Kürtaj

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılmaktadır?

Kaç Aya Kadar Kürtaj Yapılmaktadır? İstenilmeyen gebeliğin sonlandırılması için haplarla yada vakum sistemi ile kürtaj işlemi yapılır.Kürtaj işlemi ülkemizde yasal bir işlemdir.Bir dönem yasaklandığı konusunda gündemler yaratılmış ama halen 1937 yılında yürürlüğe girmiş yasa geçerlidir.

Kürtaj mutlaka uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken cerrahi bir operasyondur. Kürtaj operasyonu istenilmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılabildiği gibi gebelik sırasında annenin hayatını tehlikeye sokacak durumların oluşması ile de hekim tarafından gebeliğin devam etmemesi gerektiği konusundaki öneriler nedeniyle de kürtaj yapılabilir.

Kürtaj operasyonu kimler yaptırabilir?

Kürtaj operasyonunun yasal olarak yapılabilmesi için bazı kurallar vardır. Kürtaj operasyonu yaptırabilecek olan kişilere yaşlarına göre yasal bir sınırlama getirilmiştir.

 • 18 yaşında doldurmuş evli olan kadınlar eşlerinin ve kendilerinin imzası ve rızası ile kürtaj operasyonu yaptırabilirler.
 • 18 yaşını doldurmuş evli olmayan kadınlar sadece kendi imza ve rızaları ile kürtaj operasyonu yaptırabilirler.
 • 15 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını doldurmamış olan bireyler evli dahi olsalar anne ve babalarının imzaları ve rızaları ile kürtaj operasyonu yaptırabilirler.
 • 15 yaşını doldurmamış olan bireyler anne babalarının rızaları dahi olsa kürtaj olamazlar. Çünkü 15 yaşın altında hamilelik yasal bir suçtur ve bu durumun ilgili mercilere bildirilmesi gereklidir.

Kürtaj operasyonu ne zamana kadar yaptırılabilir?

Kürtaj operasyonu yaptırılabilmesi için yasal bir süre bulunmaktadır. Kürtaj operasyondan yasal süre on haftadır. On haftayı aşmamış olan gebeliklere sahip olan hastalarımız  yasal olarak  kürtaj operasyonu yaptırabilir. Bu durum yaklaşık iki buçuk aya denk gelmektedir. On haftanın üstündeki gebelik durumların da kürtaj operasyonu yapılmamaktadır bu durum yasal olarak yasaklanmıştır.

Eğer onuncu haftayı geçmiş olmasına rağmen sizi kürtaj yapabileceğini söyleyen muayenehaneler var ise bu yerler kanun dışında iş yapıyordur ve bu tarz yerler de hayatınızı tehlikeye atmayın.

Yasal süre dışında bir takım istisnai durumlar olduğunda kürtaj operasyonu yapılabilir. Bu istisnai durumlar şu şekilde olmaktadır.

 • Gebelik sırasında annenin hayatını tehlikeye atacak bir durumun meydana gelmesi
 • Doğacak olan bebeğin kromozom kaynaklı sıkıntıları bulunuyor ise
 • Doğacak olan bebeğim doğduktan sonra yaşamsal faaliyetlerini tek başına devam ettiremeyecek sıkıntıları bulunuyor ise
 • Tecavüz kaynaklı hamilelikler ( mahkeme kararı ile)

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebeliğin sonlandırılması için yapılan işleme kürtaj operasyonu ismi verilmektedir. Kürtaj operasyonu uzman hekimler gerçekleştirmektedir. Uzman hekim dışında herhangi bir sağlık personelinin kürtaj yapma yetkisi yoktur.

Kadınlar kimi zaman hazır olmadıkları dönemde gebelik durumu yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda en uygun yöntem kürtaj uygulaması olmaktadır. Bunların yanı sıra annenin gebelik durumu devam ederken herhangi bir sorun ortaya çıktığın da kürtaj operasyonu yapılmaktadır.

Kürtaj operasyonu hamileliğin onuncu haftasına kadar yapılmaktadır. Ülkemizde kürtaj yaptırmak yasal bir işlemdir. Fakat kürtaj için de yasal bir süre bulunmaktadır. Bu yasal süresi on haftadır. Gebeliğin onuncu haftasına aşılması durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilmez.

Kürtaj ameliyatı süreci

Kürtaj operasyonu lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Eğer genel anestezi uygulamak istiyorsanız mutlaka anestezi hekiminin ve yoğun bakım ünitesinin olduğu bir hastanede işlem yapılmalıdır. Muayehane koşulunda kürtaj yapılmamalıdır. Bir çok hekim muayene koşulunda kürtaj yapmakta ve anestezi hekimi olmadan birlikte çalıştıkları sekreter tarafından hastalara anestezi verilmektedir. Eğer bir tıp merkezine gittiyseniz ve orada işlem olacaksanız en azından anestezi cihazı ambu vs gibi anestezide gerekli olan aletin orada olması gereklidir.

Abacıoğlu kliniğimiz de kürtaj öncesi hastanın herhangi bir risk altında kalmaması için gerekli tahlil ve tetkikler yapılmaktadır. Bu tahlil ve tetkikler neticesinde hastanın hangi anestezi çeşidini alacağı da belirlenmektedir. Anestezinin verilmesinden sonra kürtaj işlemine başlanmaktadır. Kürtaj işlemi kısa ve kolay bir operasyondur. Kürtaj işlemi sonrasında hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler. Hastanın anestezisinden sonra uzman hekimimiz tarafından kürtaj için geliştirilmiş özel şırıngalar ile kürtaj işlemine başlanır. Anne rahmine ters basınçlı hava verilmesi ile rahim içerisindeki dokular rahim dışına alınır. Bu işlemler ile gebelik durumu sona erer. Rahim içerisinde doku kalıp annenin rahatsız olmaması ya da tekrar bir operasyon yaşamaması için rahim içinde doku kalıp kalmadığı hasta uyanmadan ultrason ile kontrol edilir.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kürtaj cerrahi bir operasyondur. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj operasyonu istenilmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılmaktadır. Kürtaj,genel  ya da lokal aneztezi altında  gerçekleştirilir.Lokal anestezi yapıldığında küçük kasık ağrıları olabilir bazen hastanın ağrı eşiğine ve psikolojik durumuna göre biraz fazla olabilir.Lokal anestezi  sonrası kürtaj yapılan hastada işlemden sonra basit ağrı kesilerle tedavi edilen ağrılar olabilir.Genel anestezi sırasında uyuduğunuz için hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.Uyandığınız sırada basit ağrı kesicilerle geçen kasık ağrılarınız olacaktır.İşlem bitmeye yakın hekiminiz size ağrı kesici bir iğne yaptıracaktır buna bağlı tablonuzu ağırlaştıracak ağrılarınız olmayacaktır.

Kürtaj işlemi kısa sürede gerçekleştirilen basit bir operasyonur. Kürtaj olan hastalarımız özel odalarında dinlendikten sonra rahatça günlük hayatlarına devam edebilirler

Kürtaj işlemi sonrasında ağrıların olması çok normal bir durumdur. Ancak bu ağrıların daha az olması için kürtajın bitmesine yakın ağrı kesici iğne ve işlemden sonra basit ağrı kesiler reçete edilmesi dışında:

 • İstirahatınızı yeterince yapın
 • Ilık duşlar alın ama kendinizi üşütmeyim ve sıcak tutun
 • Gerekli olursa karnınıza sıcak su torbası koyun
 • Doktorun önerdiği ilaçları işlemden sonra yemek yedikten sonra hemen başlayın ve düzenli kullanın
 • Ağır kaldırmayın ve kendiniz zorlamayın
 • Genital bölge hijyenine dikkat ediniz
 • Tampon kullanmayın bunun yerine hijyenik ped kullanın

Kürtaj yaptırmaya karar verdikten sonra kürtaj sonrası süreç ile ilgili doktorunuzdan mutlaka bilgi almalı ve aklınıza takılan tüm soruları sormalısınız. Bu sayede kürtaj sonrası iyileşme dönemini hem çok rahat geçirip hem de kısaltabilirsiniz.

Kürtaj olayı cerrahi bir müdahale olduğu için kişiler kürtaj öncesi ve sonrası bir takım hususlara karşı dikkatli olmalıdır. Kürtaj sonrası kanama ve ağrı durumları kadınlarda sıklıkla görülen programlar arasında yer almaktadır. Kişiler kürtaj sonrası yaşayacağı durumları bilerek bu durumlara karşı önlemler alırlarsa iyileşmeleri de daha hızlı bir şekilde olabilir.

Kürtaj sonrası kanama

kürtaj sonrası kanama

Kürtaj sonrası kanama oldukça sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda yaklaşık iki hafta kadar kanama durumu sürebilir. Kimi zaman kanamalar yoğun bir şekilde olurken kimi zaman damla şeklinde ve kısa süreli olabilir. Kanama sırasında kan pıhtısı şeklinde kanamalarınızın olması ilk günler beklenmektedir. Bu durum sizi korkutmamalı. Eğer yoğun kanama durumunuz uzun süre devam ediyorsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca kanamanız iki haftadan da uzun sürüyorsa bu da doktorunuza danışmanız gereken hususlar arasındadır.

Kürtaj sonrası ağrı durumu

Pek çok kadında kürtaj sonrası ağrı durumu gözlenir. Ağrı durumu genellikle karın boşluğunda hissedilmektedir. Kramp şeklinde giren ağrılar kimi zaman uzun süre erken kimi zaman bir sancı ile gelip gidebilir.

Günümüzde vakumlu kürtaj işlemi en sık olarak tercih edilen işlemdir. Vakumlu kürtaj yönteminde rahim içerisindeki dokular bir basınç ile dışarı alınırken dokuların bir kısmının rahim içerisinde kalma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kalan parçalar kadınlarda ağrı durumuna yol açmaktadır. Eğer kanama sırasında küçük parçalar kendiliğinden düşmezse tekrar bir kürtaj müdahalesi yapmak gereklidir. Çünkü rahim içerisinde doku orada bırakılamaz.

İlk günler cerrahi işlem olduğu için de bir ağrı durumu hissedebilirsiniz. Fakat ağrı durumunuz geçmeden uzun süreli olarak devam ediyorsa bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Rahim içi ultrason ile kontrol edilecektir.

 

Konu ile alakalı diğer makalelerimiz:
Kürtaj fiyatları ne kadar?
Kürtaj nedir? 
Kürtaj nasıl yapılır?
Kürtaj ne zaman yapılır?
Kürtaj sonrası neler yaşanır?

Kürtaj hakkında daha fazla bilgi almak bize ulaşabilirsiniz
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail: info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı