelmiyorsa ,cinsel ilişkide kanamanız olmadı ise kızlık zarı muayenesı olmanız gereklidir.Sorunlarınız için bizi arayıp doktorumuz ile her şeyi tarışabilirsinizx.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı çeşitleri dokunun yapısına, ortasında bulunan delik kısmın durumuna göre farklı isimler almaktadır. Şimdiye kadar görülen zar şekilleri toplamda 10 tanedir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  1. Kızlık Zarının Olmaması: Çok nadir rastlanmakla birlikte bazı kişilerde kızlık zarı hiç oluşmamıştır. Bunun nedeni bilinmemekle birlikte genetik kabul edilmektedir. Bu nedenle kızlık zarına bakarak bekaret arayışına girmek hiç doğru bir yaklaşım değildir.
  2. Yuvarlak Hymen: Bayanların % 60 ila % 95’inde görülen zar çeşididir. Bu nedenle en sık rastlanan tip olarak da adlandırılır. Bu kızlık zarında adet geçişinin sağlanacağı orta kısımda yer alan açıklık yuvarlak ve halka şeklindedir.
  3. Deliksiz Hymen: Bu kızlık zarı tipi patolojik yani anormal olarak kabul edilmektedir. Kızlık zarında adet kanının dışarı atılmasını sağlayacak açıklık bulunmamaktadır. Bu nedenle adet görmeye başlayan genç kızlar jinekolojik problemler, adet görememe, adet kanının içerde birikmesi nedeniyle sorunlar ve şiddetli karın ağrıları yaşamaktadır. Bu durumda zarın cerrahi müdahale ile yırtılması şarttır.
  4. Bölmeli Hymen: Kızlık zarının açıklığı arada bir bölme olacak şekilde 2 açıklıklıdır. Ağrılı cinsel ilişkiye neden olması yüksek ihtimalli kızlık zarı çeşitleri arasında yer almaktadır.
  5. Yarımay Hymen: Zarda bulunan delik yarım ay şekillidir. Bölmeli hymende olduğu gibi cinsel ilişkide zorluk ve ağrı sorunu oluşturabilmektedir.
  6. Yarım Bölmeli Hymen: Sadece jinekolojik muayenede belli olan ve bölmeli kızlık zarıyla aynı işlevde kızlık zarı tipidir.
  7. Elek Şeklinde Hymen: Nadir görülmekle birlikte, zardaki delikler aynı bir eleği andırmaktadır. Cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirecek kadar zorlaştırmaktadır.

Diğer nadir görülen zar çeşitleri şekillerine göre dentiküler, fimbrial ve dudak şekilli hymendir.

Esnek Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı şekillerine göre büyük farklılık göstermekle birlikte zarın bazı durumda çok esnek olduğu görülmektedir. Bu esneklik ilk gece sırasında herhangi bir kanama olmamasına neden olmaktadır. Esnek zara sahip kadınların oranının % 50 olduğu düşünüldüğünde ilk gece kanaması olmamasının bekaret sorunu halinde değerlendirilmesi oldukça yanlıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı