İdrar Kaçırma

İDRAR KAÇIRMA NEDİR?

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda gözükmesiyle birlikte erkeklerde ve  çocuklarda bile gözükebilen istem dışı, kişiyi zor durumda bırakan ve hatta sosyal hayattan kopmasına bile sebebiyet verebilen istenmeyen ve kontrol edilemeyen idrar tutamama durumudur.

Eğer siz de, günlük rutininizde; gülerken, egzersiz yaparken, ağır bir şey kaldırırken, öksürürken idrar kaçırıyorsanız veya hiçbir zaman idrarınızı tam olarak boşaltamadığınızı düşünüyorsanız ve sürekli olarak idrarınız geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız sizin idrar kaçırma probleminiz var demektir.

Endişelenmeyin!

İdrar kaçırma psikolojik problemlere neden olsa bile daha büyük sağlık problemlerinin habercisidir. Bu durumun mutlaka doktorunuzla konuşulup tedavi planlanması gerekmektedir. İdrar kaçırma için reçete, idrar kaçırma için ilaç tedavileri ve idrar kaçırma amaliyatı tedavileri dışında günümüzde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilen ve kısa sürede günlük hayata dönmenizi sağlayan yöntemler mevcuttur.

İdrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırmanın birçok nedeni olmakla birlikte en önemlileri ve sık görülenleri aşağıdadır;

Zor Doğum yapma-İri bebek doğurma,İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar,Mesane taşları,Hormanel durumlar,Aşırı kilo,Yaşlanma,Kalıtsal sebepler,Sigara içmek ,Erkeklerde prostat ameliyatları gibi birçok neden idrar kaçırmaya neden olabilir.

İdrar kaçırma tipleri

Sık görülen idrar kaçırma tipleri şöyledir;

  • Stres tipi idrar kaçırma;

Ani hareketlerle kendini gösterir,gülme,öksürme,hapşırma,ağır birsey kaldırma gidi.Bu durum daha çok  kadınlarda yaşanmasıyla birlikte,pelvik taban kaslarının zayıflamasıyla açıklanabilir.Zayıflayan pelvik taban kasları,alt idrar yolu organlarını destekleyemez ve iç karın basıncı oluşturacak durumlar oluştuğunda( stres tipi faktörler) idrar kaçırma meydana gelir.

  • Sıkışma tipi idrar kaçırma;

İdrar torbasında kapasitenin üzerinde idrar biriktiğinde; istemsiz olarak  bir miktar idrar kaçırma gerçekleşir.İdrar torbası dolu kalır.Kişi hiçbir zaman mesanesinin tam olarak boşaldığını hissedemez.Tedavi olunması gereken bir durumdur.

  • Mix tip idrar kaçırma;

Hem stres hem sıkışma tipi idrar kaçırma aynı kişide yaşanabilir. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi planlanmalıdır.

İdrar kaçırma pedi

İdrar kaçırma için tedavi yöntemleri dışında günü kurtaran hijyenik ürünlerde bulunmaktadır.

Bunlar idrar kaçırma kilodu idrar kaçırma pedi gibi hijyenik ürenlerdir ve günümüzde her beden ve ebatta bulunması mümkündür. Bu hijyenik ürünler  kendinizi daha güvende ve temiz hissetmenizi sağlar.

İdrar kaçırmasına ne iyi gelir

İdrar kaçırmasına bitkisel tedavilerle birlikte,idrar kaçırma ameliyatı,hekiminiz reçete ettiği taktirde idrar kaçırma ilacı ve radyofrekans tedavileri iyi gelebilmektedir.En uygun tedavi yöntemine hekiminiz karar verecektir.İdrar kaçırma tedavi ücreti için yine hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı