Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene

Tüm kadınların, evli ya da bekar olduğuna bakılmaksızın, altı ayda yada yılda bir kez kadın doğum uzmanına giderek düzenli jinekolojik muayene yaptırması oldukça önemlidir. Bu tür bir jinekolojik muayene olası hastalıkların erken teşhisi, tanı ve tedavisi açısından gereklidir.

Bu şekilde, düzenli muayeneler ile kadınlarda genital organların problemleri veya risk teşkil eden hastalıkların erken tanısı ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları için tedbir alınabilir. Örneğin genital bölgede meydana gelen küçük bir yara, yada kaşıntılar göz ardı edilirse bir süre sonra enfeksiyona dönüşüp daha ciddi sorunlara yol açabilir, bu durum daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Tüm bu durumlardan sakınılması için kadının jinekolojik muayeneden çekinmemesi ve düzenli olarak doktora giderek muayenesini yaptırması gerekmektedir. Daha önce jinekolojik muayeneye hiç gitmemiş kadınlar, ilk muayenede çekinebilir. Muayene, oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır.

Jinekolojik muayene korkulduğu kadar ağrılı ya da acılı bir işlem değildir. Bu sebeple de kadınların jinekolojik muayeneye gitmekten korkmaması ve düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekir. Jinekolojik muayeneler, çok tehlikeli olabilecek hastalıkların erken teşhisi için oldukça önemlidir. Jinekolojik muayeneler kadın sağlığı ve doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılmaktadır.

Şayet hasta henüz cinsel yaşam açısından aktif değilse, muayene karından yapılmaktadır. Vajinal muayene için evli ya da bekar olma şartı aranmamaktadır.

Jinekolojik muayene

Jinekolojik muayenelerde en önce hastanın geçmişi ile bilgi toplanır. Daha sonra hasta bacaklarını koyduğu iki destek vasıtasıyla muayene masasında doktor muayenesi için hazır hale getirilir. Bu konularda bir hemşire veya doktor asistanı hastaya yardımcı olacaktır.

Hastanın ayaklarını açarak destek aldığı muayene pozisyonuna tıp literatürünce litotomi denir. Jinekolojik muayeneye sırasında hekim ilk olarak hastanın karın bölgesine ve dış genital organlarını inceler. Spekulum olarak ifade edilen bir alet vajina içerisini ve rahim ağzını incelemek amacı ile yerleştirilir. Hastanın bu sırada rahat ve gevşek bir şekilde olması sağlanır ve bu durumda herhangi bir ağrı hissetmez. Spekulum iki parçalı, ördek gagasına benzeyen bir alettir. Bu iki parçanın arasında, vajina içerisi ışık tutan bir aparatı vardır ve vajinanın incelemesine yardımcı olur. Spekulum yardımıyla vajina içerisinde akıntı ve diğer patolojilerin varlığı gözlemlenir ve rahim ağzı incelenir.

Doktor ihtiyaç duyarsa rahim ağzından smear testi ya da kültür örneği alır. Spekulum muayene bakire olan kadınlara uygulanmaz.

Spekulum muayenesi sonrası elle muayene yapılır. Bunun nedeni, kadının rahminde veya yumurtalıklarındaki miyom ya da kist benzeri yapılar sadece elle hissedilebilir. Elle muayene sırasında doktor iki parmağı ile vajina içerisinde inceleme yapar ve dokunarak organları ve dokuları değerlendirir.

Bakire kadınlar için vajinal yoldan elle muayene yapılamaz. Bu sebeple de karından ya da rektumdan (dışkının geçici bir süre için depolanmasını sağlamaya yarayan sindirim sisteminin alt parçasına rektum denmektedir) muayene yapılabilir.

Ultrason ile muayene

Jinekolojik muayene işlemleri sonrası eğer doktor gerekli görürse ultrason muayenesi de yapabilir. Günümüzdeki jinekolojik muayenelerin hemen hemen hepsinden sonra ultrason incelemesi yapılmaktadır. Ultrason muayenesi karından ya da vajinal yoldan yapılabilmektedir. Ultrason muayenesi eğer karından yapılacaksa kadın hastanın idrarını yapmamış olması gerekmektedir. Ultrason muayenesi bakire kadın hastalara karından yapılmaktadır.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı