Gebelik ve Gebelik Takibi KitabıGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelikte Sık İdrara Çıkma,Göğüste Hassasiyet ve Sırt, Karın Ağrıları

İDRARA SIK ÇIKMA

İlk üç ayda, büyüyen rahmin mesaneye baskı yapması ve böbreklerin fonksiyonlanın artması annede sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Bazen bu tabloya idrar kaçırma da eklenebilir.

4. Aydan itibaren rahim karın boşluğuna geçip, idrar kesesi üzerindeki bası azaldığında idrar kaçırma ve sık idrar yapma şikâyetleri azalır. Ancak gebeliğin son aylarında özellikle büyüyen bebeğin doğum kanalına giren kısmı (baş ve popo) ve rahim tekrar mesaneye baskı yapmaya başlayarak yakınmalarının tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumu tetikleyen veya altla yatan bir idrar yollan enfeksiyonu araştırılmalıdır. Bazen su kesesinin açılması idrar kaçırma gibi algılanarak doktora başvurmakta gecikilebilir, böyle bir olasılık akılda tutularak sürekli akan bir sıvı varlığında doktora danışılarak gerekli önlemler alınmalıdır.

Öneriler:

  • Gece sık sık uyanmamak için yatmadan önceki 1-2 saat su, çay kahve içmeyiniz,
  • İhtiyaç hissettiğinizde, uzun süre tutmaya çalışmadan idrarınızı yapınız,
  • İdrar yaparken öne doğru eğilerek ya da mesane bölgesine basınç yaparak idrar torbasının tam olarak boşalmasına yardımcı olunuz.

GÖGÜSTE HASSASİYET

Östrojen ve progesteron hormonları gebelik sırasında artmış olması, gebe kadınların memelerinde meydana gelen değişmelerin temel nedenidir. Meme ödemli ve hacim ve ağırlık artışı nedeniyle ağrılı ve gergin olabilir. Bazen buna bağlı sertlik ve hassasiyet hissedilir. Meme cildi gergin ve parlak bir hal alır. Cilt altında genişlemiş toplardamarlar görülür. Meme başı genişler ve rengi koyulaşır.

Öneriler:

Göğüsleri iyi destekleyen, tartan bir sutyen ağrıyı azaltabilir. Ayrıca geceleri rahatsız ediyorsa gecede sutyen takılabilir. Bazen %96’lık alkol ile meme başına değmeden yapılacak friksiyon rahatlama sağlayabilir.

GEBELİKTE SIRT ve KARIN AĞRILARI

İlk 3 aylık dönemde rahmin genişliğindeki hızlı artışı fark edebilirsiniz, rahim büyürken karın boşluğundaki diğer organlarınız normal yerlerinden biraz uzaklaşacaktır. Böylece organları yerlerinde tutan kas ve liflerde aşırı gerilme olacaktır. Bu dönemde görülen ağrı ve yanmaların asıl nedeni rahmin ağırlık ve hacmindeki büyüme ve gebelikte artan bazı hormonlardır.

SIRT AĞRISI

Gebelikte artan bazı hormonların (relaksin) etkisiyle tüm eklemlerde, özellikle kalça eklemlerinde gevşeme ve ayrılmalar oluşur. Bu dönemde rahim ağırlığı da artan ve ağırlık merkezinin yeri değişerek zamanla ve farkında olmadan gebenin duruş ve yürüme şekli değişir. Ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olan değişiklikleri karşılamak için yapılan duruş değişiklikleri, bazı kaslara normalden fazla yük binmesi sonucu sırt ağrılarına neden olur. Sırt ağrısına neden olan başka bir faktör ise karın bölgesindeki kasların hafif de olsa ayrılmasıdır.

Öneriler:

  • Doğru duruş egzersizlerini öğrenip yapınız,
  • Bacaklarınızı otururken hafif yükseltin ve bacak bacak üstüne atmayınız,
  • Ani yakalama hareketleri yapmayınız veya kolunuzu aniden başınızın üzerine kaldırmayınız,
  • Yatarken ve dinlenirken diz ve kalçalarınız hafif bükülmüş olarak yan yatın. Karnınız ve dizlerinizin altına minderler yerleştiriniz. Böylece sırt bölgesindeki gerilme, kasılma azalacaktır.
  • Ağırlığı doğru ve dengeli kaldırın. Dizler yerde iken beliniz dik olacak şekilde kalçanızı yukarı kaldırarak kalkın.

KARIN AĞRILARI:

İkinci 3. Aydaki karın ağrıları genişleyen rahimin çevresindeki kasların ve liflerin gerilmesidir. Bu ağrı siz ve bebeğiniz için bir tehdit oluşturmasa da hekiminize söylemenizde fayda vardır. Karın ağrısı olan her insanda belli standart bir araştırma yapılmalıdır. Ancak karın ağrısı olan bir gebede, gebeliğe özel durum ve hastalıklar ayrıca gözden geçirilmelidir. Zira bu ağrıların nedeni yumurtalık kistleri, erken doğum tehdidi, gebeliğin rahim dışında yerleşmesi, idrar yollarında iltihap, taş vs olabilir. Daha önceden geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar nedeniyle de karın ağrıları meydana gelebilir. Doktorunuz başka bir neden bulamadığı zaman gebeliğin fizyolojik değişikliklerine bağlı bir ağrıdan söz edilebilir ve uygun önlemler önerilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı