Jinekolik Kontrol ve Pap Testi

Rutin jinekolojik kontrol amaçlı pap testi

Smear (PAP) testi, rahim ağzındaki değişiklikleri göstermeye yarayan bir testtir. Rahimin vajinaya açılan alt kısmına rahim ağzı (serviks) denir. Pap test ile burada bir enfeksiyon, anormal hücreler ya da kanser hücreleri olup olmadığı saptanabilir.

Pap Test neden gereklidir?

Pap Test rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kullanılır. Rahim ağzı kanseri, eğer erken teşhis edilirse, kanserden kurtulma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle, düzenli pap test yaptırmak, rahim ağzı kanserinin önlenmesindeki en temel testtir.

Düzenli sağlık kontrollerinin bir parçası olarak yıllık pelvik muayeneyle (doktorunuzun, üreme organlarınızı görsel olarak ve elle kontrol etmesidir. Pelvik muayene genellikle kadınların düzenli sağlık kontrolünün bir parçası olarak yapılır.) beraber tüm kadınların pap test yaptırması gereklidir.

Pap Test için hazırlık
Testten en az iki gün önce aşağıdakileri yapmaktan kaçınılması uygundur:

  • Tampon kullanımı
  • Vajinal krem, fitil vb. dışardan sürülen ilaç, sprey ve pudra kullanımı
  • Cinsel ilişkide bulunmak.

Pap Test Nasıl yapılır?

Pelvik muayene (doktorunuzun, üreme organlarınızı görsel olarak ve elle kontrol etmesidir) sırasında örnek alınarak yapılan basit ve hızlı bir testtir. Özel bir fırça yardımıyla rahim ağzından ve dış yüzeyden, boğaz kültürü alınır gibi bir örnek alınır.

Anormal Pap Test Sonucu hakkında

Pap test sonucunun normal olmadığı durumlar her zaman kanser anlamına gelmez.  Oluşan anormal hücrelerin tedavi edilmesiyle rahim ağzı kanserleri tamamı önlenebilir.

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı