GebelikGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi

Kadınlar hamile olup olmadıklarını ilk olarak evde yaptıkları çok basit olan idrar testi ile öğrenirler. Yani idrar sağlığımızla ilgili birçok konuda bizi bilgilendirir. Vücudumuzun salgıladığı bu özel sıvı hastalıklarımızda erken teşhis için önemli bir veridir. Özellikle hamilelik döneminizde idrar renginize daha fazla dikkat etmeniz gereklidir.

Normal bir insanın idrar rengi ürokom ismi verilen bir maddeden kaynaklı açık sarı veya soluk sarı renklerinde olur. Fakat hamilelik döneminde olan bir kadının idrar rengi açık sarıdan daha koyu bir sarıya döner. Bunun nedeni ise, hamilelik döneminde bulunan bir kadının; sağlıklı bir insanın vücuduna oranla, vücudundan yaklaşık 2 katı kan süzülmesidir. Gebelik belirtileri arasından bulunan sürekli idrara çıkma isteğinin nedeni de budur.

Her insanda idrar rengi aynı olmadığı gibi, her hamile kadında ve hamileliğin her evresinde idrar rengi farklılık gösterebilir. İdrar renginin değişik olmasının başlıca faktörleri, gebelik süreci boyunca kullanılan ilaçlar, tüketilen besinler ve içilen su miktarıdır.

İşte hamilelik süresince idrar renginizin anlamları:

1.Neon Sarı veya Neon Sarı Rengindeki İdrar

Hamile bir kadının idrar renginin parlak veya neon sarı olması vücutta riboflavin denilen maddenin fazla olmasından kaynaklıdır. Riboflavin denilen madde hamile iken tükettiğiniz B2 vitaminin içeriğidir. Doğal rengi sarı olan ribollavin maddesi fazla tüketildiğinde kandan idrara karışarak idrar renginin değişmesine sebep olmaktadır. Hamilelikte B2 vitamini tüketilmesi tavsiye edilse de tüketme miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

2. Altın rengi veya Koyu sarı rengindeki idrar

İdrar renginin koyu sarı olması normal sağlıklı insanda olduğu gibi hamile olan kadında da ilk olarak vücudun susuz kaldığının belirtisi olabilir. Aynı zamanda koyu sarı olan idrarın nedeni vücutta b vitamini içeren besin takviyelerinin fazlalığı veya laksatif madde içeren bağırsak atım işlemini hızlandırıcı maddelerin fazlalığı da olabilir.

3. Çok Açık Sarı Renkte İdrar

Genelde fazla sıvı tüketimi yapıldığında idrar rengi çok açık sarıya dönebilir. Fakat aynı zamanda çok açık sarı idrar rengi bir karaciğer rahatsızlığının habercisi olabilir.

4. Kırmızı veya Pembe Renkteki İdrar

Hamile bir kadının en çok korktuğu kırmızı veya pembe olan idrar rengi.Ama idrar renginin kırmızı veya pembe olması her zaman için korkulması gereken bir şey değildir. Kırmızı renkte bulunan böğürtlen veya pancar gibi gıdaların fazla tüketilmesinin nedeni olabilir. Ayrıca antibiyotikler ve laksatifler de idrar rengini kırmızıya çevirebilir.

Bunların yanında en önemlisi idrarla birlikte gelen kan rengidir. Bu nedenle en korkulması gereken aslında idrarla birlikte kan gelmesidir. Bu durum idrar yolları enfeksiyonlarından kaynaklanacağı gibi iyi huylu veya kötü huylu tümörlerinde habercisi olabilir. Böbreklerde taş bulunması veya kist oluşumları da idrardan kan gelmesine sebep olabilir.

Bu nedenlerden kaynaklı idrarınızın rengi kırmızıya veya pembeye döndüğünde hemen doktorunuza başvurmalısınız.

5. Turuncu Renkteki İdrar

Turuncu rengi tükettiğiniz gıdalar idrar renginizin turuncuya dönmesine neden olabilir. Mesela havuç suyu gibi turuncu renginde bulunan gıdaları tükettiğinizde bu durum ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca vücuda alınan laksatif madde içeren bazı ilaçlarda idrarınızın renginin turuncuya dönmesine neden olabilir.

6. Mavi veya Yeşil Renkteki İdrar

İdrar renginizin yeşil veya mavi olması bazı idrar yolu enfeksiyonlarının habercisi olabilir. Ayrıca metilen mavisi içeren bazı ilaçlar, boya içeren gıdalar ya da tıbbi testler için kullanılan boyalar idrar renginizin mavi veya yeşile dönmesine neden olabilir.

Sizin veya bebeğinizin sağlığı için birçok hastalığın erken habercisi olan idrar renginizi sürekli takip edin. Ayrıca hamileliğiniz süresince belli aralıklar ile idrar testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı