Hassas cilt bakımı

Hassas Cilt Bakımı

showImageResized

Hassas cilde sahip insanların hem günlük yaşamda, hem de yaptırdığı bakım işlemlerinde normal cilt tipine sahip insanlardan daha dikkatli olması ve onlara cilt tiplerine özel bir uygulama geliştirilmesi gerekmektedir.

[dt_fancy_title title=”Hassas Cilt Nedir?” title_size=”h2″ title_color=”custom” separator_style=”dotted” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

Hassas cilde sahip olmak konusunda bireyler çok fazla yanlış bilgi ve fikre sahip olabilmektedirler. Hassas cilt yapısı uygulanan bakım ve kimyasal maddelere karşı çok fazla duyarlı tahriş ve alerji meyilli cilt tipi olarak tanımlanır. Bariyer fonksiyonu dediğimiz cildin kendi kendine geliştirdiği koruma kalkanında bulunan bozukluk sebebiyle hassas cilt tiplerinde sinir uçları savunmasız bulunur ve sinirsel tepkiler çok daha güçlüdür. Hassas cilt tiplerinde yapılan uygulamalarda yanma, sızlama, kaşınma gibi belirtilerin yanı sıra kızarıklık, pullanma ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkar ya da çıkabilir.

[dt_fancy_title title=”Hassas ciltler nasıl ayırt edilir?” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_style=”dotted” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]
[dt_vc_list]Uygulanan herhangi bir işleme normalden fazla reaksiyon gösteren cilt, hassas cilt olarak tanımlanabilir.

  • Çok kuru yapıya sahip olan ciltler, hassasiyet konusunda yağ dengesi normal olan ciltlere karşı daha ön plandadır.
  • Kolayca kızarma eğilimi gösteren ciltler hassas cilt kategorisinde değerlendirilebilir.
  • Hassas cildin genetiğe bağlı faktörü de bulunmaktadır.
  • Bilinmelidir ki her cilt esasında hassastır ancak hassas cilt rahatsızlığı farklı bir durumdur.

[/dt_vc_list]

Hassas ciltlere bakım yapılırken hassas cilt tipine uygun kimyasallar tercih edilmeli uygulama esnasında kullanılan süngerlerden tutunda uygulanacak temizleme sütlerine kadar bireyin cilt tipine özel bir şekilde seçimi gerçekleştirilmelidir.

[dt_fancy_title title=”Hassas cilt bakımı nasıl yapılır?” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_style=”dotted” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]
[dt_vc_list]Hassas ciltler bakım esnasında yeterli olmayan bariyer fonksiyonunun güçlendirilmesine ihtiyaç duyar.

Bariyer fonksiyonuna zarar vermeden ve mevcut bariyer fonksiyonunu güçlendirmek için yapılması gereken işlemler söyle sıralanabilir:

  • Temizleme sütlerini tercih ederek cildin hassasiyetine özen gösterilmesi
  • Parfüm içermeyen ve alerjik reaksiyona sebep vermeyen kozmetik ürünlerinin kullanılması
  • Az köpüren temizleme ürünü kullanımı
  • Çok köpüren temizleme ürünlerinde deterjan yapımında kullanılan kimyasallar bulunur vücutta bulunan sebumu uzaklaştırmak amacıyla kullanılan bu kimyasallar hassas cilt tiplerine zarar vermektedir.
  • Cildin lipitlerini yok etmemesi için az köpüren bir temizleme ürünü tercih edilmesi cildi koruyacaktır.
  • Kese ve kazıma yöntemleri uygulanmamalıdır.

[/dt_vc_list]

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı