Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Tedavisi

Yaşlanma sürecinde cildin üst tabakasında (epidermis) hücre yenilenmesi azalması sonucu cilt yüzeyinde ölü deri hücreleri birikimi oluşur. Bu durumda cilt donuk, mat ve cansız bir görünüm alır, kahverengi lekeler, ince çizgi ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu durumu düzeltmek için en etkili yöntemlerden biri kimyasal peeling uygulamasıdır.

Uygulama sırasında yüze, cildin üst katmanında birikmiş olan ölü derilerin soyulmasını sağlayan bir solüsyon uygulanır. Solüsyon, cildin tazeliğini ve parlaklığını geri getirir ve ciltte bir yeniden yapılanma sürecini tetikler. Paralel olarak cildin daha fazla kolajen üretmesi sağlanır.

Kimyasal peeling tedavisinde daha çok Alfa Hidroksi Asitler –AHA (glikolik, laktik ve meyve asitleri) kullanılmaktadır. Bu tür doğal asitlerle yapılan peeling tedavisinin en önemli özelliği birkaç saat içinde tamamen geçen- hafif bir kızarıklık dışında herhangi bir yan etkileri yoktur. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, fenol (karbolik asit) ile daha derin peeling yapılır, bu tedavi metotları daha farklıdır ve işlem sonrasında uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır.

Kimyasal peeling tedavisinden daha canlı, daha parlak ve daha pürüzsüz bir cilt isteyen herkes faydalanabilir.

Peeling tedavisi kısa süren bir işlemdir. İşlem sırasında cilt temizlendikten sonra yüze uygun olduğu için seçilen kimyasal peeling solüsyonu sürülür. Bir süre yüzde bekletildikten sonra, yüze solüsyonu nötralize eden bir başka solüsyon sürülür. Uygulama, cilde önce yatıştırıcı bir krem, ardından da bir güneş koruyucu krem sürülerek sona erdirilir.

Tedavi protokolü cilt tipi ve ciltteki problemlere göre değişmekle birlikte ortalama 4 seans önerilir. Seanslar 7-10 gün aralıklarla yapılır. Kullanılan peeling solüsyonunun gücü hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Leke tedavisi karmaşık ve bir uzman tarafından değerlendirilmesi gereken bir bir tedavi gerektirir. Fakat kimyasal peeling ilk denenmesi gereken metotlardan biridir. Özellikle cildin üst katmanlarındaki lekelerde kimyasal peeling tedavisi oldukça başarılı sonuçlar verir. Eğer sonuç alınmazsa lazer teknolojisi ile desteklenebilir.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı