KısırlıkTüp Bebek

İlaçsız tüp bebek tedavisi nedir?

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde çoğunlukla uygulanan tüp bebek tedavisinde, olgunlaşan yumurtalar toplanarak işleme alınır. Fakat ilaçsız tüp bebek tedavisinde yumurtalar tamamen olgunlaşmadan toplanır ve laboratuar ortamında olgunlaştırılır. İlaçsız tüp bebek tedavisinin amacı ise hastaların yumurta olgunlaşması için kullandıkları ilaçlardan zarar görmemeleridir. Böylece hastaların vücutları korunarak yumurtaların olgunlaşması için laboratuar ortamı kullanılır. Bu yöntem uygulanan hastada tedavi süresi boyunda ya çok az hormon verilir veya hiç hormon verilmez. Olgunlaşması izlenilen yumurtalar istenilen büyüklüğe geldiğinde genel anestezi yöntemi ile iğne yardımıyla toplanır ve laboratuar ortamında istenilen olgunluğa gelmesi beklenir. Yumurtalar istenilen olgunluğa kavuştuğunda hastanın eşinden alınan spermler, mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak yumurtalara enjekte edilir. Daha sonra elde edilen embriyolar hastanın rahim içine yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kime Uygulanabilir?

  1. İlaçsız tüp bebek tedavi uygulaması genellikle yumurta rezervi düşük olan, ilaç kullanmasına rağmen birden fazla yumurta elde edilmeyen kadınlara uygulanabilir.
  2. Tüp bebek için tedavi ilaçlarının kullanılamayacağı tespit edilen kanser hastaları ya da bu işlem için yüksek risk grubu taşıyan kadınlarda uygulanabilir.
  3. Konvansiyonel tüp bebek tedavi uygulamasında elde edilen fazla yumurta sayısına rağmen bir tane kaliteli embriyo gelişimini sağlayan çiftlere ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
  4. Dini inancına göre ya da kişisel tercihine göre fazla embriyo ya da yumurtanın saklanmasını ve sonrasında imha edilmesini arzu etmeyen kadınlar ya da çiftlerde de ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Klasik tüp bebek tedavisi uygulamasında kullanılmakta olan ilaçlara yanıt alınmaması ya da ilaçlara aşırı yanıt verilmesi durumunda ilaçsız tüp bebek tedavisine yer verilir. İlaçsız tüp bebek tedavisi ayrıca kişilerin hormon kullanmak istememesi durumunda da tercih edilen bir yöntemdir.
İlaçsız tüp bebek tedavisinde adı üstünde ilaçsız bir uygulama olduğu için tüp bebek tedavisinde yaşanabilecek olan yan etkilerin gerçekleşmesi de mümkün değildir.
İlaçsız tüp bebek tedavisinde hormon kullanılmaması ve ilaç kullanılmadan yapıla bir yöntem olduğu için maliyeti de klasik uygulamaya göre daha maliyeti düşüktür. Bunun yanı sıra ilaçsız tüp bebek tedavisinde başarı oranı klasik tüp bebek yöntemine göre başarı oranı daha düşük olmaktadır.

 

İlaçlı tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almak için burya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı