Kadın Hastalıkları Kanser Türleri

Kadın Hastalıkları Kanser Türleri

Kadın Hastalıkları Kanserleri ile ilgili olarak, sigara, kilo, dengeli beslenme, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konuları dikkat edilmesi gereken konulardır.

Nadir türleri haricinde, rahim (endometrium), yumurtalık (over), rahim ağzı (serviks) ve dış genital (vulva) kanserileri Kadın Hastalıkları kanserleri arasındadır. Bu kanserlerden korunma ve erken tanı için temel bilgler aşağıda verilmiştir.

Rahim (Endometrium) kanseri

Şu hastalarda mutlaka kanser araştırılmalıdır.
1- Menopaza girmiş kadınlarda nedensiz kanama veya akıntı olması durumunda
2- Kadınlarda adet düzensizliği durumunda. Rahim içi boşluğu döşeyen örtü (endometrium), adet gören kadında her ay kalınlaşır. Bu doku uzun süre dengesiz hormon uyarısına maruz kalırsa kansere neden olabilir.

Dengesiz olarak hormona maruz kalma menopoza girmemiş kadında adet düzensizliği yani anormal kanama şeklinde belirti verir. Menopoza girmiş kadınlarda ise kanama olması zaten normal değildir ve altında bir kanser olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Menopoza girmiş kadınlarda bazen akıntı olabilir bu durumda normal değildir. Menopoza girmiş kadınlarda normal olarak yumurtalıklar çalışmadığından bariz hormon üretimi yoktur ancak, kilolu hastalardaki yağ dokusundan bu hormon üretilebilmektedir.

Bu tür kanserlerin tedavide genellikle ameliyat yeterlidir bazen ilave ilaç veya ışın tedavisi gerekebilir. Kilo kontrolü, egzersiz, doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir. Bu tür kanserin çok nadir görülen bazı türleri yumurtalık kanserleri gibi algılanabilir.

Yumurtalık (over) kanseri

Aileden yumurtalık ve meme kanseri görülmüş olanlar mutlaka hekimleri tarafından düzenli gözlem altında olmalıdır. Bu tür kanser ortalama yetmiş kadından birinde görülür. Çok sinsi bir türdür ve önceden bariz bir belirti vermez. Daha çok şişkinlik, karın şişmesi, yeme içme bozuklukları, karın veya kasık ağrısı gibi belirtiler verebilir.

Fakat, karındaki bu şişkinlik bazen karın içinde su toplanası (asit) sebebiyle olabilir. Kalıtımsal olmayan nedenlerde oluşabilir. Ailevi yatkınlık olanlar için şüphe varsa genetik tarama yaptırmalrı önerilir. Bu tür kanserde ailevi olanlar dışındaki hastalar için tanımlanmış bir tarama ve erken tanı yoktur.

Bu tür kanserlerin tedavisinde genellikle cerrahi müdehale ve sonrasında ilaç tedavisi yapılmaktadır. Bazen tanı konularak önce kısmı ilaç tedavisi verilip sonra cerrahi müdehale yapılıp ilaç tedavisine gene devam edilebilir. Doğum yapmak ve doğum kontrol hapları kullanımı riski önemli ölçüde azaltabilir.

Rahim ağzı (Serviks) Kanseri

Bu tür kanser, tarama testleri teşhis edilp hastalık oluşmadan tedavi edilebilir. Sağlık Bakanlığı tarama testleri programını desteklemektedir. Erken teşhis ve tanı yapılıp, tam ve kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Ancak geç kalındığında tedavisi zordur. Adet dışı kanama, ağrı, akıntı, özellikle ilişki sonrası kanama gibi belirtileri vardır. Sigara, erken yaşta evlilik, çok eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi nedenlerle başlayabilir.

Bu tür kanserin tedavisinde erken cerrahi müdehale, kemoterapi (ilaçla tedavi) ve ışın tedavisi seçmeli veya bir arada uygulanbilir.

Dış genital (Vulva) kanseri

Bu tür kanserlerin dıştan görülebilir bir bölge ve belirtileri nedeniyle erken tanınması mümkündür. Vajina ağzında akıntı, kaşıntı, kanama, ağrı, yara oluşması, şişlik oluşması gibi erken tanınabilecek belirtiler vardır. Fakat ihmal ve ilgisizlik gibi nedenlerle geç tanı konulma nedeniyle geç kalınmaktadır.

Erken tanı konulduğunda tedavi basit bir cerrahi ile yapılabilecekken geç kalındığında yönetimi çok zor olmaktadır.

Düzenli kontrollar dışında hastaları kendilerini kontrol etmeli, özellikle yaşlılarımız bu konuda uyarılmalıdır.

Sigara, bağışıklık sistemi zayıflığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar risk oluşturabilmektedir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı