Rizikolu Gebelik Takibi

Gebelikte Yüksek Tansiyon ve Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik öncesi ve sırasında ortaya çıkan tansiyon yükselmesi anne ve bebek için ciddi sorunlar oluşturabilir.

Gebelikle ortaya çıkan tansiyon yüksekliği, ödem ve idrarda albumin atılımının artmasıyla karekterize. Nedeni bugün için hala tam olarak bilinmeyen tablo gebelik zehirlenmesi (toksemi, eklampsi, preeklampsi) olarak bilinir. Bu tablo normal olan kadınların %5’inde, kronik böbrek ve kalp-damar hastalıkları olan gebelik ise %20-40’ında görülebilmektedir. Bu tablonun bebekleki  başlıca olumsuz etkisi kan akım miktarlarındaki  azalmadır. Annede ise beyin ödemi (beyinde su toplanması), karaciğer ve böbrek yetmezliği ne kadar uzanan bir hastalık tablosu ortaya çıkabilir. Böylece gebede eklampsi (sara) atakları ve hayati tehlike oluşturan bir hastalık ortaya çıkabilir. Bütün olumsuzluklara rağmen bu durum doğru takip ve tedavi ile sıklıkla düzeltilebilir. Ve eklampsi nöbetleri de kısmen  önlenebilir. Genelikle doğumdan sonra anne (çocuk eşinin beslenme bozukluğu en  önemli neden olarak bilinmekledir) düzelmekledir. Ancak gebelik  takipleri sırasında bu tabloya doğru bir  gidiş varsa (tansiyon  yüksekliği, hızla oluşan şişlikler, idrarda albümin tespiti) en son  aşamaya gelmeden müdahale ederek (gebeliğin sonlandırılması) öncelikle anne sonra bebeğin kurtarılması gelmelidir.

Gebelikle oluşan yüksek tansiyon, önceden normal tansiyonlu olan gebenin gebeliğin 2. yansında, kan basıncının 140/00 mm Hg üzerine çıkmasıdır.Altı saat veya daha uzun

aralıklarla iki kez bu basıncın tespit edilmesi ile gebelikte oluşan yüksek tansiyon tanısı konulur.

Aşağıdaki işaretlerden bir veya birkaçı olmadığı hallerde preek­lampsi hafiftir. Aksi olduğu takdirde  ağır preeklampsi bahis konusudur ve gebenin çok yakın takip edilmesi gerekmektedir.

  • 6 saatlik aralıklarla 2 kez yatar vaziyette tansiyonun 140/00m Hg’nın üzerinde olması
  • 24 saatlik idrarda albüminin 5 gr üzerinde olması
  • 24 saatlik idrarın  400 gramın altında olması
  • Bilinç bozukluklan, baş ağrısı, bulanık görme
  • Pulmoner ödem ve siyanoz
  • Mide bölgesinde ağrı
  • Sebebi bilinmeyen karaciğer fonksiyon bozukluğu
  • Trombosit sayısının düşmesi

Uygun gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki takip, ciddi “gebelik zehirlenmesi’ haslalığının görülme sıklığını azalttığı bilinmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı