Kadın Sağlığı

Hymen Nedir?

Kızlık zarı dikimi halen doğu ülkelerinde sıklıkla yapılan genital bölge ameliyatlarından birisidir. İstanbul gibi eğitim seviyesi düzeyi yüksek kentlerde, bu ameliyat daha az sıklıkla yapılmaktadır.

Kızlık zarı ameliyatının asıl prensibi bekaretinin kayıp etmiş bir bayanın cinsel ilişkisinde kanama olmasını sağlamaktır. Son dönemlerde bazı işletmeler cinsel ilişki sırasında kırmızı renkli kana benzeyen bir sıvının akmasını sağlayan sistemler geliştirmişlerdir. Bu sistem piyasaya yapay kızlık zarı ismi ile satışa sunulmuştur. Cinsel ilişki sırasında patlayan bir plastik küçük torbanın içindeki kana benzeyen sıvının akmasını prensibine dayanmaktadır.

Kızlık zarı dikimi doğu kültürüne sahip olan topluluklarda bekarete çok önem verilmesi nedeniyle sıklıkla yapılır..Bekaretin bozulması ilk cinsel ilişkide kanama olması anlamına gelir.Nikah gecesi bekaretin bozulması kadının daha önce kimse ile beraberlik yaşamadığını , el değmemişliğin göstergesi olarak kabul edilir. Bireyler çocukluk çağından itibaren aileden, çevreden, arkadaşlarından, okuldan, medyadan ve dini öğretilerden bekaretin çok önemli ve kutsal bir olgu olduğu yönünde eğitim alırlar. Bir bayan evlendiğinde ilk gecede kanama olmaması, ailesi için çok onur kırıcı bir durumdur. Özellikle bazı yörelerde kanlı çarşaf erkek tarafının büyüklerine gösterilerek bekaret kanıtlanır..

Kızlık zarı onarımı yapılmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır ve farklılık göstermez.

Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici yöntemle yapılabilir.

1- Kalıcı Yöntem ( Flep yöntemi )

Flep yöntemi ile vajina arka duvarından doku kaldırılır ve bu doku ile yeni bir kızlık zarı yapılır. Bu yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çepeçevre sarar ve muayene esnasında bir perde olarak gözlenir. Bu durum dikkatli bir jinekolog tarafından tespit edilebilir.  Bu yapının ortasında adet kanının ve akıntının akması için bir delik oluşturulur. Ameliyat edilen kişi ilk cinsel ilişki yaşadığında bu kızlık zarı yırtılarak kanama meydana gelir. Flep yöntemi ile tamir yapılırken eğer vajinada genişleme de varsa cerrahi daraltma işlemi de yapılabilir. Birçok hekim “kalıcı yöntem ile % 100 başarılı olur” demektedir. Benim bu konudaki deneyimlerim, başarı şansı % 80 dir. Kalıcı dikiş koyduran kişilerin mutlaka nikâh öncesi hekimlerine muayene olmaları gereklidir.

2-Geçici kızlık zarı dikimi: Cinsel ilişkiden bir hafta önce yapılan işlemdir. Deneyimlerin geçici dikiş sonrası kanama % 100 dür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı