Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı konusunda toplumda bulunan sayısız mit nedeniyle çokça merak edilen soru bulunmaktadır. Bu kadar bilinmezin bulunmasının nedeni ayıp yaklaşımı nedeniyle kişilerin kendi bedenlerini yanlış ya da yetersiz tanımasından kaynaklanmaktadır. Merak edilen konulardan bir tanesi de kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusudur. Bu sorunun cevabı aslında kızlık zarının yapısında saklıdır. Zarın yapısı ve özellikleri hakkında detaylı bilgi veren bu yazımızda birçok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Ekstra bilgi ve randevu almak için doktorumuzla iletişime geçmeniz yeterlidir.

Kızlık Zarının Yapısı

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik konusuna geçmeden önce daha önce de belirttiğimiz gibi kızlık zarının yapısı bilinmelidir. Kızlık zarı bilinenin aksine tamamen kapalı bir doku parçası değildir. Bu dokunun ortasında bir veya birkaç tane adet kanının dışarı atılmasına izin verecek delikçikler bulunmaktadır. Bu açıklığın olmaması çok nadir görülmekle birlikte cerrahi müdahale ile açılmakta, aksi halde adet görememe ve kanın içerde birikmesinden dolayı ciddi jinekolojik sorunlar meydana gelmektedir. Genellikle esnek bir yapısı olan kızlık zarı çoğunlukta vajinadan 1-2 cm içeride yer almaktadır. Bazı bayanların hymen dokusu çok esnek olabilmekte, bazılarının bölmeli açıklık yapısı nedeniyle cinsel ilişki ağrılı ve zorlu olabilmektedir. Tek tip hymen olmadığı için konuyla ilgili genelleme yapmak çok yanlıştır. Bu nedenle kızlık zarı ile ilgili geleneksel hale gelmiş düşünceler her zaman doğru değildir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamilelik Nasıl Olur?

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik hymen tipleri ve yapısı göz önüne alındığında mümkündür. Çünkü hymen yani kızlık zarı delikli yapısı nedeniyle nasıl adet kanını dışarı atıyorsa içeri akan spermi de içine alacaktır. Bu nedenle vajinadan penis içeri girip kızlık zarını bozmadan hamile kalmak mümkün olabilmektedir. Hamile kalmak için spermlerin içeri akması ve kadın üreme hücresiyle birleşerek rahme tutunması yeterlidir. Bunun için de kızlık zarının bozulmasına gerek yoktur. Öte yandan, bazı bayanların kızlık zarı yapısı oldukça esnek olmakta ilk cinsel birleşmede bozulmamaktadır. Hamile kalıp doğum yaptıktan sonra doğum sırasında bozulan kızlık zarları dahi nadir olmakla birlikte görülen vakalar arasındadır. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadı dememeli hamilelik belirtileri görülüyorsa mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı