Gebelik ve Gebelik Takibi KitabıGebelikte Beslenme

Gebelikte Vejetaryen Diyeti, Kalori ve Kilo Alımı

GEBELİKTE KALORİ

Gebede 300 kcal. Daha fazla kalori alımı önerilmektedir. Emziren bir loğusa buna ek 500 kcal. Daha fazla almalıdır. Böylece bir gebe, ortalama 60 kg. olan bir kadının günde 2300 kcal. Alması gerektiğinden hareketle günde kaç kalori alacağını hesaplayabilir. Bunun vücut kitle indeksi veya yaşa göre yapılmış hesaplamaları da yol gösterici olabilir.

GEBELİKTE VEJETERYAN DİYETİ

Vejetaryen olan bir gebe baklagiller, kepekli tahıllar tüketerek bitkisel proteinlerle bebek ve kendilerinin protein ihtiyacını karşılamalıdır. Yumurta, süt ve sütten yapılmış gıdaları da almayan komple vejetaryenler (vegan) dengeli bir diyetin yanı sıra vitamin desteğine de ihtiyaç duyarak. Hiç hayvansal gıda almayan bu gebelerde özellikle B12 vitamin eksikliği görülebilir. Ayrıca bitkisel gıdalarda da az yağ olması nedeniyle ( vit-D ) ve kalsiyum demir çinko gibi mineraller de yeterli alınamayabilir. Bu yüzden diyet kalori, vitamin ve mineraller açısından çok iyi dengelenmeli ve gerekli destek yapılmalıdır. Tamamen vejetaryen (vegan) olan bir gebeye günlük uygun kalori (yaş ve BMI’e) göre ve mineralin (demir kalsiyum) yanı sıra;

  • 10 mgr /(400 IU) D VİTAMİNİ
  • 2 mgr B 12 verilmektedir.

GEBELİKTE KİLO ALIMI

Günlük 300 Kcal. Fazla almakla gebelik boyunca normal bir gebe 10 – 12 kg alır. Kilo alımı yaş, bebek sayısı ve vücut kitle indeksine (BMI) bağlıdır. Vücut kitle indeksine göre normal kilo alımı aşağıda gösterilmiştir.

 

GEBELİK ÖNCESİ BMI TOPLAM KİLO ALIMI HAFTALIK KİLO ALIMI
ZAYIF 20 kg I m2 12-18 kg 0.5 kg
NORMAL 20 – 25 kg I m2 11.5-16 kg 0.4 kg
ŞİŞMAN 26 – 29 ka I m2 7-11.5 ka O 3 im
ÇOĞUL GEBELİK 16-20 kg 0.75 kg

Vücut kitle indeksiniz, kilonuzun, boyunuzun karesine bölünmekle bulunur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı