Kadın SağlığıOnkoloji

HPV Nedir ve Merak Ettikleriniz

Human papilomavirus enfeksiyonu
Human papilomavirus enfeksiyonu

HPV nedir?

(Human papilomavirus enfeksiyonu) HPV virüsü, daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilen; 100’den fazla tipi tipi bulunan bir virüstür. Vücudun değişik yerlerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabilir. Bu virüs vücuda alındıktan sonraki 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Siğiller en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde çıkabilir. Bu virüsün %80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. Bu virüsünün kanser oluşturma süreci 10-15 yıldır. Ağız kanserlerinin % 99’unda pozitiftir. Bu virüs, erkeklerde de penis, skrotum ve anorektal kanserlerin nedenleri arasında sayılıyor.

Sık Sorulan Sorular

Bu virüs endişelenecek bir şey gibi gözükmeyebilir. Sonuçta, Bu  enfeksiyonun çoğu zararsızdır ve kendiliğinden kaybolmaktadır. Bununla birlikte, bazıları genital siğillere neden olur. Diğerleri is kansere dönüşebilir. Bu enfeksiyon yaygın bir sorundur. Bu yüzden hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek önemlidir.

Ne Kadar Yaygın?

Bu enfeksiyon çoğu insanın farkettiği durumlardan daha sık görülür.  Cinsel yönden aktif olan insanların yarısından çoğu bir enfeksiyon görür. Bununla birlikte, enfeksiyonu olan çoğu insan bunu bilmiyor. Çoğu vaka belirtilere neden olmaz ve enfeksiyonlar genellikle kendiliğinden kaybolur.

Ne Zaman Genital Siğillere Neden Oluyor?

Bu virüsün birçok türü vardır. HPV-6 ve HPV-11 olarak bilinen türler genellikle siğillere neden olmaktadır.  Düşük riskli bir enfeksiyon siğillere neden olduğunda, cinsel organ, anüs ve vücudun yakın kısımlarında görülebilir. Siğiller, enfeksiyon kapmış biriyle cinsel ilişki kurduktan haftalar, aylar hatta yıllar sonra gelişebilir.

Ne Zaman Kansere Yol Açar?

Kansere neden olan bu enfeksiyonlara “yüksek riskli” HPV denir. HPV-16 ve HPV-18 genellikle kansere neden olanlardır. Yüksek riskli bu enfeksiyonların çoğu kanser veya başka belirtilere neden olmaz. Çoğu zaman sağlıklı vücut enfeksiyonu temizler. Yine de, bu enfeksiyon tüm dünyadaki kanserlerin yaklaşık %5’ine neden olur.

Onkoloji ile ilgili daha detaylı bilgi için onkoloji sayfamıza göz atabilirsiniz:  Abacıoğlu Onkoloji

HPV Enfeksiyonunu Kapmamak İçin Ne Yapabilirim?

İnsanlar çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bu enfeksiyona yakalanırlar. Güvenli cinsel ilişki ile riski azaltabilirsiniz. Prezervatif kullanmak önemlidir. Ayrıca, sadece tek bir partnerin olması da yardımcı olur.

HPV Enfeksiyonlarının Kansere Dönüşme Riskini Azaltabilir Miyim?

Bu enfeksiyon için herhangi bir tedavi yoktur. Bu virüse sahipseniz, doktorunuz sizi kanser nedeniyle taramalıdır. Kadınları bu virüs ile ilgili kanser belirtileri açısından kontrol etmek için düzenli Pap testleri kullanılıyor. 21 yaşına gelen her kadar düzenli olarak pap testi yaptırmalıdır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı